nedeľa 19. februára 2012

Karneval v Benátkach: prvý raz aj naposledy?

Ak znovu do Benátok, tak už nie v období karnevalu. Ale to môžem povedať až teraz, keď už mám návštevu tohto mesta práve počas karnevalu za sebou. Jednoznačne tvrdím, že viac NIE!  Jeden deň som tam prežila a to mi stačilo. 

Prečo sa vyjadrujem záporne o takej významnej akcii  mesta Benátky? Preto, lebo ak som si predtým dokázala predstaviť, že do mesta prúdi v tom čase množstvo ľudí, tú skutočnú realitu som si vôbec nedokázala predstaviť. Už v piatok večer pri odchode z Bratislavy som si uvedomila, že to tam asi sranda nebude.  Veď len v čase od 21,45 do približne 22,10 kedy sme v autobuse opúšťali parkovisko pred Istropolisom, odchádzalo za rovnakým cieľom asi dvadsať plných autobusov len zo Slovenska a to nie všetky prechádzali cez Bratislavu.  Tie z východného Slovenska opustili krajinu ešte na východe a do Benátok smerovali cez Maďarsko.

Po asi deväťhodinovej nočnej ceste, ktorá mala niekoľko hygienických zastávok, sme dorazili  na miesto, odkiaľ nás ešte čakala cesta po mori do centra Benátok. Malou lodičkou, ktorá na mňa nepôsobila vôbec bezpečne, sme sa nakoniec bez ujmy na zdraví dostali do diania karnevalu.

Už v skorých dopoludňajších hodinách sa mestom premávali tisíce a tisíce ľudí. Davy nás niesli tam, kam išli oni, nie tam, kam sme chceli my.  Masa ľudí sa zastavila vždy vtedy, keď sa objavili ľudia v karnevalových maskách a nastalo cvakanie spúští fotoaparátov. Kto mal viac šťastia,  čiže bol vyššej postavy a priebojnejší, tomu sa podarili dobré fotografie. Ten, kto je nižšieho vzrastu a široké lakte mu veľa nehovoria, mal fotky menej kvalitné. Také sú tie moje.