pondelok 12. marca 2012

Horúca sobota


Nedá mi, aby som sa nevrátila k tragickej udalosti, ktorá sa odohrala v uplynulú sobotu. Bol krásny slnečný deň, médiá nás počas dňa informovali o priebehu predčasných parlamentných volieb, keď som niečo po dvanástej hodine zaregistrovala šokujúcu informáciu o požiari hradu Krásna Hôrka.

Tento hrad sa vypína nad gemerskou obcou Krásnohorské Podhradie. Mala som iba jedinú príležitosť vidieť ho v skutočnosti, no videla som len jeho exteriéry.  Stalo sa tak pred niekoľkými rokmi, kedy som bola prvý raz v Košiciach a cestou domov sme sa zastavili aj na tomto hrade. Do hradu  samotného sme sa však nedostali, pretože sme sa tam zastavili až v čase, kedy už bola posledná prehliadka toho dňa v hrade. Takže nám nezostalo nič iné, iba odísť s dlhým nosom. 

Hneď v sobotu som si pozrela tých pár fotografií, ktoré som si vtedy urobila. Keďže je to už pekných pár rokov ( na jar  2004), bolo to ešte v čase, kedy som nemala digitálny fotoaparát, fotografií mám len zopár. Najviac ma mrzí, že nemám vôbec fotku, na ktorej by bolo hrad vidieť v jeho plnej kráse.  

    
O tom, ako v sobotu vznikol požiar, sa dočítate v tomto článku a ako to tam vyzerá po požiari, ktorý sa vznietil znovu ešte aj túto noc, je v  článku Ako požiar spustošil Krásnu Hôrku.


Keď som už mala v rukách fotografie z môjho prvého a zatiaľ aj posledného výletu do Košíc, tak som z nich niekoľko vybrala aj pre vás.
21 komentárov:

 1. U nas w wiadomościach telewizyjnych było sporo wiadomości o pożarze zamku. To straszne, wasz kraj poniósł wielką stratę kulturową. W Koszycach byłam, ale niestety na zamku nie. Pozdrawiam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Milá Giga, aj ja by som chcela mať tak precestované Poľsko, ako máš ty Slovensko :-) Ja som bola iba v Nowom Targu a v Zakopanom.
   Požiar spôsobil obrovské škody. Je to o to horšie, že v tejto našej republike nie sú na nič peniaze.

   Odstrániť
 2. Pekný večer,
  Máš moje myšlienky, ja som chcela tiež dať dnes článok o Krásnej hôrke a vysloviť tak môj názor...Ako je toto možné čo sa stalo ?
  Ani svetové vojny, ani socialistický režim nesiahol na našu kultúrnu pamiatku a nezničili čo nám zanechali naši predkovia...
  Prečo sa nezbráni tomu aby naše kultúrne pamiatky boli viac chránené a tak zabránilo tomu čo stalo ...
  Je to smutné .

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý večer Evka, ak si si všimla, radšej som tam svoj názor nepísala, lebo by som sa náhodou tak rozbehla, že by som napísala aj to, čo by som potom ľutovala. Lebo veď vieš, ešte stále sa nájde dosť ľudí, ktorí tú menšinu ochraňujú. Stačí, keď si spomeniem na jednu nedávnu publicistickú reláciu na tatrojke... Je to obrovská škoda. Tiež nechápem, prečo tam nebola nejaká protipožiarna signalizácia, veď šindľová strecha sa naozaj môže chytiť veľmi ľahko. Vraj sa to šírilo veľmi rýchlo.

   Odstrániť
 3. Úplně mě zamrazilo, když jsem zprávu o požáru viděla televizi. :( Je to ohromná škoda... Takový krásný hrad to byl!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja len dúfam, že sa nájdu prostriedky na jeho rekonštrukciu. Niekedy vlani horel jeden kaštieľ neďaleko Žiliny, teraz zase tento. Už by aj stačilo. A ďakujem pekne za návštevu :-)

   Odstrániť
 4. Máme rovnaký názor na našu menšinovú komunitu ... ale keď to pôjde takto ďalej tak neviem či môžme povedať ,, menšinovú ,, veď sú ako ľadové medvede
  radšej dosť o tom lebo to nezmením .
  Toho hradu mi je ľúto , vlani v lete sme mali v pláne tam ísť , škoda už ho v pôvodnom stave neuvidím-e , čo je nesmierna škoda. Ostáva veriť , že sa nájdu finančné prostriedky a podarí opraviť strechu...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nesledovala som volebný program víťaza tohoročných volieb, ale dúfam, že medzi toľkými sľubmi bol aj ten, ktorý urobí poriadok s tou menšinou. Lebo za novembra 1989 sa ešte nenašiel nikto, kto by konečne riešil túto otázku. Oni majú na cigarety, na alkohol, na všetko....všetko si dovolia, za naše peniaze.

