streda 16. novembra 2011

Chalupárčenie na Myjavských kopaniciach

Je veľa miest a dedín na Slovensku, odkiaľ sa ľudia sťahujú za prácou do iných miest a v ich pôvodných obciach a mestách zostávajú už len starí ľudia. Títo časom vymierajú a po nich sú už len prázdne domy. Na druhej strane je v mestách veľa ľudí, ktorých ťahá na vidiek a práve títo ľudia si kupujú prázdne chalupy, aby  v nich mohli prežívať víkendy a dovolenky, aby sa aspoň na krátky čas mohli vrátiť do lona prírody. Aj miesto, ktoré som navštívila koncom minulého týždňa, je presne takou chalupárskou oblasťou a chalupa, ktorá bola predtým niekoľko rokov neobývaná, slúži na rekreáciu mladej rodiny a jej príbuzných.

Niektorí ľudia si aj chalupy prispôsobujú modernému štýlu života, no sú aj takí, ktorí sa snažia zachovať tradičný chalupársky spôsob života. Svoje chalupy zariaďujú pôvodným nábytkom, na strechách ich domčekov určite neuvidíte satelit ani žiadnu inú anténu. 

13 komentárov:

 1. Takéto fotky ma vždy potešia. Je to krásny, ale tvrdý kraj.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Daniela: To som rada, že som ťa potešila :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Jéjda, chaloupkami jsi mi kápla do noty. Taková chalupa dokáže potěšit oko a tvé snímky si prohlížím se zalíbením. Některé hyzdí všudypřítomné elektrické vedení, ale je jasné, že i ve staré chaloupce se musí svítit, petrolejky už máme jen na parádu. :-)) U každé chaloupky je i zahrádka, někde i hospodářské stavení, je to krása. I když život asi trochu složitější, než pro nás panelákové.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ako cestovanie v case. Krasne fotky !!!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @Jarka: Netušila som, že aj tebe urobím dnes radosť s týmito fotkami. To elektrické vedenie ma chvíľami poriadne rozčuľovalo, lebo kam som zamierila objektív fotoaparátu, tam boli drôty. A nielen tie, čo vidíš na jednej z fotiek, ale aj drôty vedenia vysokého napätia, ktoré kazili celkový dojem z okolia.

  @Dani: Presne tak! Ďakujem za návštevu :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Zjevně u vás přichází do módy to, co je u nás na ústupu, mnoho lidí se dnes snaží v Čechách svých nemovitostí, které dříve sloužili k rekreaci, zbavit, a bývá to i hodně pod cenu a mnoho jich je roky neprodejných, každý by raději měl bydlení se zahradou, nežli za tím někam dojíždět.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. @annapos: Ďakujem za návštevu aj za komentár. Nemyslím, že z môjho textu vyplynulo, že na Slovensku je to teraz v móde. Neviem ani potvrdiť, či to tak je, lebo sa o také veci veľmi nezaujímam. Ale keďže som v texte spomenula, že aj dom, v ktorom som bola na návšteve, bol niekoľko rokov predtým, než ho títo majitelia kúpili, neobývaný, tak asi v týchto časoch až taký veľký záujem o staré domy nie je. Viem napríklad o tom, že moja sesternica sa už druhý rok pokúša predať svoju chalupu a stále sa jej ju nepodarilo predať. Takže asi aj v Čechách to bude rovnako. Ľudia by sa radi starých nehnuteľností zbavili, ale na druhej strane musí byť niekto, komu by ich predali. Keď som už spomenula tú moju sesternicu, ona má chalupu aj napriek tomu, že žije v rodinnom dome so záhradou. Lenže ten je v meste na rovine a chalupa je v horách. Ja osobne by som nechcela byť viazaná k jednému víkendovému miestu, radšej chodím na výlety a dovolenky zakaždým na iné miesto.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Život na vidieku má inú vôňu a chuť žiť iným spôsobom ako v meste... je na obdiv, že sa ešte nájdu takí ľudia.
  Ako vidieť na tvojich fotkách je veľa krásnych miest na Slovensku, ktoré sa oplatí vidieť .

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Moc hezke fotky, takove uklidnujici.Vubec se nedivim ze hodne lidi chce na vikend z mesta ven ale take vim ze to neni pro kazdeho.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. @EvaMaria: Život na vidieku si za ten mestský vymieňa stále viac ľudí. No sú aj takí, ktorí sa po čase znovu vracajú do miest, pretože cestovanie za prácou je dosť nielen finančne, ale aj časovo nákladné.

  @Ella: Súhlasím, aj pre mňa to je len raz za čas. Už som si zvykla na iný život.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Každý volí spôsob žitia ako sa mu páči. Ja osobne sa vždy rada vraciam do mesta , pobudnem, pokochám sa architektúrou mesta , prechádzam sa uličkami ale stačí mi to ... Neviem či by som sa znova naučila žiť v meste ?
  U nás je ticho a pokoj a mám tu všetko čo potrebujem .
  Možno mám to šťastie, že nemusím za prácou dochádzať.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Opět se mně nedaří napsat na tvůj nový článek, k dnešnímu dni, tvůj plán, podívat se jak pokračuje renovace hradu se mně moc líbí a jsem na to zvědavá, ještě k těm chaloupkám, chci jen dodat, jistě se najde málo lidí, kteří by se jich chtěli zbavit s lehkým srdcem, většinou jim věnovali mnoho práce i úsilí, ale finančně to dost zatěžuje, a tak se těchto krásných věcí zbavují z nutnosti.

  OdpovedaťOdstrániť
 13. @EvaMaria: Na dedinách je len málo šťastlivcov, ktorí pracujú v mieste bydliska. Určite by si nechcela cestovať z dedín v okolí Bratislavy každé ráno upchatými cestami a popoludní zase späť.
  @annapos: Nechápem, prečo nejde k jednému článku napísať komentár a k inému áno. Keby som aspoň vedela, čo vám vtedy napíše, prečo to nejde. K tým chalupám - máš pravdu, je to tak.

  OdpovedaťOdstrániť