nedeľa 2. októbra 2011

Kvety z mojej lodžie III.


Keď som v máji písala prvý raz článok s nadpisom "Kvety z mojej lodžie I.", mala som predstavu, že počas leta prinesiem s týmto názvom aspoň päť príspevkov. Neviem, čo sa stalo, ale môj balkón počas leta vôbec nespĺňal predstavy o peknom balkóne. Moje kvety ma toto leto veľmi sklamali. Možno to bolo tým, že začiatok leta bol veľmi rozpačitý, bolo chladno, stále pršalo, o to sa im nepáčilo. Nekvitli mi poriadne ani muškáty, ani papuľky a nejako extrémne mi nepodrástli ani sýrske ibišteky, ktoré som si predpestovala už rok predtým. Papuľky začali konečne kvitnúť až v septembri, niektoré ešte stále nekvitnú. Zopár kúskov som bola posadiť aj vonku pri dome, dnes som sa bola na ne pozrieť a tie, ktoré sú na slnečnej strane už majú konečne prvé kvietky. Bohužiaľ, až v októbri. Je jasné, že túto sezónu sa už z ich kvetov veľmi tešiť nebudem.

Takto mi kvitnú kvety na balkóne teraz.

Momentálne sa mi na balkóne stretlo leto s jeseňou. Dokvitajú letničky a jesennú atmosféru môjho balkóna dotvárajú nedávno kúpené vresy a chryzantémy, ktoré z úplne maličkých odrezkov vypestovala moja suseda. Keď mi ich začiatkom leta dala, už to boli asi 10 centimetrové pekné sadeničky. Tie nedávno začali nasadzovať puky, takže dúfam, že nebude trvať dlho a zakvitnú tiež.Zaujímavé ale bolo, že mi v septembri znovu zakvitla ľalia. Tú som si kúpila ešte v zime. Balenie cibuľovín obsahovalo viac druhov kvetov. Boli tam ešte gladioly, z ktorých mi zakvitla až jedna, bola tam jedna hľuza georgíny, ktorú sa mi podarilo dopestovať asi do 20 cm výšky a potom uhynula. V spomínanom balíčku boli ešte aj kvety s názvom montbrécia, ktorých meno som dovtedy nepoznala, ale páčili sa mi z obrázku. Ale ani tieto kvety ma nepotešili svojou krásou. Rozhodla som sa, že všetky tieto rastlinky si na jar zasadím do malého záhonu pri našom dome. Tento rok to bolo len také zahrievacie kolo.  Možno vás ešte s mojou malou okrasnou záhradkou, ktorú som si urobila z trávnika pri dome,  niekedy zoznámim.
Keďže mi doma nefunguje skener, nemohla som vám naskenovať obal z cibuľovín, ktoré som sa pokúsila tento rok pestovať na balkóne. Ako náhradu som našla z každého kvetu v balíčku jednu fotografiu na internete a urobila som z nich koláž. Okrem ľalie a jednej gladioly mi z ostatných cibúľ nič nevykvitlo.


13 komentárov:

 1. No to je krásy! Nám když doma něco kvete, tak nám to, pokud nedáváme pozor, zničí kočka. Květy jí chutnají.
  Asi jsou sladké.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Odowakar: U nás sa toto leto zabývali húsenice, ktoré obhrýzali listy na kvetoch. Nevedela som sa ich zbaviť. Okrem nich máme už len vošky, muchy a na iné zvieratká si už nespomínam :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Your snapdragons look great now. Mine were so pitiful that I pulled them out in the middle of the summer.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Veľká škoda, že nemáš väčší balkón, potom by si nám ukázala inú krásu. Obdivujem tvoju veľkú snahu o vypestovanie náročných kvetín na mini priestore. Nech sú ti ľalie, ktoré opäť kvitnú, náhradou za všetky nenaplnené snahy v záhradníčení.
  Ľubica

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @Ľubica: Veru, po tom som vždy túžila, po väčšom balkóne. Včera som pozerala jeden program, kde hľadajú byty. Medzi tromi ponúkanými bol aj taký, kde bola terasa väčšia ako plocha bytu. Také niečo by som rada mala....

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Danielo, nase letnicky uz davno odkvetly a ted uz mame dokonaly podzim. A tve letnicky kvetou jako o zavod, nadhera. Mej krasny tyden, Katerina

  P.S.: Minuly patek jsem okomentovala tve prispevky, ale komentare nejsou videt?

  OdpovedaťOdstrániť
 7. @Katerina: Ďakujem! Katka, mne tie papuľky (neviem, ako im hovoríte po česky (Löwenmäulchen) nekvitli celé leto, spamätali sa až niekedy v auguste. Prvá mi kvitla ružová a tú som vtedy odtrhla, aby som s ňou dekorovala koláč, ktorý som fotila na blog pre článok Augustová nedeľa. Mnohé mi ešte stále nekvitnú a už ani nestihnú. Dnes je tu zase tak krásne, ako keby bolo leto. Vôbec by mi nevadilo, keby bolo takto ešte aj dva mesiace :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Danielko, tobě to na balkoně kvete mnohem víc, než u nás v zahradě. Máš to tam veselé, plné barev - moje zahrada teď připomíná spíš Saharu. Těm "papulkám" říkáme v Česku hledíky, ale uznávám, že papulky jsou mnohem výstižnější název.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. @babi Maňasová: Evi, určite mi ich toľko nekvitne, to som len tak pofotila, aby to tak vyzeralo :-) Zvykla som mať oveľa krajší balkón. Presvedčíš sa o tom, keď si u mňa nájdeš Kvety z mojej lodžie II. retro. Nedivím sa, že máš záhradu ako Saharu, veď za celý september tu pršalo iba raz. Čo viem, ani ten jednodňový dážď nebol všade. Nám vtedy aspoň trošku napršalo, no vlaha veľmi chýba. Koncom týždňa už má pršať a v priebehu piatka sa má od rána do večera ochladiť o 10 stupňov. A bude po babom lete :-(

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Jú Danielko, vždyť ty máš ten balkon samý květ, to je krása! Moc se mi líbí název "papuľky". ;-)) My jsme jim jako děti říkaly pejsci, vždycky jsme si totiž utrhly jeden kvíteček, ze strany ho v prstech mačkaly a on jakoby otvíral pusinku - papuľku. :-D
  Přihlásila jsem se na mozillu a zkouším komentovat, jestli se zadaří. Měj hezký večer.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. @Jarka: Podarilo sa :-) Myslíš, že to bolo v internetovom prehliadači? Tieto kvietky mám na balkóne len druhý raz. Vlani som si kúpila na trhu dva kvietky a tento rok som si ich vysiala sama. Asi to už bolo neskoro, keď mi tak neskoro kvitnú. Na budúci rok ich zasejem oveľa skôr, už som si naštudovala, kedy to je treba. Mrzí ma, že nevykvitla ani jedna žltá. Červených a fialových mám rôzne odtiene. A papuľka je pekné slovo aj vtedy, keď sa to povie o tej naozajstnej papuľke (pusinke) :-))

  OdpovedaťOdstrániť