nedeľa 19. februára 2012

Karneval v Benátkach: prvý raz aj naposledy?

Ak znovu do Benátok, tak už nie v období karnevalu. Ale to môžem povedať až teraz, keď už mám návštevu tohto mesta práve počas karnevalu za sebou. Jednoznačne tvrdím, že viac NIE!  Jeden deň som tam prežila a to mi stačilo. 

Prečo sa vyjadrujem záporne o takej významnej akcii  mesta Benátky? Preto, lebo ak som si predtým dokázala predstaviť, že do mesta prúdi v tom čase množstvo ľudí, tú skutočnú realitu som si vôbec nedokázala predstaviť. Už v piatok večer pri odchode z Bratislavy som si uvedomila, že to tam asi sranda nebude.  Veď len v čase od 21,45 do približne 22,10 kedy sme v autobuse opúšťali parkovisko pred Istropolisom, odchádzalo za rovnakým cieľom asi dvadsať plných autobusov len zo Slovenska a to nie všetky prechádzali cez Bratislavu.  Tie z východného Slovenska opustili krajinu ešte na východe a do Benátok smerovali cez Maďarsko.

Po asi deväťhodinovej nočnej ceste, ktorá mala niekoľko hygienických zastávok, sme dorazili  na miesto, odkiaľ nás ešte čakala cesta po mori do centra Benátok. Malou lodičkou, ktorá na mňa nepôsobila vôbec bezpečne, sme sa nakoniec bez ujmy na zdraví dostali do diania karnevalu.

Už v skorých dopoludňajších hodinách sa mestom premávali tisíce a tisíce ľudí. Davy nás niesli tam, kam išli oni, nie tam, kam sme chceli my.  Masa ľudí sa zastavila vždy vtedy, keď sa objavili ľudia v karnevalových maskách a nastalo cvakanie spúští fotoaparátov. Kto mal viac šťastia,  čiže bol vyššej postavy a priebojnejší, tomu sa podarili dobré fotografie. Ten, kto je nižšieho vzrastu a široké lakte mu veľa nehovoria, mal fotky menej kvalitné. Také sú tie moje.
24 komentárov:

 1. Krasny karneval ! Tak som si na Benatky nehutala, ani som nevedela ako sa mesto menuje po slovenzki ...
  Van Gogh je najlepsi. Paci sa mi jeho maska.
  Len za jeden den ? A more ?
  Aj tu mame karneval v Patre, ale ja ho uvidim len na tv.
  Dobry vecer prajem !

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bolo to iba na jeden deň. Stačilo. Možno sa tam dostanem ešte aj inokedy, ale už nechcem počas karnevalu. Tak teraz aspoň vieš, ako sa povie Venice, Venezia po slovensky :-) O Benátkach napíšem minimálne ešte jeden článok, ale možno ho dám na ten blog o cestovaní. Karneval v Patras som si našla na youtube. Bývaš niekde v blízkosti toho mesta? V tých končinách Grécka som ešte nebola.

   Odstrániť
 2. Bravo!!!!!!! BRAVISSIMO!!!!! Lei stato molto intelligente! Grazie!!!! E spiritoso!!!! Le gambe non sono più importanti !! Вы человек с большим чувством юмора .. Я получила большое удовольствие !! СПАСИБО !!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. No panečku Danielko, to máš za sebou dobrodružný víkend a musíš být plná zážitků. Karneval asi přilákal hodně lidí, ale podle fotek bych řekla, že to stálo za to. Kroje jsou nádherné, hýří barvami i nápady a mě se moc líbí paní v modrém. Doufám, že nám ještě něco z víkendu ukážeš. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mám za sebou nielen dobrodružný, ale hlavne náročný víkend. Ale je to zážitok na dlho. Určite ešte napíšem o Benátkach viac.

   Odstrániť
 4. Gratulujem ,že si nabrala odvahu isť do Benátok v čase karnevalu ...ale vlastná skúsenosť je iná ako z počutia... videla sa a máš zážitok , mne by viac vadilo počasie, nemám rada zimu a tá tlačenka to tiež nemusím.
  Tak ostáva vrátiť sa do krajiny a mesta a urobiť si možno lepší obraz...
  Pekné sú masky na tvojich fotkách ...teším sa na ďalší článok .

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za gratuláciu k odvahe :-) Mali sme nádherné jarné počasie, až keď sa zotmelo, tak sa aj dosť ochladilo. Tí, čo tam boli týždeň pred nami, mali mínus 13 stupňov. To veru neviem, čo by som bola robila v takej zime. Na tento zájazd ma nalákal jeden článok na blogu, ktorý už možno ani neexistuje, pretože som ho pred cestou hľadala a nenašla. Chcela som si prečítať ešte raz osobné zážitky jedného Košičana, ktoré som čítala asi pred dvomi rokmi. Kým sa dostane na svetlo božie ďalší článok o Benátkach, budem musieť dokončiť Paríž. Nejako nestíham :-(

   Odstrániť
 5. I think I liked Van Gogh the best, too. Thanks for sharing your travels. I've grew up in New Orleans so I been missing carnival this week. I can imagine that the crowds might be too much to bear.

  Myslím, že som rád Van Gogh najlepšie, taky. Vďaka za zdieľanie vašich ciest. Vyrástla som v New Orleans, tak som chýbal tento týždeň karneval. Viem si predstaviť, davy, ktoré by mohli byť príliš uniesť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Van Gogh had a sunflowers on the back, but I did not shoot him from the back. Make an good photos of the crowd was really difficult.

