utorok 15. novembra 2011

Moja prvá návšteva Čachtického hradu

Nastal čas, aby som prezradila, kam sme sa vybrali cestou domov z chalupy. Tento nápad mi skrsol v hlave ešte v rýchliku, keď som v piatok cestovala na chalupu. Z vlaku som totiž zazrela kúsok nejakého hradu. Predpokladala som, že to bude Čachtický hrad. Presvedčila som sa o tom vtedy, keď som presadla do motoráčika a za Novým Mestom nad Váhom sme stáli v Čachticiach. Ale až o zastávku neskôr sa odhalil hrad do plnej krásy. Vtedy som si povedala, že cestou domov vystúpime vo Višňovom a odtiaľ pôjdeme na hrad. Doteraz som tam nikdy nebola. 

Čachtický hrad smutne preslávila jeho krvavá pani, Alžbeta Báthoryčka. Knihu  Čachtická pani  od Joža Nižňanského som čítala ešte ako dieťa. Len pred pár rokmi sfilmoval tento príbeh aj Juraj Jakubisko, ale jeho film som nebola schopná pozrieť do konca. Po pol hodine som to vzdala.  Cestou na hrad som mala obavy z toho, že keď tam prídem, bude ma prenasledovať hrôza, ktorá sa tam pred stovkami rokov diala. No na mieste ma žiadne také pocity neprenasledovali.

Z hradu sú už len ruiny. Je z neho nádherný výhľad na okolité svahy Malých a Bielych Karpát, na kopanice Myjavskej pahorkatiny (odkiaľ sme vlastne prišli) a tiež aj na Považský Inovec. Škoda, že viditeľnosť nebola najlepšia, vzdialené miesta sa strácali v opare.


15 komentárov:

 1. Liebe Daniela,
  wie spannend es war und wer weis schon vielleicht war doch was geisteshaftes um dich herum*zwinker*
  tolle Fotos von dieser Burg hast du mit gebracht.
  Ich liebe so was auch...unheimlich spannend!

  Lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Danka, ale ja som tam aj spala:-)) Bolo to pred 40r.(uff!!!) a bol to začiatok nášho veľkého letného vandru. Zložení sme boli v nejakej kobke a ja som bola z celej party jediná čo sa dobre vyspala:-)) a to asi preto, že celý večer si zo mňa robili chalani srandu a strašili ma.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. schöngeist for two: für Elke: http://de.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_B%C3%A1thory

  @Daniela: Mala si šťastie, že tam nestrašili duchovia, ako vraj teraz strašia v niektorom novom bratislavskom vežiaku :-)Nejakú kobku som si tam všimla, ale bola dosť malá.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí a keď nie tak sa potlačia:-)) Ten nový vežiak v ktorom vraj straší je kúsok od miesta kde pracujem. Faktom je, že skolaudovaný bol tuším už minulý rok, ale stále je prázdny.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @Daniela: Práve som ti ešte niečo napísala pod fotku Čachtického hradu na FB. S tým strašením - niekomu asi straší v hlave, ja takým blbostiam neverím. Uverím, keď zažijem. Ale nemusím sa o tom presvedčiť :-)Písali, že duchovia mŕtvych z križovatky. Teda ak by som na také verila, skôr by som povedala, že duchovia mŕtvych, ktorí možno zahynuli na stavbe. Lebo v posledných rokoch prichádza dosť často k smrteľným úrazom na takýchto stavbách.
  P.S.
  Dúfam, že to potlačenie sa neprejavilo o 9 mesiacov :-)))

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Na prvním snímku, je vidět, jak byl ten hrad kdysi veliký a krásný. Knížku jsem četla v mládí a film od Jakubiska jsem neviděla. Podle ukázek a mnohých rozhovorů si myslím, že ve filmu není paní Čachtická, tak jednoznačně vyobrazená, jako krvelačná stvůra. Taky si pamatuji, že režisér si tenkrát posteskl, že nebylo jednoduché, se něčeho o této paní dopátrat. Prý z té doby, nezůstalo vůbec nic. Ani dřevěná stolička. Ten výlet byl skvělý a díky za krásné fotky. Hrad, jsem ještě neviděla.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. ...veru nie, syn prišiel na svet až o 5r.:-)))

  OdpovedaťOdstrániť
 8. @Jarka: Aj na mňa pôsobil hrad rovnako. Na to, že som do svojich 15-rokov žila ešte bližšie k Čachtickému hradu ako teraz, čo ani teraz nie je ďaleko, tiež som hrad navštívila prvý raz.
  @Daniela: :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Chválim krásne fotky.
  Musím potvrdiť, že výhľad z romantických zrúcanín hradu je jedinečný.Ešte by som dodala, že so žiadnym hradom na Slovensku sa nespája toľko príbehov a legiend ako s Čachtickým hradom.
  V obci sa nachádza renesančný kaštieľ, bola si pozrieť ?

  OdpovedaťOdstrániť
 10. @EvaMaria: V Čachticiach v dedine sme neboli. Na hrad sme vystúpili z dediny Višňové, čo je oveľa bližšie (ale asi náročnejšie) ako z Čachtíc. A keďže sme si v krčme pod hradom nechali cestovné tašky, museli sme sa tou istou cestou aj vrátiť.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Romantika pur. Cachtice jsou opradeny mnoha povestmi a legendami. Jeste jsem tam nikdy nebyla, ale dle tvych fotek, bych to mela dohnat. Mimochodem, tady na hrade Kyburg existuje takova zelezna pana, jakou pry pouzivala Bathory - ale tam to byl mucici nastroj...

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Te ruiny pięknie na wzgórzu wyglądają, widziałam. Pozdrawiam

  OdpovedaťOdstrániť
 13. @Katerina: Je to tak, Báthoryčka je opradená legendami. Určite nepoznáš tie nové legendy, ktoré sa hovoria o Čachtičanoch. Ak budeš mať záujem, prečítaj si tu:
  http://trencin.sme.sk/c/5174231/po-falosnych-filmaroch-krvavej-batoricky-sa-zlahla-zem.html
  O Kyburgu som si prečítala na nete. Ďakujem!

  @Giga: Bohužiaľ, už len ruiny. Málo hradov zostalo u nás zachovaných.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Zřícenina Čachtického hradu je nádherná, Danielo, jsem ráda, že ji můžu vidět aspoň na tvých fotkách. Počasí vyšlo parádně a snímky máš opravdu krásné. Moc ráda bych se na tenhle hrad jednou podívala, snad mi to někdy vyjde!

  OdpovedaťOdstrániť
 15. @Hanka: Konečne sa aj mne podaril výlet na nejaký vzdialenejší hrad. Doteraz som fotila len ten náš bratislavský a na Devíne. Z tohto hradu je na Moravu úplne blízko :-) Niektorý z tých kopcov v diaľke bola Veľká Javorina.

  OdpovedaťOdstrániť