utorok 17. mája 2011

Spomienka na Miška

Zdá sa mi to už tak strašne dávno, čo som ho posledný raz videla na divadelných doskách. Bolo to začiatkom januára 2008, kedy som bola na predstavení Chrobák v hlave. Hra perfektná, kde som sa veľa nasmiala. No už vtedy som osobe, ktorá bola na tomto predstavení so mnou povedala, že sa mi niečo na Miškovi nezdá. Že vyzerá, ako keby mal rakovinu. Vedela som, ako takí ľudia vyzerajú, pretože som mala s touto chorobou nedávnu skúsenosť. A bolo to naozaj tak. Už o nejaký mesiac sa táto informácia prevalila aj na verejnosti a za pár mesiacov nás zarmútila správa, že Miško svojej chorobe podľahol. Odišiel vynikajúci herec, sympaťák muž, ktorého som pravidelne stretávala cestou do práce. 

Preto, keď som sa od mojich hostiteľov dozvedela, že v poľskom pohraničí je dedina, kde sa Michal Dočolomanský narodil, bola som tiež za to, aby sme tam išli a vyhľadali pamätnú tabuľu, ktorá sa nachádza na dome, kde sa narodil.  Cestou do Pienin sa nám v poľskej obci Niedzica  podarilo neďaleko kostola nájsť tento dom a na chvíľu sa pri tabuli venovanej Miškovi zastaviť. 

A tu je aspoň jedna ukážka z jeho divadelnej tvorby. Muzikál Na skle maľované. S postavou Jánošíka Michal zostarol, odohral ho presne 648-krát.
 


4 komentáre:

 1. Chvíli mi trvalo, než jsem tu našla místo na komentář.
  Michala - Miška Dočolomanského jsem měla velmi ráda. Kdykoliv je v TV film s ním, tak se dívám. Byl výborný herec. Je škoda, že zemřel tak mladý.
  Díky za návštěvu a komentář. Jarmila

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Jarmila: Ďakujem za komentár. Trvalo mi dosť dlho, kým som sa prehrabala vo viacerých blogoch a kým som zistila, komu som nechala komentár a kto sa volal Jarmila:-) Dúfam, že som správne identifikovala babču s nápadmi. Ak nie, tak mi daj vedieť, kto presne si. Teší ma, že aj za hranicou Slovenska má Michal svojich obdivovateľov.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. I kdyz jsem ho neznala tak je urcite skoda kdyz nekdo talentovany odejde v tak mladem veku.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Ella: Nechcem urážať všetkých, ktorí majú nad 65 rokov, že už nie sú mladí :-o Michal zomrel vo veku 66 rokov, bol u nás veľmi populárny herec. A ako vidíš z predošlého komentáru, jeho obdivovatelia sa nájdu aj v Čechách.

  OdpovedaťOdstrániť