štvrtok 24. novembra 2011

Je to už dlhých dvadsať rokov

Len nedávno, začiatkom septembra, sme si pripomenuli jeho nedožitých 65 rokov a dnes je to presne dvadsať rokov, čo sa svetom rozniesla správa, že Fredy zomrel. O tom, že podľahol zápalu pľúc, s ktorým nevládal bojovať kvôli oslabenej  imunite z titulu choroby AIDS,  vedeli nielen jeho fanúšikovia. Bol to výnimočný človek. V spomienkach jeho partnera Jima Huttona sa píše, že Mercury sa dokázal rozdávať nielen ako umelec, ale aj ako človek. Láska pre neho znamenala oveľa viac ako sláva, peniaze a sex. Pre nikoho nie je neznámou skutočnosť, že Freddie bol homosexuál. No aj napriek tomu bola jeho životnou láskou dlhší čas žena, Mary Austin.

foto: internet

Nikdy nezabudnem na prenosy koncertov zo svetových rockových pódií, kde Queeni účinkovali, vždy som si rada pozrela dokumentárne filmy o tejto skupine. Dokonca môj prvý hudobný film, ktorý som videla, bol  práve Queen v Budapešti. Okrem koncertu na budapeštianskom Népštadióne, kde odzneli v tom čase ich najväčšie hity - Bohemian Rhapsody, Crazy Little Thing Called Love a I Want to Break Free, priniesol film aj montáž z legendárnej nášvtevy Queenov v Budapešti.

Veľmi rada som počúvala a vlastne ešte stále aj počúvam piesne skupiny Queen, v ktorej pôsobil nielen ako spevák a klavírista, ale aj ako skladateľ. Disponoval zvláštnou farbou hlasu s rozsahom takmer štyroch oktáv. Jeho hovorené slovo znelo v barytóne, no pri spievaní prevažoval tenor.

Dosť už  bolo slov. Radšej sa započúvajme do krásnej hudby skupiny Queen a Fredyho Mercuryho.


Bohemian RhapsodyWe Are the ChampionsBarcelona s Montserrat CaballéPosledný album skupiny Queen s názvom Innuendo vyšiel v roku 1991 a zaznamenal obrovský úspech. Žiaľ, to sa už život Freddieho chýlil ku koncu.

The Show Must Go On"Každý, kto zarába veľa peňazí, má svoj sen, hovoril Freddie. A mojím snom bol dom, podľa vzoru hollywoodskych filmov.“ V ňom aj 24. novembra 1991 vo veku 45 rokov zomrel.

 

Queen: Bicycle race