   Odstrániť
 5. Píši zbrklý komentář, aniž se dívám na souvislosti, zahlédla jsem levým okem, jak hrad hoří a úplně mi zatrnulo, když shoří něco tak starého, historicky cenného, nedá se to nikdy nahradit, je to veliká škoda i morální.Fotky jsou nádherné ještě se vrátím, až na to budu mít více času..
  Zdravím Danielko, nemohla jsem poznat tvůj gravatar, co se stalo s tvým starým. Anna

  OdpovedaťOdstrániť
 6. V sobotu i v neděli, jsem zaznamenala zprávy o této události a pohled to byl hrozný, dřevěné střechy lehly popelem. Samotné hradní sbírky, snad ta špatně nedopadly. Je to politování hodné, hrad přečkal staletí a pak stačí nezodpovědné chování a může být všechno pryč.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. @Anna+Jarka:Najprv sme v nedeľu hovorili, že bolo šťastím, že vietor, ktorý sa prihnal na druhý deň po požiari cez Slovensko, neprišiel o deň skôr. No v noci sa predsa len od tohto vetra znovu chytili tlejúce uhlíky a vznikol ďalší požiar, ktorý narobil už aj škody v interiéri, pretože sa prepadla časť stropu. Musím len znovu opakovať, že je to katastrofa.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Je to hrozná tragédie. Dívala jsem se na zprávy a lezl mi mráz po zádech. Taková nádhera a lehne popelem.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ako vidím, videli ste to všetci aj v blízkom zahraničí :-) Na tomto hrade boli filmované aj niektoré rozprávky, z jednej z nich sem pridávam toto video:
   http://tivi.cas.sk/video/1216009/krasna-horka-bola-skvostom-nakrucal-sa-tu-aj-sokoliar-tomas.html

   Odstrániť
 9. Taky mě to hrozně mrzí, taková krásná památka! Snad se podaří aspoň částečně opravit.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Všetky výstavné kusy sa už sťahujú z tohto hradu do iných múzeí a čo najskôr sa má začať s opravou strechy.

   Odstrániť
 10. Taky jsem zprávu o požáru zaregistrovala a pochopitelně si povzdechla tak jako všichni, že máme (v tomto případě tedy vlastně máte) zas o jednu krásnou památku méně. Je to škoda.
  Fotky jsou moc pěkně. Hlavně ta osmá od spodu....nádhera.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tieto fotografie nie sú veľmi kvalitné, pretože sú to naskenované osemročné fotky. A na tej fotke, ôsmej od spodu je košický Dóm sv. Alžbety. Je to najväčší kostol na Slovensku.

   Odstrániť
 11. Je to veliká škoda,o tom jsem ale již mluvila, teď k fotkám, je to tak krásné město a v detailech je vidět jak dobře a pečlivě jsou domy restaurované, je jisté že se vrací dávná zručnost řemeslníků a že umí stejně jako naši předci, odevzdat krásné dílo, a tak věřím, že časem se opraví i to shořelé a zase bude hrad krásný jako dřív. Zdravím Danielko Anna

  OdpovedaťOdstrániť
 12. S tou Krásnou Hôrkou, to je mrzuté, kto vie koľko rokov to potrvá, pokiaľ to dajú do pôvodného stavu. Na Slovensku je všetko na dlhé lakte. Inakšie tá prechádzka po Košiciach ako aj fotky sú pekné.

  OdpovedaťOdstrániť
 13. O tej Krásnej Hôrke, to je teda mrzuté do dnes. Kto vie kedy to kompletne opravia a dajú do pôvodného stavu. Na Slovensku je to na dlhé lakte vo všetkom. ( Napríklad cesty). Ďalšia časť prechádzka v Košiciach je pekná zo snímkami. Páči sa mi to.
  Pozdravuje Rudo.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Schválila som omylom oba komentáre. Ale nevadí. Na tomto blogu už boli komentáre deaktivované, len som tu nedávno niečo skúšala, tak som ich aktivovala a zabudla som to vrátiť späť. Na tento blog už skoro rok neprispievam.

  OdpovedaťOdstrániť