pondelok 30. mája 2011

Kvety z mojej lodžie I.

Aj keď sa nemám veľmi čím chváliť, rozhodla som sa, že nafotím aj ja kvietky na mojej lodžii. Na úvod by som chcela povedať, že som sa tento rok rozhodla pre kvety, ktoré si vypestujem sama zo semien alebo cibúľ. Iba pár z vlani kúpených  muškátov sa mi podarilo prezimovať.  Preto moje kvety ešte len začínajú kvitnúť, aj to iba niektoré.

Ako prvé sa rozkvitli aksamietnice. Tie sa mi vysiali samé a vyrastajú mi už niekoľko rokov. Je to vďačný kvet, ktorý zvyknem občas aj odrezať a vložiť do malej vázičky. Jeho prenikavá vôňa - alebo skôr povedané zápach možno niektorých odrádza od pestovania tejto rastliny, no mne pre svoju nenáročnosť veľmi vyhovuje.



Koncom zimy som kúpila v Lidli kolekciu cibuliek kvetov. Mali širokú ponuku, vybrala som si balíček, v ktorom bolo 24 kusov. Všetky kvety by mali byť žltej alebo oranžovej farby. Ako prvá mi začína kvitnúť ľalia.



Konečne sa začína vyfarbovať aj prvý puk červeného muškátu.


Toto sú zatiaľ všetky kvety, ktoré majú náznak kvitnutia.  Časom ich bude stále viac. Ťahavé muškáty už majú tiež puky, ale zatiaľ sú iba zelené, takže netuším, akú farbu sa mi podarilo zachrániť. Okrem muškátov mi zo semien, ktoré sa vysiali samé z minuloročných rastlín, rastú aj papuľky. Vlani som si priesady týchto kvetov kúpila prvý raz. Boli ružové a k nim som ešte ďalšie semeno aj kúpila. Takže by mali byť pestrých farieb. Už vlani som si vymyslela, že sa pokúsim pestovať v kvetináčoch veľmi peknú a v poslednom čase v mojom okolí aj dosť rozšírenú  rastlinu, ibištek sýrsky. Vlani som si ich vysiala zo semien a dosť sa mi ich podarilo aj prezimovať. Takže tento rok budem netrpezlivo čakať, či mi rastlinky nahodia aj puky. Chcela by som ich strihať tak, aby neprerástli viac ako 25-30 cm do výšky. Držte mi palce, aby mi ibišteky vykvitli.





Vlani som si z jednej prechádzky na Devíne priniesla malý trsík levandule, ktorý som tam našla rásť pred jednou záhradou. Aj ten sa mi podarilo počas zimy zachrániť, na jar vyhnal nové výhonky, ale po pukoch nie je zatiaľ ani chýru. A to ma dosť mrzí, lebo som sa na krásne fialové kvietky veľmi tešila. Dúfam, že aj táto rastlinka ma počas leta obdarí kvetmi. 


Minulé leto som si kúpila dve sady miešaných stálozelených rastlín, ktoré tiež predávali v Lidli. Zo šestnásť kusov rôznych rastlín mi zostala iba jedna jediná. Brečtan. Ten by som chcela podľa vzoru blogerky Kataríny zo Švajčiarska vytvarovať drôtom do tvaru srdca, no zatiaľ som nepátrala, kde by som taký kus drôtu mohla kúpiť.  Zatiaľ je aj tak na tvarovanie malý, som rada, že mi pekne rastie.


Dnes nepíšem o všetkých mojich kvetoch, ktoré mám na lodžii. O ďalších až nabudúce. Moja lodžia by potrebovala súrnu rekonštrukciu. Obklad, ktorý mi pre niekoľkými rokmi robil nejaký "super" majster mi začal opadávať. Bohužiaľ, teraz nemám zvyšné finančné prostriedky, aby som sa do rekonštrukcie pustila.



7 komentárov:

 1. To je super, máš v lodžii hotové zahradnictví! Levandulka ti určitě pokvete, ta moje na zahradě je taky zatím zelená, pokvete později. A ibišky jsou nádherné keříčky, jsem zvědavá, jakou barvu budeš mít.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Máš krásný balkon,plný nádherných květu a zeleně.Miluji malé polchy kde je hodně kvítí...dobře to poznám,taky jsem kdysi bydlele v paneláku.Přeju hodně sluníčka.Marťa

  OdpovedaťOdstrániť
 3. @babi Maňasová: Ibišky budú pravdepodobne fialové a biele. Keď som zbierala semienka, hľadala som aj s ružovými kvetmi, ale taký som nenašla. Ale aj ja som zvedavá, akými farbami zakvitnú...ak vôbec zakvitnú.
  @Marťa: Moja lodžia je naozaj malá a viac by ma potešilo, keby to bol radšej balkón, kde by mali kvety viac svetla. Mala som problém zaostriť fotoaparát, tá vzdialenosť medzi foteným objektom a fotoaparátom bola tak malá.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Danka, máš krásny balkón a asi otočený na správnu svetovú stranu. Keď sme ešte bývali v Petržalka, tak mne na balkónoch slnko spálilo skoro všetko (juhozápadná strana). Teraz mám malý dvorček + predzáhradku. Aksamietnice mám aj ja rada, je ich veľmi veľa druhov a sú to vďačné kvietka a hlavne nikto mi ich neukradne. Mám aj levandulu, aj muškáty, chryzantémy, ruže, ibišky a na nich more vošiek:-(, slnečnice a rôzne iné kvietka. Daniela

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Danka, p.s.
  v Hornbachu ponúkajú rôzne drôtené konštrukcie na formovanie zelene. Daniela

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Daniela: Moja lodžia je práveže otočená na tú istú stranu, ako píšeš - juhozápadnú. Svieti tam slnko od obeda až kým nezapadne. Mávala som vždy pekné kvety na balkóne, ale v poslednom období mi prešla chuť tam niečo robiť, pretože ako píšem v texte, opadáva mi obklad a to na kráse mojej lodžii nepridáva.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Mimi, ty máš ale kytek, to je úplná zahrada vtěsnaná do lodžie! Jsem zvědavá, jak to bude vypadat, až všechno rozkvete. Určitě nám to ukážeš, viď?!

  OdpovedaťOdstrániť