nedeľa 27. novembra 2011

V piatok pred vypuknutím vianočných trhov

Keď som prišla z Kráľovej hory do mesta, už som mala v nohách dosť kilometrov na to, aby som bola unavená a aj hladná. Keďže už na Hviezdoslavovom námestí bolo skoro všetko hotové a pripravené na zahájenie vianočných trhov, kúpila som si tam asi prvú aj poslednú cigánsku pečienku týchto trhov. Urobila som tak preto, lebo som si myslela, že olej, na ktorom sa cigánska pripravuje, bude ešte čerstvý, neprepálený. Keďže to bol dosť sychravý deň, dobre by mi bolo padlo aj varené vínko, ale to mi už samej ženskej pripadalo divné, aby som si kúpila sama alkohol. Tak som sa zaobišla bez neho. 

 Z Hviezdoslavovho námestia som prešla kúsok  ďalej na Hlavné námestie. Aj tam už všetko finišovalo. Vianočné trhy boli zahájené v ten deň večer, o čom sa dozvedela z televízie.

Z Hviezdoslavovho námestia som prešla kúsok  ďalej na Hlavné námestie. Aj tam už všetko finišovalo. Vianočné trhy boli zahájené v ten deň večer, o čom sa dozvedela z televízie.
Bola by som veľmi rada, keby už z mojich nasledujúcich fotografií žiarilo slnko. Po včerajšku, kedy sa na niekoľko minút objavili konečne slnečné lúče,  sme mali ten dnešný deň znovu zahalený do hmly.


11 komentárov:

 1. No to już się zaczynają Święta, a jeszcze prawie miesiąc do nich. Pozdrawiam

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Giga: Myslím si, že u vás je to podobne, že v televízii nás vianočné reklamy otravujú už viac ako mesiac. Prajem ti pekný začiatok nového týždňa.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Bratislava už je připravená na předvánoční nápor nakupujících, trhy už se rozjíždí na několika místech, je vidět, že žiješ v hlavním městě. U vás už není pochyb, že se ty Vánoce blíží. Ještě kdyby i to počasí odpovídalo předvánoční době. U nás slunce svítí, ale raději bych viděla, první padající sníh.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Veľmi rada som sa prechádzala vianočnými trhmi , mám rada vianočnú atmosféru a všetko s tým spojené.
  Len tak pekne pomaličky sa prechádzať.
  Nasávala do seba vôňu pečených klobás a vareného vínka... ale najradšej som mala pečené gaštany.
  Hm, u nás to nieje ale možno ich zažijem ešte tento rok v Prahe.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @Jarka: Bratislava je určite pripravená, ale ja osobne ten nápor kupujúcich určite zväčšovať nebudem. Nejaké drobnosti budem musieť kúpiť, ale žiadnych 12 tisíc v prepočte na české koruny míňať nebudem. Nie je akých.... Ktovie, či sa do Vianoc ešte niekedy na vianočné trhy dostanem. Ak áno, tak len kvôli fotografiám. Ale to si nechám až na potom, keď bude sneh. Ak vôbec nejaký bude...
  @EvaMaria: Tak k tomu nasávaniu vôní ti musím napísať o tom, že ja mám k tým smradom úplne iný postoj. Skoro 14 rokov som každoročne povinne nasávala nie vône, ale pachy z Hlavného námestia, hulákala odtiaľ vianočná hudba a popri tomto "osviežovaní" vzduchu a ruchu som musela robiť prácu náročnú na koncentráciu. Som šťastná, že už tretie predvianočné obdobie to nemusím. Nie sú mi tie trhy vôbec vzácne, lebo počas tých niekoľko rokov som tam v predvianočnom období dosť často chodila dva na rýchly obed. A čo som si tento rok všimla, ale už to bolo zreteľné aj v minulých rokoch, tovar len vo veľmi málo stánkoch má niečo spoločné s Vianocami.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Wonderful serie photo's..... very nice done....my compliments.

  greetings, Joop

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Dnes som počula v správach, že za miesto postavenia stánku pýtali 1000 eur. na deň, tak to sa ani nečudujem , že nie každý nato mal a mohol prísť predávať.
  Napr. dcéra v Londýne mi napísala, že ona prechádzala trhy tam a kupovala keramiku od ľudí ktorí prišli predávať z Maďarska.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. @Joop Zand: Thanks!

  @EvaMaria: Tak aspoň vidíš, že tam normálny živnostník nemôže prísť predávať vianočný tovar. A ešte som ti zabudla napísať, že čím bližšie k Vianociam tam bude toľko národa, že sa bude dať ledva prejsť a človek si tam musí držať svoju tašku a peňaženku, aby ho tam neokradli. Vlani som bola tiež fotiť, bolo mi zima, tak som si kúpila varené červené víno. No už farba mi napovedala, že s vínom tá tekutina veľa spoločného nemá. A po ochutnaní naozaj nemala. Vlani som bola prvý raz na viedenských vianočných trhoch, ale tam to tiež žiadna romantika nebola. Národa toľko, že sa nedalo prejsť.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Na viedenské vianočné trhy by ma už tiež nikto nedostal, ale tie bratislavské by som rada absolvovala. Jablká v karameli mi idú na chuť, tak aspoň pre túto nepoznanú pochúťku by som ich rada zopakovala a atmosféru by som si potom urobila niekde mimo davu ľudí a tlačenice.

  Ľubica

  OdpovedaťOdstrániť
 10. @Ľubica: Tak tomu tvojmu želaniu sa veľmi čudujem. Na bratislavských vianočných trhoch nemáš veľmi čo obdivovať. Na tých viedenských je toho určite viac, aj ich je tam viac, na niekoľkých miestach. A takisto je to s výzdobou mesta. Neporovnateľné.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Máš pravdu, neporovnateľné. Tam by som si jablká v karameli nemohla dovoliť. Aj pečené gaštany z Viedne mi prestali chutiť v tom momente, keď som sa dozvedela ich cenu. No múzeá, ktoré boli vtedy otvorené pre každého a bola som si ich prezrieť, mi pripomínajú vianočnú Viedeň oveľa viac ako trhy. A preto...

  Ľubica

  OdpovedaťOdstrániť