štvrtok 24. novembra 2011

Je to už dlhých dvadsať rokov

Len nedávno, začiatkom septembra, sme si pripomenuli jeho nedožitých 65 rokov a dnes je to presne dvadsať rokov, čo sa svetom rozniesla správa, že Fredy zomrel. O tom, že podľahol zápalu pľúc, s ktorým nevládal bojovať kvôli oslabenej  imunite z titulu choroby AIDS,  vedeli nielen jeho fanúšikovia. Bol to výnimočný človek. V spomienkach jeho partnera Jima Huttona sa píše, že Mercury sa dokázal rozdávať nielen ako umelec, ale aj ako človek. Láska pre neho znamenala oveľa viac ako sláva, peniaze a sex. Pre nikoho nie je neznámou skutočnosť, že Freddie bol homosexuál. No aj napriek tomu bola jeho životnou láskou dlhší čas žena, Mary Austin.

foto: internet

Nikdy nezabudnem na prenosy koncertov zo svetových rockových pódií, kde Queeni účinkovali, vždy som si rada pozrela dokumentárne filmy o tejto skupine. Dokonca môj prvý hudobný film, ktorý som videla, bol  práve Queen v Budapešti. Okrem koncertu na budapeštianskom Népštadióne, kde odzneli v tom čase ich najväčšie hity - Bohemian Rhapsody, Crazy Little Thing Called Love a I Want to Break Free, priniesol film aj montáž z legendárnej nášvtevy Queenov v Budapešti.

Veľmi rada som počúvala a vlastne ešte stále aj počúvam piesne skupiny Queen, v ktorej pôsobil nielen ako spevák a klavírista, ale aj ako skladateľ. Disponoval zvláštnou farbou hlasu s rozsahom takmer štyroch oktáv. Jeho hovorené slovo znelo v barytóne, no pri spievaní prevažoval tenor.

Dosť už  bolo slov. Radšej sa započúvajme do krásnej hudby skupiny Queen a Fredyho Mercuryho.


Bohemian RhapsodyWe Are the ChampionsBarcelona s Montserrat CaballéPosledný album skupiny Queen s názvom Innuendo vyšiel v roku 1991 a zaznamenal obrovský úspech. Žiaľ, to sa už život Freddieho chýlil ku koncu.

The Show Must Go On"Každý, kto zarába veľa peňazí, má svoj sen, hovoril Freddie. A mojím snom bol dom, podľa vzoru hollywoodskych filmov.“ V ňom aj 24. novembra 1991 vo veku 45 rokov zomrel.

 

Queen: Bicycle race


9 komentárov:

 1. Fredy byl, vlastně je, úžasný zpěvák. I v těch nejvyšších polohách zpívá s lehkostí, jak kdyby vůbec o nic nešlo. I když už není mezi námi, jeho písničky jsou nesmrtelné.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. I like the music from Queen.

  have a nice day.

  Greetings, Joop

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pro mne je hudba bez hranic žánrů, tak když je dobrá a osloví mě, tak můžu poslouchat prakticky vše. Proto tedy sdílím s Tebou stejné sympatie ke skupiny Queen.
  Jen...v úvodu...chybička se vloudila? (65? roků)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Odowakar: A koľko? Veď som to počítala s kalkulačkou! :-) Narodil sa 5. septembra 1946 a teraz máme 2011. Ešte raz to teda skontrolujem: 2011-1946=65
  Čo sa hudobných žánrov týka, som na tom rovnako. Neviem, čo všetko mi vidíš na youtube, ale podľa obľúbených videí zistíš, že je to tak, ako píšem.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @Jarka: Dnes reagujem od konca. Najprv som ešte raz rátala, koľko by mal Fredy rokov, ale stále mi to vychádza rovnako :-) Máš pravdu o nesmrteľnosti jeho piesní, lebo dobré piesne väčšinou svojich autorov na dlhé roky prežijú.

  @Joop Zand: People who like the music of Queen is certainly very much :-) Have a nice day too.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Taky mám jeho písničky moc ráda, dost často si je pouštím.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Omlouvám se. :-( Myslel jsem jeho skutečný věk a ono se to týká letošního výročí...
  Nesmím číst tak rychle.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. @babi Maňasová: V podstate to je skupina našej vekovej skupiny, takže pre nás zostanú navždy počúvateľní.

  @Odowakar: Nič sa nestalo :-) No budem sa musieť nad sebou zamyslieť. Asi začnem písať kratšie články, lebo sa buď všetci ponáhľajú rýchlo prečítať, alebo ani nedôjdu do konca. Zatiaľ nikto neklikol na posledný odkaz, hmm :-( To len ja čítam blogy do konca?

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Mila Danielo, Queen patri urcite k tomu nejlepsimu co hudebni svet nabizi. Pro me je ale i prikladem velkeho rebela a cloveka, ktery umel jit za svym cilem a zit na plno. Mej fajn vikend, Katerina

  OdpovedaťOdstrániť