utorok 13. septembra 2011

Príznaky jesene

Aj keď si leto povedalo, že sa nemieni len tak poľahky vzdať svojho žezla, z viacero faktov je zjavné, že jeseň sa pomaličky blíži. Pri pohľade pod gaštanové stromy je každému určite jasné, že jesenná atmosféra je tu.

V mojom okolí je gaštanov dosť, preto pri posledných prechádzkach neušlo mojej pozornosti, že hustota obyvateľov sa pod týmito stromami zvýšila. Ide hlavne o deti a ich rodičov, ktorí zbierajú gaštany na to, aby si z nich doma mohli vytvoriť rôzne figúrky. Spomínate si na vaše detstvo, kedy ste v jeseni premieňali gaštany na rôzne zvieratká a postavičky? 
Ďalším znakom, že jeseň je už blízko, je rozkvitnutie rastliny, ktorá patri do skupiny inváznych rastlín. O dvoch som už na mojom blogu písala. Rastlina, na ktorú myslím teraz, je slnečnica hľúznatá (HELIANTHUS TUBEROSUS L.), kvetom pripomínajúca slnečnicu v menšom prevedení. Má rovnako sýto-žltú farbu, aj tvar kvetu. 

Túto rastlinu som začala vnímať v časoch, keď som sa nasťahovala do Petržalky. Koncom leta a začiatkom jesene rozkvitli  jej kvety popri cestičkách za naším sídliskom. Niekoľkokrát som si ju priniesla aj domov do vázy. Rastlina  pochádza zo strednej až východnej časti USA a južnej Kanady. Postupne sa preniesla do mnohých ďalších oblastí sveta. Čo som o tejto rastline doteraz nevedela je to, že vďaka svojim chuťovým a liečivým účinkom sa využíva  podzemná časť tejto rastliny, poznáte ju možno aj pod názvom topinambur. Hovorí sa mu aj sladký zemiak, ktorý pomáha pri prevencii a podpornej liečbe cukrovky, obezity, vysokého cholesterolu aj pri detoxikácii organizmu.