piatok 9. marca 2012

Zima si povedala, že jar len tak ľahko nepustí do dverí

Už pekných pár dní to vyzeralo tak, že sa jar tlačí z každej strany. Boli takí, čo kuvikali, že netešte sa, zima ešte posledné slovo nepovedala. Súhlasila som s nimi. A veru sa tak stalo. Včera bol po dlhom slnečnom období znovu zamračený deň a ten priniesol so sebou aj sneženie. Tu začalo snežiť o jedenástej dopoludnia a drobný sneh poletoval skoro až do večera. Aké bolo moje prekvapenie ráno, keď po včerajšom snehu zostali len nebadateľné stopy. Aby sa mi  sneh nestihol úplne roztopiť, vybrala som sa hneď dopoludnia do neďalekého lesíka, aby som odfotila aspoň jeho zvyšky.

Takto vyzeralo okolie nášho domu včera:

Kým som vyšla z domu von, bolo už asi desať hodín, sneh sa dovtedy skoro úplne roztopil. Aj v lesíku, kam sa slnko dostane ťažšie, boli už len sem-tam fliačky včerajšieho snehu.


 
 

Za tých pár dní, čo som v lesíku nebola, zazelenel sa oveľa viac. Neboli to už len snežienky, ktoré bohate kvitnú, ale zo zeme začal vykúkať v hojnom množstve už aj medvedí cesnak. To, že rastie, je v lesíku aj patrične cítiť.

 
To, že včera snežilo, bolo vidieť aj na chodníku, ktorý vedie popri plote dostihovej dráhy. Po snehu zostali už len mláky a v ich vode sa odrážali okolostojace stromy.Podchodom som prešla na druhú stranu cesty a dostala som sa na hrádzu, kade občas prešiel nejaký cyklista, občas bežec a stretla som aj otecka s kočíkom.  Vonku bolo dnes krásne. Veľmi ma prekvapil kvietok, ktorý som našla kvitnúť na hrádzi. Zatiaľ som ich našla len zopár, ale ak bude toto pekné počasie pokračovať, biela farba snežienok sa pomieša s fialovomodrou farbou modravky. Už teraz sa teším na tú krásu.


 
Dôkazom toho, aký bol dnes krásny deň, sú aj tieto fotografie.

Cestou domov som fotila aj neporiadok, ktorý po sebe zanechávajú spomínaní cyklisti, korčuliari, bežci a tí, čo používajú petržalskú hrádzu na športovanie. Ale tejto téme sa chcem venovať inokedy. Čo ma však prekvapilo viac ako neporiadok, ktorý tam je už roky, boli sýtožlté kvietky tavolína zimného. Rastlina, ktorá sa zaraďuje k predjarným a podľa dostupných zdrojov by vraj mala kvitnúť ešte skôr, ako snežienky. Našla som dva korene tejto rastliny, viac som ich nevidela.Toto nie je všetko, čo som fotila pri dnešnej predjarnej marcovej prechádzke. Ďalšie fotografie zase niekedy inokedy.

16 komentárov:

 1. Teším sa na pekné jarné prechádzky... u vás je tomu už o krôčik bližšie...
  Teším sa nato keď začnú stromy zelenieť a vtáčiky mi budú švitoriť cestou do práce... toto mám veľmi rada , ako je tu u teba, Danka ?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne už vtáčiky švitoria dlhšiu dobu. Aj som sa ich včera pokúšala zachytiť s fotoaparátom, ale nedarilo sa mi. Zaostrovanie môjho fotoaparátu je tak hlučné, že každého tvora s ním vyplaším. Hneď teraz sa idem pozrieť do návodu, či sa to nedá nastaviť ináč.

