piatok 25. mája 2012

Kiwi

Keď som rozmýšľala nad tým, čo napísať o tomto chutnom ovocí, vynorila sa mi v mysli spomienka na to, kedy som ho prvý raz videla a aj jedla. Bolo to ešte niekoľko rokov pred našou "nežnou".  Dcéra môjho šéfa v podniku zahraničného obchodu, kde som vtedy pracovala, dostala devizák a vycestovala do západného Nemecka. Okrem iných vecí, ktoré odtiaľ doniesla, boli aj plody kiwi. Šéf nám tieto hnedé, vajcu podobné  chlpaté plody priniesol ukázať a aj ochutnať do práce. Jeden kus som dostala naviac, aby som ho mohla ukázať aj doma, aby moja rodina neprišla skrátka. Doma sme si tento jeden kúsok veľmi chutného ovocia, ktorý mi pripomínal chuť egreša, rozdelili a zopár čiernych semiačok  sme z neho vybrali a skúšali sme ich na vlhkej vate zakoreniť. Tento mičurinský pokus nám nevyšiel a ani sme ho viackrát neopakovali, hoci po novembri 1989 sa toto ovocie začalo objavovať už aj na našom trhu.

O tom, že kiwi pochádza z Číny asi nemusím zdôrazňovať, že sa pestuje hlavne v oblastiach, kde je teplo, asi tiež nie. No tak, ako sme sa pokúsili doma zo semien vypestovať rastlinku, o to isté sa snažili aj iní, ktorým sa toto vydarilo. Postupne sa teda dostalo z Číny aj na Nový Zéland a neskôr aj do Európy. Niektorí jednotlivci ho začali pestovať aj na Slovensku. Jedným z nich je aj môj brat. Dôvod, prečo som išla tento týždeň k nemu, boli práve kvety kiwi, ktoré som doteraz nikdy nevidela a ktoré som si chcela odfotiť.

 
Toto sú plody kiwi, ktoré som fotila pri mojej poslednej dovolenke v Chorvátsku.


  
Spomínate si, kedy ste sa prvý raz stretli s týmto ovocím? Chutí vám?

12 komentárov:

 1. Bratr má zasazené kiwi venku, nebo je v květináči a na zimu se stěhuje do tepla? Kvete mu nádherně a vypadá to na bohatou úrodu.
  Já se s tímto ovocem setkala porvé před revolucí, ale nebylo to ovoce čerstvé, byl to jakýsi dresing, nebo jak k bych to nazvala. Ve městě byla jedna prodejna, tuším, že se jmenovala ESO a tam byly k dostání zahraniční výrobky, za české peníze. Tenkrát jsme si koupili hezky vypadající skleničku s něčím zeleným a bylo to móc dobré. Chuťově něco mezi tím angreštem, jak píšeš ty, namíchaným s jahodou - mňam. :-P

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pestuje to vonku po celý rok. Ani som sa ho nepýtala, ako ho chráni pred mrazmi. Vyzerá to na veľkú úrodu, len aby neprišiel nejaký ľadovec. Veď aj počas tej mojej návštevy spadlo trošku ľadu, ale to bolo naozaj len minimálne. Ešte som si spomenula, že mi raz dávno, je to už viac ako 15 rokov, rozprával jeden pán, že oni tiež pestujú kiwi (tu v Bratislave) a keď mi povedal, že mali úrodu 80 kg, ani som si to nedokázala predstaviť :-) Tiež z neho robia džem. Brat odkladá na zimu celé plody.

   Odstrániť
 2. ein toller Bericht über die Kiwi und ich sah sie mal in Stuttgart voller Kiwi behangen und ich staunte sehr!
  Schön diese Blüten und dann die Kiwi daraus wachsen..tolle Fotos!
  Ich wünsche dir ein schönes Pfingsten!
  Lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Elke, ich bewundere dich, dass du den übersetzten Text ins Deutsche verstehst. Ich habe jetzt meiner Text mit dem Translator übersetzt, aber die deutsche Übersetzung habe ich nicht verstanden :-(

   Odstrániť
 3. Takto kvitne aj naše kiwi, len plody ešte nemalo:-( Na zimu ho nijako neopatrujeme a dokonca vydržalo aj tohtoročné silné mrazy. Len ho manžel zabudol (nestihol) na jeseň ostrihať, tak si teraz vyháňa nové konáre. Ťahá sa po pergole a keď nič iné, tak robí tieň a je pekne zelené:-))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nepredpokladala by som, že aj v tých vašich končinách sa bude dať pestovať kiwi. Myslela som si, že sa mu darí len na juhu :-)
   Kvety vášho kiwi asi neboli oplodnené samčou rastlinou :-) Nevyznám sa v tom veľmi, ale tak nejako to funguje. Zistím u brata, po akom čase to začalo kvitnúť a aj rodiť jemu. Švagriná mi povedala, že kiwi a ruže, to sú dve veci, o ktoré sa môj brat veľmi príkladne stará. Neviem, či mi tým nechcela povedať, že o ňu sa tak nestará :-))

   Odstrániť
  2. Danka, hore píšeš, že niekto v BA zberá 8O kg úrodu a my bývame len 23km od Bratislavy:-) Manželovi ho predali ako "obojpohlavné":-)) ja sa v tom tiež nevyznám a keď už je u nás tak nech si rastie. A ešte ti poviem čerstvú pikošku - manžel pred chvíľou odniesol na lúku krtka, ktorého ulovil u nás na dvore. Mne sa tento husársky kúsok podaril pred 10r.:-)

   Odstrániť
  3. Lenže to nie je len v tom, že iba 23 km od Bratislavy. Predsa je tam za horami o niečo chladnejšie. Ja to už beriem ako studený sever :-))) Radšej som si to hneď pozrela na mape, ako to je naozaj. Odo mňa si vzdialená 30 km. Keby tam viedla normálna cyklocestička, tak je to celkom pekná cyklovychádzka. Krtka som videla iba v rozprávke. Narobil vám veľa škody?
   Pekný víkend nielen krtkovi, ale aj tebe :-)
   http://www.videorozpravky.sk/krtek-juu-helee/krtko-a-vikend/

   Odstrániť
 4. Uwielbiam owoce kiwi. Mogłabym je jeść i jeść. Mam w ogródku pnącze kiwi, ale liście majowy przymrozek mi uszkodził. Pozdrawiam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj mne veľmi chutí, pred chvíľou som si doniesla z obchodu. Lenže musím ešte niekoľko dní počkať, kým bude úplne zrelé. Fotografiu kvetu kiwi som videla prvý raz u teba na blogu a už vtedy som si povedala, že si ich pôjdem na jar k bratovi pozrieť. Možno som to vtedy napísala aj v komentári k článku.
   Môj brat má kiwi hneď pri dome, takže sa mohol pri veľkých mrazoch o kiwi postarať.

   Odstrániť
 5. Tak teraz viem ze rastu Kiwi aj na Slovensko ! Krasne fotky !

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pestujú sa, ale nie je to také rozšírené pestovanie ako napríklad pestovanie jablní, hrušiek, sliviek, či hrozna.

   Odstrániť