nedeľa 1. mája 2011

Prvomájové ráno

Tak a je tu! Prvý máj. So všetkým, čo k nemu patrí. S rozkvitnutou prírodou, s dňami, ktoré sa stále predlžujú a otepľujú. Dnešný prvý máj sa prebudil do krásneho slnečného dňa. Dúfam, že tak zostane po celý deň. 

Včera som cestovala vlakom. Približne dve hodiny cesty som sledovala krajinu za oknom vlaku. Asi nie je nič krajšie, ako keď sa striedajú hnedé polia, teda tie, kde ešte nestihlo vyrásť to, čo bolo zasiate, so zelenými, kde už rastie obilie a tie zase so žltými, ktoré predstavovali práve teraz kvitnúcu repku. Trať lemovali na mnohých miestach rozkvitnuté orgovány. Ich vôňa bola cítiť aj cez otvorené okno v našom kupé. Bohužiaľ, občas zavanul aj iný pach, dym z ohňov, čo až taká príjemná vôňa nebola. Ľudia pracovali vo svojich záhradách. Zaujímavé je, že pri starších domoch to boli záhradky s hriadkami zeleniny, pásmi ovocných stromov, no pri tých novších to boli väčšinou nakrátko zostrihané trávniky, uprostred ktorých bolo dosť často vidieť menšie či väčšie bazény. Toto všetko mi ponúkal pohľad na krajinu posledného aprílového podvečera.

Počas necelých troch krátkych dní som sa nedostala nikde von z mesta. Tak aspoň za jazdy vlakom som si urobila pár záberov na moju rodnú obec.

4 komentáre:

 1. Jak se rika 1 Maj lasky cas , vubec se nedivim kdyz vsechno kvete a zacina byt teplo.U nas byl take krasny den ale neni to ono protoze neni jaro.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Ella: Aj v Austrálii sa hovorí máju lásky čas? Predpokladám, že asi nie.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Rika se to , ale neni to stejne protoze je podzim .Detem naroznym v Maji se rika Majova kotata.Pouziva se tady hodne Evropskych prislovi ale nejak to nesedi kdyz to neni ten pravy cas.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Ella: Viem si to predstaviť, keďže je u vás jeseň a v hlavách máme zafixované, že máj je zrod prírody, zrod lásky. Prisťahovalci si priniesli porekadlá, príslovia a zvyky so sebou, aj keď to nie vždy pasuje k austrálskemu počasiu a ročnému obdobiu. Práve som si niečo prečítala o prvom osídľovaní Austrálie a o jej pôvodných obyvateľoch. Poznáš nejaké ich zvyky? Pôvodné austrálske?

  OdpovedaťOdstrániť