   Odstrániť
 2. Jojo, taky když jsem se včera probudila, tak jsem na střechách domů stojících oproti našemu oknu viděla něco bílého. Chvíli to trvalo, než mi došlo, že je to sníh. Opravdu jsem myslela, že zima už skončila ale chyba lávky.
  Ty fotky jsou nádherné, hlavně obraz stromů v kalužích. To je neuvěřitelná fotka. Na fotkách je ale vidět, že už nejde o zimu, ale o předjaří:-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Viem z iných blogov, že vy v Čechách ste sa už do bieleho rána prebúdzali. Ktovie, či to bol posledný pozdrav zimy alebo ešte o sebe dá vedieť... Ďakujem za pochvalu.

   Odstrániť
 3. I my jsme se jeden den probudili do bílého rána. Byl to čtvrtek a to sněžilo ještě i dopoledne, aby to pak všechno do večera roztálo. Sníh už se na zemi dlouho neudrží a je to dobře, už všichni netrpělivě očekáváme jaro. ;-) Podařilo se ti nafotit krásná kvítečka, tak jen víc a houšť. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, bolo to vo štvrtok, kedy snežilo. Dúfam, že tých kvetov bude v prírode zo dňa na deň pribúdať.

   Odstrániť
 4. Tak uz mas kvety v lesiku. To bude ostatni sneh ! Uz je Marec ...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bola by som rada, keby tak bolo. Zimy sme uz mali dosť, aj keď tu v Bratislave bola skoro bez snehu. Ja sa už teším na jar, no pamätám si z minulosti, kedy ešte aj začiatkom mája nasnežilo, prípadne pršalo a zamŕzal dážď na všetkom, kde dopadal. Škoda, že som vtedy ešte nefotila.

   Odstrániť
 5. U nás ve čtvrtek taky sněžilo, ale během včerejška sníh skoro zmizel. Dneska bylo krásně, jenže my měli rodinnou oslavu, takže jsme se dostali ven až navečer. Aspoň jsem si zase jednou vyfotila západ slunce.
  Tvoje fotky jsou moc pěkné, Danielo, líbí se mi hlavně odraz stromů v kaluži. Trochu ti závidím kytky, tady zatím žádné nekvetou.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ...a dnes asi u vás rovnako prší, ako aj tu. Je ponuré ráno, včera som krásny slnečný deň vôbec nevyužila a nešla som von, hoci som najprv uvažovala, že sa pôjdem bicyklovať. Ďakujem, že sa ti páčia moje fotky z poslednej prechádzky po Petržalke. Rozdiel medzi teplotami u nás a u vás musí byť teda dosť veľký, keď u vás nekvitnú ešte ani snežienky. Ja ti zase závidím tie kopce, lesy s inou skladbou stromov, než aké rastú tu u nás a tie malebné rybníky :-)

   Odstrániť
 6. Nejsem si docela jistá, mám dojem, že ta žlutá kytička je pryskyřník a na to že ještě není polovina března, tak tam nemá co pohledávat, přírodní paradoxy se dějí v daleko divnějších souvislostech. A duben, u vás se říká apríl, když někdo u nás řekne toto slovíčko, je jasné že si ze mne udělal srandu, stejné je to s měsícem dubnem a ten teprve bude. Anna

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nie je to iskerník, ale tavolín zimný - názov kvetu je v texte. Na iskerník si ešte minimálne mesiac počkáme. Ja viem, že štvrtý mesiac v roku máte duben, ale prvému hovoríte apríl :-)

   Odstrániť
 7. Nádherné fotky, pěkné kytičky. Mám ráda odraz stromů ve vodě a tobě se úžasně povedl.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Ahoj Danielko, zdravím tě po delší pauze, postupně procházím všechny blogy a dočítám, co jsem zameškala. Vidím, že u vás už jaro pořádně bouchá na dveře, u nás teprve nesměle vykukují první sněženky.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vitaj Evi po dlhom čase! Veru, je to tak, my tu už máme jar. Dnes nám síce pršalo, ale na víkend nám hlásia vraj až 20 stupňov. Takže bicykel určite nebude zaháľať. No čaká ma aj jedna povinnosť, ktorú zo dňa na deň odkladám a termín sa mi neúprosne blíži :-(

   Odstrániť