utorok 13. septembra 2011

Príznaky jesene

Aj keď si leto povedalo, že sa nemieni len tak poľahky vzdať svojho žezla, z viacero faktov je zjavné, že jeseň sa pomaličky blíži. Pri pohľade pod gaštanové stromy je každému určite jasné, že jesenná atmosféra je tu.

V mojom okolí je gaštanov dosť, preto pri posledných prechádzkach neušlo mojej pozornosti, že hustota obyvateľov sa pod týmito stromami zvýšila. Ide hlavne o deti a ich rodičov, ktorí zbierajú gaštany na to, aby si z nich doma mohli vytvoriť rôzne figúrky. Spomínate si na vaše detstvo, kedy ste v jeseni premieňali gaštany na rôzne zvieratká a postavičky? 
Ďalším znakom, že jeseň je už blízko, je rozkvitnutie rastliny, ktorá patri do skupiny inváznych rastlín. O dvoch som už na mojom blogu písala. Rastlina, na ktorú myslím teraz, je slnečnica hľúznatá (HELIANTHUS TUBEROSUS L.), kvetom pripomínajúca slnečnicu v menšom prevedení. Má rovnako sýto-žltú farbu, aj tvar kvetu. 

Túto rastlinu som začala vnímať v časoch, keď som sa nasťahovala do Petržalky. Koncom leta a začiatkom jesene rozkvitli  jej kvety popri cestičkách za naším sídliskom. Niekoľkokrát som si ju priniesla aj domov do vázy. Rastlina  pochádza zo strednej až východnej časti USA a južnej Kanady. Postupne sa preniesla do mnohých ďalších oblastí sveta. Čo som o tejto rastline doteraz nevedela je to, že vďaka svojim chuťovým a liečivým účinkom sa využíva  podzemná časť tejto rastliny, poznáte ju možno aj pod názvom topinambur. Hovorí sa mu aj sladký zemiak, ktorý pomáha pri prevencii a podpornej liečbe cukrovky, obezity, vysokého cholesterolu aj pri detoxikácii organizmu.

17 komentárov:

 1. Tak přece jsi našla a nafotila první známky přicházejícího podzimu. Na zvířátka a postavičky z kaštanů si pamatuji a taky jsme je dělávali z žaludů. Ty jsou prima, že mají klobouček. :-)) Za chvíli vyrážíme na výlet. Jsem zvědavá, jestli taky nějaké známky podzimu, vyfotím. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Jarka: My sme zo žaluďov netvorili, lebo taký strom sme v širokom-ďalekom okolí nemali.
  Ešte raz ti želám pekný výlet a mnoho zážitkov z neho.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. A už je tu moje najobľúbenejšie a najfarebnejšie ročné obdobie. Len na môj vkus je moc veľké sucho.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Daniela: Je veľmi sucho, dokonca aj burina je vonku povädnutá a to je už čo povedať :-) Prijala by som daždík, ale nemusí sa s ním zarovno aj ochladiť. No uvidíme, či nás nesklamú predpovede na zajtra, kedy hlásia dážď. Ale aj teplotu skoro o 10 stupňov nižšiu ako bola v posledných dňoch.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Jeseň , ako sa zdá, bude slnečná... a taká je najkrajšia! Hlavne pohoria sýto sfarbené ma uchvacujú....
  Katarína

