streda 2. novembra 2011

Cyklistika za vodnými mlynmi


Medzi týmito dvomi fotografiami uplynuli necelé tri hodiny. Prvú som  urobila v momente (6,55), keď som v Petržalke vychádzala na nadjazd smerujúci k Starému mostu a tá druhá fotografia (9,37)  bola jedna z tých, ktoré som urobila na našej prvej zastávke na ceste za vodnými mlynmi na južnom Slovensku. Medzitým sme absolvovali cestu vlakom, ktorý odchádzal z bratislavskej hlavnej stanice o 7,55. Aj napriek tomu, že sme si kúpili lístky až do Šale, o 8,43 sme vystúpili už v Galante. Odtiaľ sme sa vybrali na našu púť za vodnými mlynmi na Malom Dunaji. Mlyny ma lákali už dlhší čas a reálnejšie som o nich začala uvažovať vtedy, keď som objavila o nich článok na stránke Cyklovýlet.

Naša prvá fotozastávka bola pár metrov od miesta, kde nás smerová tabuľa naviedla k prvému mlynu, ktorý sme včera navštívili. Bolo to v obci Tomášikovo,  okrajom ktorej preteká rameno medzi Salibským Dudváhom a Malým Dunajom. Potom nás už občasné značenie nasmerovalo priamo k vodnému mlynu v Tomášikove. 

Vodný kolový mlyn Tomášikovo
Odtiaľto sme sa vrátili znovu do dediny Tomášikovo a z nej sme pokračovali do Jahodnej. Aj tam je jeden z vodných mlynov, no my sme ho nedokázali nájsť. Podľa mapy by mal byť asi v priestore, kde sa nachádza kemp. Do kempu viedla brána a tá bola zamknutá. Takže o tomto mlyne zatiaľ iba z netu.  Mrzí ma to, lebo podľa fotografií, ktoré sú na uvedenej stránke, je aj tento mlyn veľmi zaujímavý. Teraz som si uvedomila, že som tam neurobila ani jednu fotografiu. Popri Klátovskom ramene bola krásna príroda, no tú hyzdilo množstvo rôznych nevkusných chát a domov. Po neúspešnom hľadaní sme z Jahodnej  pokračovali v ceste do Dunajského Klátova.

Vodný mlyn Dunajský Klátov


V Dunajskom Klátove sme prešli na druhý breh Klátovského ramena. Popri ňom sme išli až do chvíle, kým pred nami nebola značka so slepou cestou. Aj napriek značke sme pokračovali ďalej a dúfali, že platí iba pre autá. Bohužiaľ neplatila. Zrazu stáli pred nami dva nové domiská a pred bránou do dvora jedného z nich sme skončili našu púť popri ramene. Otočili sme sa a mostom sme prešli znovu na pôvodnú stranu ramena. Cesta viedla mimo ramena a po niekoľkých kilometroch sme sa dostali do blízkosti dediny Horné Mýto. No skôr, ako sme zakotvili v miestnom hostinci, išli sme okolo polí, na ktorých sa už z diaľky čosi belelo. Až keď sme prišli bližšie, sme uvideli, že na poli je množstvo vtákov. Boli to volavky biele. V takom množstve som ich ešte nevidela. Ľutovala som, že sa k nim nevieme dostať bližšie. Zo všetkých strán boli k poľu nejaké prekážky. Na jednej strane voda, na ďalšej zase menšia priepasť zarastená tŕním a burinou. Po nezdarných pokusoch odfotiť túto krásu sme pokračovali ďalej.  V miestnom hostinci  sme sa občerstvili kávou a pokračovali ďalej v ceste. 

Aj keď neboli ani dve hodiny, slnko už svietilo pomerne nízko. Rozhodli sme sa, že náš výlet ukončíme na stanici v Šali a vytýčili sme si cestu, ktorou sme sa do Šale mali dostať. Boli to dediny Trhová Hradská, Trstice, Kráľovský Brod, Tešedíkovo a Diakovce. V dedinách bola dosť hustá premávka áut, ale aj ľudí, pretože sa všetci vybrali na cintoríny.  Zastavili sme sa už len na dvoch miestach, kde sme si odfotili labute a iné vodné vtáctvo na Malom Dunaji.Pri poslednom nazretí do mapy v dedine Tešedíkovo sme skonštatovali, že máme na stanicu v Šali už len niečo cez 10 minút. Napriek tomu som dupla zo všetkých síl do pedálov a dúfala som, že vlak, ktorý odchádzal zo Šale o 16,15 stihneme. Bohužiaľ, videli sme ho z diaľky, ako prechádzal smerom k stanici. Chýbalo nám možno len 5 minút, aby sme ho stihli. Tak sme sa potom v Šali na stanici zdržali ešte ďalšiu hodinu a pol, kým neprišiel  do stanice vlak Devín, ktorým sme sa odviezli do Bratislavy.  Od vystúpenia z vlaku mi trvalo 45 minút, kým som otvorila dvere na mojom byte.

