piatok 13. apríla 2012

Pomôžete mi ich pomenovať?

Tak, ako pred rokom, práve teraz v apríli kvitnú v rusoveckom parku kvety, ktoré tvoria nádherné kvetinové koberce. Žlté, biele a modré. Zaujímalo by ma, ako sa volajú rastliny, ktoré kvitnú  bielou a modrou farbou, zopár som ich videla aj bledofialových. Nepoznám ani meno tých, čo kvitnú na žlto. Mala som doma jeden veľmi šikovný atlas rastlín, podľa ktorého som zistila meno mnohým rastlinám, ale po mojom atlase niet ani stopy. Ako keby sa prepadol pod zem. Pamätám si, kedy a kde som ho mala naposledy, no netuším, kam sa podel.Tieto boli odfotené pri lepších svetelných podmienkach.21 komentárov:

 1. Tak já ti řeknu úplně přesně, co to je. To jsou pěkně barevně kvetoucí kytičky. :-D
  Už jsem je také někde viděl, ale jsem kytičkový antitalent, takže já bohužel neporadím. Ale jsou pěkné. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak už viem, čo to je. http://www.slovenskevrchy.estranky.sk/clanky/anemone-nemorosa---veternica-hajna.html
   Pomohli mi na facebooku. Ale ďakujem aj tebe za návštevu a za pár milých slov :-)

   Odstrániť
 2. Pár květinek znám, ale zrovna tyto pojmenovat nedokážu. V textu odkazu pro Keliše čtu, Věternice hajní, ale takovou rostlinku v češtině neznám. Na prvním snímku mi to připomíná sasanku, ale ta je bílá. Ty rozkvetlé koberce jsou nádherné, musím se zajít podívat do naší botanické zahrady, tam to na jaře taky kvete v kobercích. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Myslela som, že aj sem som dala jej latinský názov, ale ten som dala iba na facebooku - je to ona, sasanka čiže http://www.priroda.cz/lexikon.php?detail=874
   Ale zatiaľ som ju na internete videla len bielu. Ešte musím hľadať, či nájdem aj s modrými kvetmi.

   Odstrániť
  2. Našla som už aj s modrou farbou kvetu. Aj žltý kvet je veternica - Anemone ranunculoides L. (veternica iskerníkovitá). Je ich vraj viac ako štyridsať druhov.

   Odstrániť
  3. No pane jo! Tak to jsem zase, díky tobě, o něco moudřejší. ;-)

   Odstrániť
  4. Dúfam, že názov nezabudneš, ako som ho zabudla ja :-) Už vlani som ho zisťovala a po roku som si na jeho meno nevedela vôbec spomenúť :-(

   Odstrániť
 3. Danielko, také jsem si myslela, že to jsou sasanky. Ale vůbec jsem netušila, že existuje i modrá variace.
  Krásný a pohodový víkendík přeji.:-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, pekný víkend aj tebe :-) Ako som už písala vyššie, vraj ich je až 40 rôznych druhov. To by sme museli byť botaničky, aby sme ich všetky poznali.

   Odstrániť
 4. Záhada je vyřešená. Tyhle sasanky jsem u nás nikdy neviděla, jsou nádherné, Danielo!
  Abych si to ujasnila: žlutá je sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides) a modrá i bílá je sasanka rozkošná (Anemone blanda).
  Přeji ti krásnou neděli! Hanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hanka, medzitým som si to už tiež vygooglila. Vidím, že ty sa vyznáš :-) Ďakujem a tebe tiež želám peknú nedeľu, aj keď podľa toho, ako to dnes u nás vyzerá, asi to nebude to pravé počasie na fotovýlety.

   Odstrániť
 5. Ahoj Danielko, tak jste to mezitím už vyřešili, bílou sasanku jsem poznala hned, ale ve žluté a modré jsem ji ještě neviděla. Každopádně - tvoří krásné koberce a fotky jsou úžasné.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Evi, práveže fotky sú nie dobrej kvality, pretože som si ich stiahla na externý harddisk a odtiaľ som ich rovno dala do článku. Nechcem do synovho počítača nič ukladať, už sa neviem dočkať, kedy sa mi ozvú zo servisu a oznámia, čo je môjmu notebooku a koľko bude stáť oprava.

   Odstrániť
 6. Anemone nemorosa : je ta bílá kytička.
  Anemone ranunculoides : žlutá kytička
  Sasanky jsou krásné kytičky, V P Ř Í R O D Ě , dostanou li se však tam kde je mít nechceš, roky je pleješ a nezbavíš se jich. Posílám ti herbář, těch co kvetou březen-duben. Zdravím Danielko. Anna
  http://sis.znojmo.cz/zsvranov/stranky/fotoherbar/herbar.htm

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Anna, ďakujem za link na stránku s herbárom. Je to zaujímavá stránka. Ešte stále nemám správu zo servisu, už začínam byť na nich dobre naštvaná. Síce mi pri preberaní notebooku povedali, že dostanem správu do piatich dní, na preberacom protokole je napísané, že správu obdržím približne 17. apríla. A keďže približne nie je presne 17. apríla, tak som zvedavá, kedy to nakoniec bude.

   Odstrániť
 7. Danielo, držím palce, abys už měla notebook opravený a hlavně, aby tě ta oprava moc nestála!

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Krasny kvetinovy koberec,tak jsem se dozvedela zase neco co sem nevedela tady se jim rika Ranunculus ale nevedela jsem ze v Cestine to je Sasanka a tak si to snad budu pamatovat.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Eli, dala som si preložiť slovo ranunculus. Po slovensky je to iskerník a to je podľa mňa iná rastlinka.
   http://cs.wikipedia.org/wiki/Prysky%C5%99n%C3%ADk
   Ale aj tak sa niekedy čudujem, že tie isté rastliny rastú na severnej aj južnej pologuli :-)

   Odstrániť
 9. Piękne miejsce z kwiatami znalazłaś i śliczne zdjęcia zrobiłaś. Już wiesz jak się nazywa żółty kwiatek, więc nie będę się powtarzać. Przykro mi, że laptop jeszcze w naprawie. Ja tez mam kłopoty z aparatem fotograficznym. Pozdrawiam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to veru tak, ešte stále sa môjho notebooku v servise ani nedotkli. Práve som o tom napísala najnovší článok. Hnevá ma to, notebook mi chýba, mám v ňom pracovné veci. Určite tak isto chýba tebe tvoj fotoaparát.

   Odstrániť