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Katarína: Posledné týždne je naozaj nádherné počasie, ja si želám, aby bola jeseň pekná, lebo chcem ešte bicyklovať. Ale sem-tam by mohlo trošku spláchnuť ten prach, ktorý je už na všetkom. Nebolo by zlé, keby som sa aj do nejakých hôr vybrala. Minimálne na Záhorie na huby, ale aj tie potrebujú najprv dážď.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Máš pravdu, podzim je tady, i když je teplo jako v létě. Na kaštanová zvířátka si pamatuju, dělali jsme je jako děti, pak jsem je vyráběla se svými dětmi a teď zase pro změnu s vnoučátky. Ty žluté slunečnice znám taky pod názvem topinambur, u nás je jich hodně a ve váze vypadají moc hezky. Ještě se Danielko omlouvám, že nestíhám všechno komentovat. Mám doma ještě nějaké problémy, o kterých se mi nechce psát na blog a tak ani nemám moc náladu.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. @babi Maňasová: Evi, vítam ťa po dlhom čase u mňa na blogu a ďakujem za návštevu. Mrzí ma, že máš zase nejaké problémy. Už by bolo načase, aby všetky tvoje problémy zmizli. Chápem, že keď nie je človek v pohode, že sa mu nič nechce.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Kaštanová zvířátka teď vyrábí moje vnučka, ale pamatuji se i na ta svoje.
  Podzim už se nezadržitelně blíží a musím přiznat, že se na něj strašně těším!
  Danielko, tvoje snímky jsou moc krásné!

  OdpovedaťOdstrániť
 10. No, figurky z kaštanů a sirek, to byla naše oblíbená podzimní zábava, dokud byli chlapci v přiměřeném věku této činnosti. Kaštanů se vždy nanosilo domů hodně do zásoby. Ale velká většina zůstala nezpracovaná v dětském pokoji. Na jaře se potom vyhazovaly při úklidu scvrklé kaštany.
  Pro mne blížící se podzim signalizovala zralost rostliny, kterou jsem už dlouho neviděl - Pupava bezlodyžná:
  http://botanika.borec.cz/fota/pupava_bezlodyzna1.jpg
  Ta se potom na začátku září dala jíst, tedy její dužina. Chutná trochu jako kedlubna.
  Dotaz:
  Co je to za kapli na prvním záběru?

  OdpovedaťOdstrániť
 11. @Hanka:Ani som netušila, koľkí z vás si spomenú na svoju tvorbu z gaštanov :-) Vyzerá to tak, že to asi nikoho neobišlo. Mám tiež rada jeseň, ale radšej mám jar a leto. To preto, lebo viem, že aj po jari aj po lete ide obdobie, ktoré znášam, no zimu tú veľmi nemusím.

  @Odowak: Aj ja som si priniesla vlani domov gaštany ako dekoráciu do jednej sklenej misky a tento rok tak urobím znovu :-) Tú rastlinu vôbec nepoznám, musím si o nej naštudovať viac.
  Tá kaplnka je v lesíku neďaleko nášho domu. Viac fotografií nájdeš tu:
  http://mojich365dni.blogspot.com/search/label/kaplnka
  Chcela som ti nájsť aj nejaký text o nej a našla som s prekvapením toto:
  http://visit.bratislava.sk/vismo/o_utvar.asp?id_org=700013&id_u=11015359&p1=11024738
  Ani netuším, kto všetko používa moje fotky...

  OdpovedaťOdstrániť
 12. @Odowak: Tu je ešte ten článok, z ktorého bola použitá fotografia na webovú stránku Bratislava.
  http://mimiajejsvet.blogspot.com/2010/04/kaplnka-v-ovsisti.html

  OdpovedaťOdstrániť
 13. @Odowakar: Vôbec ti nevadí, že som ti skrátila meno? :-) Čo myslíš, čo som robila doteraz? Spala pri telke, prebrala som sa asi až teraz :-) Prepáč.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Lovely photo of the chapel and the onset of autumn. I see the same invasive sunflowers growing around town. After the sunflowers, the asters will start to bloom.

  OdpovedaťOdstrániť
 15. @GirlSprout: Also in New Mexico is this sunflower invasive plant? I looked on a map where exactly in the U.S. is your country. According to information which I found on the Internet, this plant come just from Central and Eastern United States and southern Canada.
  I'm sorry my English, I write with the help of Google translation. I am glad that you are going to my blog. You want me to write better in Slovak language and you translate my text itself?

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Nádherné fotky. Miluju podzim a Jenda miluje sbírání kaštanů a žaludů, snad s ním budu moci zase na procházky.

  OdpovedaťOdstrániť
 17. @Amelie: Ďakujem za komentár a želám ti, aby si bola čo najskôr fit.

  OdpovedaťOdstrániť