Výlet bol pekný, menej náročný.  Celkovo som včera odjazdila 80 km. Ešte zostali vodné mlyny, ktoré sme nevideli a ktoré sa ani za jeden deň na bicykli stihnúť nedajú. Možno sa k tým zostávajúcim vrátime zase na jar.

FOTOGALÉRIA CYKLOVÝLETU ZA VODNÝMI MLYNMITento článok a mnoho nových nájdete na novom súhrnnom cyklistikom blogu

Na cestách s Kellysom

Ste tam všetci vítaní!
19 komentárov:

 1. Uf, teď jsem se dočista lekla, když jsem chtěla psát komentář, objevila se mi tady přes celou stránku reklama - Chcete znát svoju budúcnosť a i když jsem to zavřela, stejně se mi to začalo načítat. Naštěstí jsem to pak odklikla znovu.
  Fotogaléria je krásná, moc hezky se ti podařilo vyfotit ty vodní mlýny i vrbu. Počasí teď takovým výletům ještě pořád přeje.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @babi Maňasová: Reklama? Ako sa tam dostala? Nikdy sa mi také nič nestalo, vlastne sa mi ani nemôže stať, lebo ja mám všetky reklamy blokované. Ale aj tak by rada vedela, kedy presne sa ti tá reklama objavila. A ak sa ti ešte niekedy objaví, rada by som poznala presný názov tej stránky. Ďakujem za prípadnú odpoveď.
  No a teraz k včerajšiemu výletu. Podľa predpovede malo byť oveľa lepšie počasie, ako v skutočnosti bolo. Nejako sa tým našim meteorológom nedarí. Už niekoľko dní sledujem predpoveď presne podľa hodín, ktorá je na stránkach sme.sk. Tam sa na mňa vyškiera slnko a keď pozriem von oknom, tam je zamračené a po slnku ani stopy. Ako si na tom ty s tvojím chodením? Koľko kilometrov si nachodila? Pravdepodobne sa ti tvoje plány nesplnili, lebo ti po celú sezónu stále niečo nečakané prišlo do cesty.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Danielko, na tu reklamu už jsem se chtěla zeptat dávno. Pravidelně se mi u tebe objevuje, navyskakuje mi sama, ale v tuto chvíli už mám její odkaz zase dole na liště a musím ho otevřít, abych ho mohla křížkem zrušit. Je to GLOMOBI/Astro! a opravdu mě to otravuje.
  Tvoje podzimní fotky, jsou naprosto úžasné, takle krásně už u nás dlouho nebylo, jsme zase v zajetí nízké oblačnosti.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Jarka: Ty si teraz druhá, čo mi to píše. Pravdepodobne si reagovala na to, čo som písala v odpovedi na komentár babi Maňasovej. Ako som písala už jej, mne nevyskakujú žiadne reklamy, pretože vraj aj kvôli tomu mi môj syn doporučil používať mozillu, kde sa tie reklamy dajú zablokovať. Hľadala som cez google, čo je to za stránku. Všetky odkazy boli v angličtine, španielčine a iných jazykoch, len jeden som našla v češtine:
  18. květen 2011 – Odkazy fungují, ale krom toho vyvolají otevření nového okna (v češtině) s názvem Glomobi Astro. Vždycky když si tady ťuknu na Komentáře pod ...
  Keď si ten text skopíruješ a dáš do google, tak ti ho určite nájde a môžeš si to tam prečítať. Ale tá osoba tiež netuší, čo je to za stránku. Keby som to vedela odstrániť, ak to vôbec v mojich silách je, tak by som to odstránila. Keby sa tu náhodou ocitol nejaký odborník na nevyžiadanú reklamu a spam, bola by som rada, keby poradil, ako sa toho zbaviť. Ešte by som rada vedela, či sa ti to otvára cez explorer alebo mozillu.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Otevírá se to na Expoloreru a vždy při první návštěvě, teď ten odkaz v liště nemám.
  Jsem ráda, že s tím nemáš nic společného. Věštění budoucnosti, nemám ráda. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Jarka: Predpokladala som, že to bude na exploreri. Myslím si, že ja to asi nijako neovplyvním. A o veštení si tiež myslím svoje. Keď náhodou nemôžem v noci spať, tak si zvyknem zapnúť na Prime práve veštenie a ešte aj v noci sa rozčuľujem, akí sú ľudia hlúpi.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Nemám co dodat. Příroda v pěkném počasí. Fotky krásné. Já znám pár mlýnu z Jižních Čech. Tam jezdím, jenomže tenkrát jsem ještě neměl digi. Ovšem okolí Dunaje musí být překrásné, když je tam tolik přírodních zákoutí.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Mely jste hezky vylet a i hezke pocasi.Stromy jsou krasne zbarvene a na fotkch to vypada moc hezky.Ten ker co jsi se u me ptala je Bez- Serik.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. @Odowakar: Každý kraj má svoje osobité čaro. Mne sa páčilo aj v južných Čechách.

