pondelok 16. mája 2011

Nová generácia labutí

V sobotu siedmeho mája som priniesla príspevok, v ktorom som sa zmienila o ďalšom hniezde labutí na Chorvátskom ramene. Medzitým som bola  odcestovaná a k prechádzke na výzvedy, čo sa deje na labutích hniezdach, došlo až dnes. 

Najprv som išla k hniezdu, ktoré som objavila ako posledné. To, ktoré si urobila labuť na trávniku medzi cyklistickým chodníkom a tokom ramena. Dnes už bolo toto hniezdo prázdne. Obďaleč plávala labutia rodinka so svojimi malými ratolesťami. Bolo ich päť. Celú rodinku sa mi nedarilo odfotiť pokope, pretože mi vo výhľade prekážali rastliny rastúce na brehu. Už sú vyššie ako ja. 


Asi dva kilometre od tejto rodinky sedí stále na vajciach labuť, ktorú som fotila už aj vlani. Už z diaľky som videla, že sa tam hýbu aj mláďatká. Boli dve. Pri tomto hniezde som sa zdržala dlhšie a vyplatilo sa. Labuť sa nadvihla a ja som videla, že ešte stále sedí na ďalšom vajci. Iba na jednom. Neviem, kam sa podeli ostatné. Ktovie, koľko dní majú  dve labuťky, ktoré sú už na svete. V tejto rodine pribudne už len jeden prírastok.So zážitkami a fotografiami z mojej minulotýždňovej cesty do Tatier som ešte neskončila. Budem v nich pokračovať.


8 komentárov:

 1. Ahoj Mimi, jdu nakouknout od Hanky a vidím, že tu máš náááádherné snímečky labutí rodinky. Také jsem před třemi lety takto pozorovala a fotila labutě. Viděla jsem dokonce i jak se labuťátka líhla. Byla to nááádhera!:-)
  Blog.cz opět stávkuje, zmizely nám snímečky :-(, tak se kochám u tebe.:-)
  Přeji hezký den.:-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Ema: Ahoj, som rada, že sa ti fotky malých labutí páčia. Bola som od labute najbližšie asi na necelé dva metre, no bližšie som sa neodvážila ísť. Ani som k nej už nemala lepší prístup, pretože z ostatných strán bolo miesto zarastené vysokými rastlinami. V jednom momente labuť rozprestrela svoje krídlo a svoje mláďatká ním kryla. Tým mi asi chcela povedať, že im mám dať so svojím fotením pokoj :-) Ten blog.cz stávkuje v poslednej dobe dosť často.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Mám radost, že se ti podařilo vyfotit labutí rodinku. Labuťátka jsou moc roztomilá, vůbec neplatí pohádkové tvrzení, že je labuť ošklivé káčátko. Naopak, jsou krásné! Jsem zvědavá, jestli se ve druhém hnízdu, vylíhne i to třetí mláďátko, ale když ho labuť pořád zahřívá, tak asi ano. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Jarka: Možno je už dnes na svete aj to tretie mláďa, ale dnes mi to nevyšlo, aby som sa tam išla pozrieť. Možno sa mi tam zajtra podarí ísť.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Jsem rada ze jsi je vyfotila jsou opravdu roztomila .

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Ella: Sú pekné a roztomilé. Všimni si, ako je už na týchto mláďatkách vidieť, že budú mať raz dlhý krk.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Labutí párik, ktorý je stredobodom aj tvojej pozornosti, neunikol včera oku kameramana,robiacemu reportáž z akcie na Chorvátskom ramene. Petržalčania čistili jazero a neprekážalo to labutiam a ani ich dvom potomkom, ktorí sa predvádzali pred kamerou jedna radosť.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. @Ľubica: Aj dnes mi o tom hovorili moji známi, ktorí boli so mnou na cyklistickej túre. Musím si to nájsť v archíve televíznych novín. Lenže mi teraz napadlo, že neviem, v ktorých to dávali.

  OdpovedaťOdstrániť