štvrtok 17. novembra 2011

Bratislavský hrad otvoril na jeden deň svoje brány

Ako som už písala ráno, uvažovala som, že dnes využijem deň otvorených dverí na Bratislavskom hrade. Mladšieho syna som vôbec nemusela prehovárať, s ochotou sa dnes na túto akciu vybral so mnou.

Nebolo ešte ani pol jedenástej, keď sme tam prišli. To, že bude hrad obliehaný stovkami ľudí, sme očakávali. No nepredpokladali sme, že to tam nebude mať žiadnu poriadnu organizáciu. Keď sme vošli na hradné nádvorie, videli sme dva dlhé rady. Na koniec jedného z nich sme sa postavili a po asi po dvadsiatich minútach  (radšej som čas nesledovala, aby ma to zbytočne neznervózňovalo) sme sa dostali dnu. V tejto časti hradu boli panely s informáciami o histórii hradu, boli tam makety a prešli sme niekoľkými miestnosťami a zrazu sme sa ocitli znovu na nádvorí. Celá prehliadka netrvala ani polovicu času, ktorý sme strávili čakaním. 
Šipky nás nasmerovali k tomu druhému radu. Len čo sme tam prišli, páni esbeeskári nám pred nosom zatvorili dvere a povedali, že ďalej dnu púšťať nebudú, lebo je tam vraj veľká tlačenica a že sa tam nedá dýchať. Zbytočne by sme si boli robili plány pozrieť si niektoré z mnohých vystúpení, zbytočne by sme boli prišli včas, neboli by sme sa tam aj tak dostali.  Z pôvodných 15 minút sa čakanie predĺžilo asi na pol hodiny, keď nás konečne pustili dovnútra. Nečakala nás tam žiadna sprievodkyňa Mária Terézia, tak sme sa vynoveným schodiskom vybrali až na najvyššie prístupné poschodie s tým, že si prehliadku ostatných poschodí pozrieme cestou dolu. No jeden mienil a druhý zmenil :-( Z horného poschodia nás to zaviedlo zase na iné schodisko, ktorým sme mohli iba zísť dolu, na žiadne poschodie sa odtiaľ vojsť nedalo. Takže naša prehliadka hradu trvala veľmi krátko. Do radu sme sa znovu postaviť nešli.

Je chvályhodné, že čakajúci ľudia sa mohli počas dnešného sychravého hmlistého počasia zohriať čajom, ktorý sa predával na viacerých miestach. Ale to bolo asi všetko, čo sa dalo dnes chváliť. Zostávajúce  poschodia a miestnosti hradu si budeme môcť pozrieť až niekedy v ďalekej budúcnosti, keď bude rekonštrukcia hradu ukončená. Všetko bude záležať od toho, koľko finančných prostriedkov bude na rekonštrukciu k dispozícii.