streda 30. novembra 2011

Hej från Sverige

Výlet do Švédska sme si plánovali so sestrou približne pred rokom. Chceli sme ísť letecky do Štokholmu ešte začiatkom tohto roka, pretože sme chceli vidieť zasnežené hlavné mesto tejto krajiny. Toľko sme si vyberali termín, až sme sa nakoniec rozhodli, že zima nebude pre dve ženy ten najvhodnejší termín. Krátke dni a dlhé večery nás od tejto cesty odradili  a plánovaného výletu sme sa vzdali.

Švédsko je krajina, kde som ešte nikdy nebola, no mám k nej už roky mimoriadny vzťah. Stalo sa to tak, že som ešte ako mladá začínajúca pracovníčka v jednej firme zahraničného obchodu spracovávala agendu vývozu nábytku pre švédsku firmu Ikea. Už vtedy, keď u nás ešte neexistovali obchodné domy tejto značky, som so záľubou veľmi rada prezerala katalógy tohto obchodného domu s nábytkom a doplnkami pre bývanie.

Odkedy nám z Petržalky zrušili priamu rýchlu autobusovú linku do nákupného centra Avion, kde sa nachádza aj Ikea, prestala som do tých končín chodiť. Ale keďže ma Ikea dosť často láka rôznymi akciami, ktoré mi chodia do mailovej schránky, ešte niekedy v lete som si povedala, že na jej návštevu využijem niektorý upršaný deň,  kedy nebude vhodný čas na prechádzky v meste, alebo v prírode. No daždivé počasie nie a nie prísť, tak som na návštevu švédskeho obchodného domu  konečne využila včerajší zahmlený deň.

Prebehla som ho len veľmi rýchlo, pretože som presne vedela, čo tam chcem kúpiť. Dlho som sa nezdržala ani v sekcii skla, kde som vybrala to, čo som chcela a potom som zamierila už len do oddelenia s kvetmi a kvetináčmi. Vec, ktorú som chcela, nemali, preto som sa ponáhľala k pokladniam, aby som sa vyhla dopravnej špičke. Som rada, že som to stihla a že som  konečne kúpila vianočné darčeky pre jedného blízkeho človiečika.Ilustračná fotografia  zimného Štokholmu je zo stránky www.travelgatesweden.se

9 komentárov:

 1. Good serie photo's..... sometimes it's a pleasure to visit this store.

  Greetings, Joop

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Joop Zand:Príjemnejšie by pre mňa bolo, keby som niekedy navštívila ten Štokholm :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Schwedenmöbelhaus wäre auch meine Idee doch auch ich war noch nie dort nur bei uns in Ikea..
  Lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Danka,zaváhali ste. Veď tam majú biele noci a ako mi povedal syn s nevestou majú tieto svoje veľké čaro.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ve Švédsku jsem taky nikdy nebyla a taky bych se do něj ráda podívala. Tyto země na severu mě lákají. :-) Obchodní řetězec IKEA u nás nemáme a ani v jiném městě jsem ho nenavštívila, ale slyším o něm jen samou chválu, určitě bych se ráda podívala hlavně na bytové doplňky a myslím, že bych s prázdnou neodešla. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Daniela: Čo sa bielych nocí týka, doteraz som počula, že sú niekedy v lete a nie v zime. Keď sme si so sestrou zisťovali, koľko slnečného svitu je v mesiacoch január a február, tak sme si nakoniec povedali, že tam v zime nejdeme. Nevedeli sme si predstaviť, čo by sme tam samé dve ženské robili v tme. Musím si zistiť, ako je to s tými bielymi nocami.

  @Jarka: U nás je obchodný dom Ikea už na treťom mieste. Začali s malými priestormi, to druhé miesto už bolo oveľa väčšie a teraz sú vo veľmi veľkých priestoroch, v ktorých je vždy veľa návštevníkov. Naschvál som napísala návštevníkov, lebo nie vždy všetci aj nakupujú. Veľa ľudí sa tam príde len inšpirovať. Hoci nejaká maličkosť sa tam dá kúpiť vždy, len sa mi kvôli maličkosti nechce čakať v dlhých radoch na pokladňu. No naposledy som mala šťastie, vôbec som nečakala.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Bardzo często ja i moje dzieci robimy zakupy w IKEI. Jechać do Szwecji tak, jak najbardziej, ale np. w czerwcu, bo dni są długie.Pozdrawiam

  OdpovedaťOdstrániť
 8. @Giga: Aj keď mi kedysi zástupcovia firmy Ikea hovorili, že nábytok z ich firmy je hlavne pre mladých ľudí, určite si tam vždy niečo nájdeme aj my starší :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. We live 2 or 3 km from an Ikea store and it's been years since I've been there. We bought a lot of stuff from Ikea when my girls were little. Have a great day Daniela!

  OdpovedaťOdstrániť