utorok 6. marca 2012

Michalská brána a pohľad na mesto z nejV Bratislave je  niekoľko bodov, z ktorých sa môžete pozrieť na mesto z výšky. Doteraz som fotila mesto len z jedného z nich a to z hradu. Už dlhšiu dobu ma lákalo vyjsť na niektoré z ďalších miest, odkiaľ by som videla na strechy mesta. Tým miestom bola  veža Michalskej brány.


Už pri poslednej návšteve mesta som chcela vojsť do Múzea zbraní, ktoré je práve vo veži  Michalskej brány. Lenže bol pondelok a teda deň, kedy sú u nás múzeá zatvorené. Uplynul týždeň, tentoraz som si vybrala utorok a vybrala som sa do mesta. Zbrane ako také ma vôbec nezaujímajú, ale na vyhliadkovú plošinku veže sa nedá dostať bez toho, aby som neprešla priestormi múzea. Našťastie nie je veľké a na najvyššom podlaží bol východ von. Najprv sa mi pri pohľade dole trošku zatočila hlava, ale po chvíli som si zvykla a obišla som vyhliadkovú plošinu dookola. Výhľad do diaľky bol mierne zahmlený, pretože bol dnes síce pekný slnečný deň, ale s oparom. Musím povedať, že pohľad na mesto z hradu sa mi páči oveľa viac ako z tejto veže. Cestou dole ma predsa zastavila pani, ktorá robí v múzeu výklad a silou-mocou mi  ukázala aspoň pár loveckých zbraní.Samotná Michalská brána je jediná zachovalá brána bývalého gotického opevnenia, postavená v štrnástom storočí. Meno dostala podľa kostola sv. Michala, ktorý stál pred bránou. V rokoch 1511 - 13 bola zvýšená osembokou nadstavbou a v rokoch 1757 - 58 dostala dnešnú podobu cibule so sochou sv. Michala. Tento text som opísala z tabuľky, ktorá je pripevnená na vonkajšej stene stavby. 
Pod  Michalskou bránou je jedna zvláštnosť, ktorou je nultý kilometer. Je to označenie vzdialeností známych veľkomiest od Bratislavy. Trošku zašpinený od trusu holubov, ktoré si sadajú na lampu, visiacu práve nad týmto miestom.Mám v pláne, že postupne pôjdem odfotiť mesto z ďalších vyhliadkových miest Bratislavy.

17 komentárov:

 1. Pěkná věž a moc pěkné fotky. Mám ráda různá vyhlídková místa. :) Těším se na další od Vás. Pěkný večer, zdraví Lenka.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dúfam, že si na to ďalšie fotenie vyberiem počasie s krajšou oblohou. Do konca marca musím absolvovať jedno fotenie z veľmi vysokého miesta, mám tam už dokonca kúpené vstupenky.

   Odstrániť
 2. Dobry pomysł pokazania Bratysławy z góry. Bardzo ładne zdjęcia, bo i miasto piękne. Pozdrawiam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Milá Giga, tvoj komentár som objavila až dnes, prepáč. Možno si aj ty pri svojej návšteve Bratislavy bola na hrade, odkiaľ je pekný výhľad na mesto.
   Budem musieť častejšie kontrolovať komentáre cez blogger, nielen cez e-mail.

   Odstrániť
 3. Pohled na mesto z vrchu je uplne jine nez z ulice.U vas ve meste to uz vypada na jaro. Moc hezke fotky.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja som bola dosť prekvapená tým výhľadom. Asi som čakala niečo krajšie. Doteraz som bola zvyknutá len na pohľad z hradu, ktorý je vyššie a je aj s odstupom od mesta. V posledných dňoch sme tu mali veľmi pekné počasie, myslím, že dnes podľa predpovede končí. Teraz je mínus 7, ale svieti slnko.

   Odstrániť
 4. I almost felt like I was walking through the gate with your photos, especially the collage.

  Skoro som cítil, akoby som sa prechádzal bránou s fotografiami, najmä koláže.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, že sa ti moje fotografie páčia :-) Tvoj preklad do slovenského jazyku je veľmi dobrý.

   Thank you, that you like my photos. Your translation into the Slovak language is very good.

   Odstrániť
 5. Danielko, moc mě pobavila ta věta o tom, jak tě odchytila ta paní, co dělá v muzeu výklad a ty sis musela aspoň pár zbraní prohlédnout. :-))) Fotky z výšky jsou zajímavé, mám je ráda, protože nám známá místa ukážou z jiných úhlů. Ta brána, je ale zajímavá sama o sobě, má věž a hodiny, jak kdyby patřila ke kostelu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ani sa jej nečudujem, veď ktovie, či som tam nebola jediným návštevníkom toho dňa :-) a chcela si užiť trošku práce. Zamýšľala som sa nad tým, že tie tety boli už v dosť pokročilom veku, že či by im nebolo doma lepšie ako sa nudiť tam. Z ulice som párkrát videla, že niekto stojí hore na tej vyhliadkovej plošinke, ale ešte nikdy som si nevšimla, že niekto práve vchádza alebo vychádza z toho múzea :-( Ja osobne som tam bola PRVÝ raz.
   V texte píšem, že meno brány je podľa kostola, ktorý stál kedysi v jej blízkosti. No nezistila som, či ten kostol bol priamo napojený na bránu alebo stál o kúsok ďalej.

   Odstrániť
 6. eine tolle Idee auch von oben zu fotografieren!
  Sehr schöne Fotos von diesen Platz..
  Lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Danke dir Elke für deinen Besuch, schon vor langer Zeit sah ich dich hier.

   Odstrániť
 7. Ah, krasne fotky, nadherne strechy !
  Tak bi som sa tam prechodila ...
  Prajem slnecny den !

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som rada, že sa ti páčia :-) Ale ako som v článku spomenula, krajší je pohľad z hradu. Napr. tento:
   http://nakrasnommodromdunaji.wordpress.com/2011/10/10/mesto-a-dunaj-z-hradu/
   alebo
   http://nakrasnommodromdunaji.wordpress.com/2011/08/09/pohlady-z-hradu/

   Všimla si si poslednú fotku? Tam je údaj, ktorý som fotila pre teba :-)
   Pekný deň aj tebe!

   Odstrániť
  2. Velmej sa mi pacili tie fotky !!! A som poratala ze mame 1000 km medzi nas ...

   Odstrániť
 8. Odpovede
  1. Wow, thank you. The first greeting and second visit from Vietnam on my blog :-)

   Odstrániť