utorok 15. mája 2012

Svoradov prameň a jaskyňa

Už je to viac ako týždeň, čo som bola v Nitre a ja mám v zásobe ešte veľa toho, čo som vám doteraz nestihla ukázať. Po sobotňajšom dopoludňajšom výstupe na Kalváriu sme sa popoludní vybrali na opačný koniec mesta, do kopcov nad mestom, ktoré sú súčasťou Tribečského pohoria. 

Auto sme zaparkovali na parkovisku pri Ústave respiračných chorôb a odtiaľ sme sa peši vydali ďalej. Našou prvou zastávkou bol Svoradov prameň, nachádzajúci sa len kúsok od spomínaného ústavu a  ktorý je jedným z piatich prameňov  vyvierajúcich pod Zoborom. Voda v ňom je pitná a má vraj priaznivý účinok na ľudský organizmus.


 

 
Od prameňa viedla modrá značka popri štrnástich zastaveniach krížovej cesty a potom nasledovalo niekoľko desiatok metrov dosť strmého stúpania, ktorým sme prišli k Svoradovej jaskyni. Tak jaskyňa, ako aj prameň, dostali meno po pustovníkovi Svoradovi, ktorý žil na Zobore v 11. storočí.

 Na plošine kúsok nad jaskyňou sa nachádza vyše 400-ročný železný kríž.
11 komentárov:

 1. Здорово !!!!! Вы активный блоггер !!! Отличный фотограф !!!!
  Спасибо за прогулку !!!! :)))))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jestlipak jste Danielko, se setrou ochutnaly tu vodu, mě by to určitě lákalo. Navštívily jste spolu další zajímavé místo, ale poustevníkovi tu jeho jeskyni nazávidím. Představuji si vlhko, zimu, tmu a neútolno, brrrr. :-)) Jsem zvědavá, kam nás zavedeš příště a už se těším.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vodu zobrala sestra cestou domov do fľaše, takže som z nej pila až večer u nej doma. Chuťovo dobrá, ale vypila som jej veľmi málo na to, aby som videla nejaké extra účinky :-) V tej jaskyni vôbec nebolo tak, ako si predstavuješ. Jaskyňa má komín, ktorým sa vetrá. Aj v budúcich článkoch zostávame naďalej v Nitre, už sa tých fotiek neviem zbaviť :-) A to som tam bola len dva dni.

   Odstrániť
 3. Pekný deň prajem Danka,
  tak Nitru poznám bolo to moje študent. mesto ale musím povedať , že pri prameni som nebola ... pekne to tam vyzerá.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Evka, nuž, to je škoda, že to miesto nepoznáš. Neviem, z akej diaľky si dochádzala do školy v Nitre, ale ty si bola možno taká študentka, aké som mala ja za spolužiačky v Bratislave. Tie, čo chodili každý víkend domov, poznali v Bratislave iba internát, školu a cestu medzi týmito dvomi inštitúciami. Vlastne ešte cestu na stanicu :-)))
   Ja som bola v Nitre x-krát, ale na tomto mieste som bola prvý raz. Dokonca aj tam hore na kopec som vyliezla až teraz, o tom budem písať v niektorom z ďalších článkov.

   Odstrániť
  2. Pravdu si napísala. Každý víkend domov a myslím, že sa ani nedalo isť von na dlhšie... internát sme mali otvorený do piatej a cez víkend sme nemohli ostať , bol zatvorený... :-)))
   Ale snáď sa ešte sem dostanem a pozriem si miesta, ktoré som tu videla... z rodného mesta nemám ďaleko len 48 km...

   Odstrániť
 4. Moc pěkný výlet, Danielo! Líbí se mi fotky i video, jenom se mi hůř čte písmo, které teď používáš, ale to nevadí, zvyknu si.
  Zajímalo by mě, jak chutná voda z pramene, i když voda by měla být bez chuti. Moc pěkný je železný kříž, na tu velikost docela jemná práce.
  Zdravím tě a přeji krásné májové dny. :-) Hanka

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Eine schöne intressante Bilderreise von dort! Wunderschöne Aufnahmen...
  Ich wünsche dir eine schöne Woche!

  Lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Všimla jsem si Danielko, že Hanka píše, že se jí toto písmo čte hůř a já se k ní musím přidat. Je zajímavé, že se mi během načítání článku, ještě změní. Napřed vidím písmo méně zdobné, které se mi lépe čte, po dokončení načtení se písmo změní na takové kudrnaté a tenčeji tištěné, pro mě hůře čitelné, i když musím uznat, že hezky vypadající. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. To: Hanka a Jarka: Ďakujem, že ste prispeli kritickou poznámkou. Chcela som obliecť môj blog do nového šatu, lebo sa mi už zunoval a čitateľom určite tiež. Popri novom pozadí som vymýšľala aj s novým písmom. To predošlé sa mi páčilo, lebo bolo také nezvyklé, hoci som ho už na pár blogoch videla. Ale aj ja sama som si všimla, že keď sa mi načítava stránka, tak vidím najprv jeden typ písma a až potom naskočí to, ktoré som vybrala. Predtým, než som urobila terajšie zmeny, sa mi dokonca ukázali až dva typy písma, kým nabehlo to správne. Vybrala som teraz to, čo tam vyššie vidíte. Uvedomila som si, že sme už dámy vo veku, väčšina z nás asi aj s horším zrakom (ja určite áno, niekedy mi ani okuliare nepomôžu), preto som teda vybrala písmo, ktoré by malo byť oveľa čitateľnejšie. To predošlé som nechala iba pre titulky článkov, ale aj tam som ho dala hrubšie. Dúfam, že som tentoraz vybrala dobre. Aj tak som v poslednom období premýšľala o tom, že tento blog ukončím - pomaly tu budem mať 500 príspevkov, takže jeho obsah je naozaj už dosť veľký. Blog sa začína spomaľovať. Ešte stále som nedomyslela, či to bude blog s textom alebo len s fotografiami. No čas, kedy tento blog ukončím, sa určite blíži. Možno ho ani novým nenahradím...
  Hanka, tá voda sa mi zdala normálna :-) Určite lepšia, ako je naša voda, ktorú nemôžem piť, pretože mi hneď po napustení do pohára vôbec nechutí. Keď si ju dám odstáť do fľaše do chladničky, už tú jej pachuť necítim. Preto sa u nás voda kupuje.

  OdpovedaťOdstrániť