   Odstrániť
 6. To musiało być wspaniale przeżycie, być w Wenecji w karnawale. Wspaniałe stroje uczestników. Flip i Flap - zabawne :-). Pozdrawiam i jeszcze tylko "przejść" przez te literki i komentarz będzie umieszczony :-).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bol to naozaj pekný zážitok, aj keď som už po štyroch hodinách chodenia mestom cítila bolesti krížov, čo mi trošku kazilo náladu.

   Odstrániť
 7. Ahoj
  No muselo to být náročné, a trocha dobrodružství patří k tomu(loď).Jinak fotky máš moc hezké a myslím si,že i přes ta kvanta lidí to stálo za to.Určitě jsi si to užila a když k tomu bylo hezké počasí tak budeš mít vzpomínky.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem! Veríš na telepatiu? Presne v čase, keď si mi písala komentár, som hľadala v mojich blogoch, ktoré zdieľam, ten tvoj. A nevedela som ho nájsť, nejakým nedopatrením zmizol. Tak som znovu označila jeho sledovanie, som zvedavá, či ho už teraz nájdem v zozname. Ja sa cesty loďami dosť bojím, lebo - a to sa budem opakovať - potopenie lode trvá oveľa dlhšie ako pád lietadla. Hoci táto bárka by sa bola potopila asi veľmi rýchlo. No fuj, s takými myšlienkami preč!

   Odstrániť
  2. Tak to je dobrý.Na lodi se nebojím,snad jen na kanoji.Ráda plavu a dálky.Letadlem jsem letěla jednou a bylo to skvělé.Bojím se výšek(věže,rozhledny),ale lezu a občas si nadávám.Mám ráda přírodu a cestování po ČR-památky.Už se těším až zase vyrazíme.Ahoj Marťula

   Odstrániť
  3. Aj ja, čím som staršia, tým viac mám nepríjemný pocit z výšok. Už aj umývanie mojich okien na ôsmom poschodí mi robí problémy :-) Moje aktivity sa snažím smerovať rôznymi smermi. Do prírody chodievam veľa na bicykli, to môžeš zistiť, keď si pozrieš moje cyklovýlety aj tu na blogu.

   Odstrániť
 8. ..no už ma predbehli - aj mne sa najviac páči Van Gogh ! Masovky tiež nemusím no ale keď chceš byť "pri tom" tak ti nič iné nezostáva.... Je to tradícia, atrakcia a ľudí to láka ! Čo také by sa mohlo vymyslieť pre Bratislavu ? Há !?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ty máš presne také isté myšlienkové pochody, aké mám aj ja. Nielen čo sa Bratislavy týka, ale Slovenska vôbec - povedala som tam mojím synom, že u nás neexistuje v ničom taká tradícia, ktorá by sa takto dodržiavala. Je to zábava, ale ľudia to tam berú vážne. Vieš, ako to myslím. Poobliekajú sa do masiek, aj svoje deti a idú do mesta. U nás v Bratislave sa pokúšajú zaviesť deň vodníkov, pár masiek tam príde, ale to je naozaj len minimum. Vieš si predstaviť, že by si chodila po Bratislave v niektorom z tých kostýmov? Ja som chcela zobrať z domu aspoň nejaké škrabošky, no veľmi som nebola pochopená :-( Nakoniec by to bolo nosenie dreva do lesa, lebo masky sa predávali na každom kroku. Veľa ľudí z nášho zájazdu si ich nieslo aj domov. Zaujímalo by ma, či si ich niekedy dajú aj na tvár :-)

   Odstrániť
 9. Aj napriek výške, ktorú dosahuješ a málo priebojným lakťom sa ti podaril husársky kúsok. Fotky krásne, jedna maska krajšia ako druhá a aj Hardy s Laurelom sa potešili, že si ich zväčnila a svojim nenapodobiteľným úsmevom ma v spomienkach vrátili niekoľko rokov späť. A v takom dave ľudí, v akom si sa pohybovala a presne na tom námestí sa naša Júlia ako trojročná stratila. Stačil malý okamih, len jediné cvaknutie fotoaparátom a už jej nebolo.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To isté sa stalo aj mne :-( Urobila som jeden cvak a zrazu skupinka so sprievodkyňou bola fuč. A v nej aj moji obaja synovia. To bol malinký okamih. Tak som tam zostala čakať, kým si ma synovia nenašli. Ja som bola aspoň pestro oblečená. Červená bunda, oranžový ruksak. Ale moji synovia vrátane so sprievodkyňou boli v čiernom, sprievodkyňa bez akéhokoľvek viditeľného označenia. Ako ste našli vašu Júliu? To si nedokážem ani predstaviť.

   Odstrániť
  2. Upresňujem, iba jeden syn bol v čiernom, druhý mal kaki zelenú bundu, ale ani tak mi to pri ich hľadaní nepomohlo.

   Odstrániť
  3. Celá pátracia akcia trvala len pár minút, pretože Júlia veľmi rýchlo zistila, že je sama. Spustila svoj povestný prenikavý krik a neutíchajúci plač a toto postačilo rodičom dostať sa k nej prv, ako by ju dav odniesol ešte ďalej.

   Odstrániť
 10. Dani, myslím si, že fotky sú super... takže... buď si narástla, alebo máš dobré lakte :-)
  Takže, tlačenica, hovoríš... ale z fotiek vyzerá celkom pohoda. Či nič nie je také, ako sa zdá ? :-)
  K.V.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak, presne tak :-) Nič nie je také, ako sa zdá :-) Bolo tam naozaj veľmi veľa ľudí. Ďalšie informácie napíšem o Benátkach v článku, ktorý dám na Potulky svetom. Zatiaľ ti idem poslať zopár foto.

   Odstrániť