  @Ella: Ďakujem za odpoveď na moju otázku. Šeřík je po slovensky orgován, na ten som sa pýtala :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Už teraz viem, kde sa budú uberať naše kroky pri tvojej najbližšej návšteve Liptova a Oravy. Pôjdeme sa predsa pozrieť na vodné mlyny do prekrásnej prírody. A nebudeme to mať ani moc ďaleko, lebo jeden zachovalý a udržiavaný vodný mlyn máme aj v Likavke. Jeho majiteľ je patrične pyšný na svoje dielo.

  Fotografie peknej jesene na juhu Slovenska sa mi veľmi páčia.

  Ľubica

  OdpovedaťOdstrániť
 11. @Ľubica: No vidíš, to si mi doteraz vôbec nespomenula, že aj také čosi u vás je. Vôbec netuším, na ktorom konci by to mohlo byť. V prvom rade musíme byť všetci zdraví, až potom budeme plánovať výlety. Mňa už druhý deň bolí chrbtica, vraj si mám ísť kúpiť konskú masť :-) Veď na koňa len konskú :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Ideme do Martinčeka, vystupujeme na Mních a keď sme už na jeho úpätí sa pred nami objaví Ružomberok, ktorý fotíš. Pomaly sa otáčaš v smere hodinových ručičiek o niekoľko stupňov a ...a v diaľke vidíš hrad a pod sebou spomínaný vodný mlyn... no videla by si, keby nebol uprostred vysokých stromov. Preto budeme musieť výlet do tejto lokality zopakovať, samozrejme len so zdravou chrbticou a kĺbmi. Tú tvoju odporúčam liečiť inak ako len konskou masťou, zaslúži si to.
  Ľubica

  OdpovedaťOdstrániť
 13. @Ľubica: Aha, tak preto som žiaden mlyn nevidela. To bude úplne iné prostredie ako je to v povodí Malého Dunaja.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. To je nádhera, tam bych se chtěla někdy podívat. A ty podzimní fotky jsou nádherné.

  OdpovedaťOdstrániť
 15. @Amelie: Dúfam, že si už na tom so zdravím lepšie a potom ti nebude nič brániť v tom, aby si sa niekedy vybrala na výlet na Slovensko :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Krásne prostredie, nádherné fotky .
  Tam sa musí pekne odpočívať. Sadnúť si a počúvať to ticho a klud ...
  Pripomenulo mi to jeden park , kde veľmi rada chodím -Turčianska Štiavnička, nie sú tam síce mlyny ,ale je tam krásne.

  OdpovedaťOdstrániť
 17. @EvaMaria: Určite by sa tam príjemne relaxovalo, ale pri mojich cyklotúrach nie je na také niečo čas. Zastávka je na občerstvenie, odfotenie a ide sa ďalej. Turčiansku Štiavničku nepoznám, vlastne vôbec Turiec nie. Bola som tuším zo dvakrát v Martine, raz na Martinkách a to je všetko.

  OdpovedaťOdstrániť
 18. Joj , to je škoda, to treba napraviť.Turiec je čarokrásny kút našej krajiny.
  Turčiansku Štiavničku odporúčam, je tam veľmi veľa čo sa dá vidieť.

  OdpovedaťOdstrániť
 19. @EvaMaria: Evka, verím. Nielen Turiec, na Slovensku je veľa krásnych kútov, ktoré by som rada spoznala, lenže to má niekoľko ale.... :-(

  OdpovedaťOdstrániť