streda 2. novembra 2011

2. november

Dnes asi vyvrcholia návštevy na cintorínoch. Je sviatok Pamiatka zosnulých. Pri tejto príležitosti som sa bola v nedávnych dňoch pozrieť na jednom z bratislavských cintorínov. Ondrejský cintorín je dnes už vlastne viac parkom v centre mesta ako cintorínom. V posledných rokoch  sa tam už  nepochováva. Z času na čas  sa tam  zájdem poprechádzať aj s fotoaparátom.K týmto sviatočným dňom sa mi pozdáva ako vhodná pieseň Dariny Rolincovej Anjelik môj. Pri jej počúvaní si zaspomínajte na svojich blízkych, ktorí už spomedzi nás odišli.Pred tromi rokmi som pri príležitosti Dušičiek a Pamiatky zosnulých napísala toto zamyslenie. Jeho slová platia aj dnes.   

Klikni na obrázok

 

 

6 komentárov:

 1. Ten hřbitov, přeměněný na park, je moc hezký. Líbí se mi, že i když už to není hřbitov, v pravém slova smyslu, byly na svých místech ponechány náhrobky. Podzim a barevné listí na stromech i pod nimi, dělá toto místo krásně romantické.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Dušičky, Památka zesnulých - to je naše středoevropské. Asi jsem staromilcem, ale zavádění svátku Halloween, což je anglosaský lidový svátek, jsem jaksi nepochopil a také nezkousl...
  Ty osvětlené dýňové hlavy, které někteří lidé u nás vystavují, mají být (tam kde je svátek zaveden) jakýmsi znamením, že tam koledníci mohou něco dostat, což u nás ví málo kdo. A chodí u nás na svátek Všech svatých někdo na koledu?

  OdpovedaťOdstrániť
 3. A já jsem se ale pro záplavu myšlenek nedostal k tomu, abych Ti pochválil fotografie! :-(

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Jarka: Toľkokrát som už bola fotiť na Ondrejskom cintoríne, no fotografie zostávali stále len v mojom počítači. Vždy som z nich použila jednu, či dve. Až teraz som si povedala, že je najvyšší čas, aby som ich dala na blog viac. Pre niekoho je to možno romantické miesto, ale mladé páriky som nikdy nevidela :-) Iba mamičky s kočíkmi, či dôchodcov.

  @Odowakar: Kdesi som začula, že ani tie halloweenske zvyky neboli k nám privezené z Ameriky. Vraj ešte za čias Keltov sa čosi podobné robilo aj na našom území. Veľmi som tým správam o Halloweene nevenovala pozornosť, nemala som ani čas, lebo som nebola doma. Ale z detstva si pamätám, že sme v období dušičiek tiež vyrezávali tekvice a dávali sme do nich horiace sviečky. A to je už pekných pár rôčkov... Ďakujem aj za uznanie mojich fotografií.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @Leontýnka: Ďakujem za návštevu, som rada, že sa ti fotografie páčia. Aj ja mám jednu otázku, Leontýnka (Amélia?) Mám si urobiť ten test? Myslíš, že som adeptom na Aspergerov syndróm? :-)

  OdpovedaťOdstrániť