pondelok 30. mája 2011

Kvety z mojej lodžie I.

Aj keď sa nemám veľmi čím chváliť, rozhodla som sa, že nafotím aj ja kvietky na mojej lodžii. Na úvod by som chcela povedať, že som sa tento rok rozhodla pre kvety, ktoré si vypestujem sama zo semien alebo cibúľ. Iba pár z vlani kúpených  muškátov sa mi podarilo prezimovať.  Preto moje kvety ešte len začínajú kvitnúť, aj to iba niektoré.

Ako prvé sa rozkvitli aksamietnice. Tie sa mi vysiali samé a vyrastajú mi už niekoľko rokov. Je to vďačný kvet, ktorý zvyknem občas aj odrezať a vložiť do malej vázičky. Jeho prenikavá vôňa - alebo skôr povedané zápach možno niektorých odrádza od pestovania tejto rastliny, no mne pre svoju nenáročnosť veľmi vyhovuje.Koncom zimy som kúpila v Lidli kolekciu cibuliek kvetov. Mali širokú ponuku, vybrala som si balíček, v ktorom bolo 24 kusov. Všetky kvety by mali byť žltej alebo oranžovej farby. Ako prvá mi začína kvitnúť ľalia.Konečne sa začína vyfarbovať aj prvý puk červeného muškátu.


Toto sú zatiaľ všetky kvety, ktoré majú náznak kvitnutia.  Časom ich bude stále viac. Ťahavé muškáty už majú tiež puky, ale zatiaľ sú iba zelené, takže netuším, akú farbu sa mi podarilo zachrániť. Okrem muškátov mi zo semien, ktoré sa vysiali samé z minuloročných rastlín, rastú aj papuľky. Vlani som si priesady týchto kvetov kúpila prvý raz. Boli ružové a k nim som ešte ďalšie semeno aj kúpila. Takže by mali byť pestrých farieb. Už vlani som si vymyslela, že sa pokúsim pestovať v kvetináčoch veľmi peknú a v poslednom čase v mojom okolí aj dosť rozšírenú  rastlinu, ibištek sýrsky. Vlani som si ich vysiala zo semien a dosť sa mi ich podarilo aj prezimovať. Takže tento rok budem netrpezlivo čakať, či mi rastlinky nahodia aj puky. Chcela by som ich strihať tak, aby neprerástli viac ako 25-30 cm do výšky. Držte mi palce, aby mi ibišteky vykvitli.

Vlani som si z jednej prechádzky na Devíne priniesla malý trsík levandule, ktorý som tam našla rásť pred jednou záhradou. Aj ten sa mi podarilo počas zimy zachrániť, na jar vyhnal nové výhonky, ale po pukoch nie je zatiaľ ani chýru. A to ma dosť mrzí, lebo som sa na krásne fialové kvietky veľmi tešila. Dúfam, že aj táto rastlinka ma počas leta obdarí kvetmi. 


Minulé leto som si kúpila dve sady miešaných stálozelených rastlín, ktoré tiež predávali v Lidli. Zo šestnásť kusov rôznych rastlín mi zostala iba jedna jediná. Brečtan. Ten by som chcela podľa vzoru blogerky Kataríny zo Švajčiarska vytvarovať drôtom do tvaru srdca, no zatiaľ som nepátrala, kde by som taký kus drôtu mohla kúpiť.  Zatiaľ je aj tak na tvarovanie malý, som rada, že mi pekne rastie.


Dnes nepíšem o všetkých mojich kvetoch, ktoré mám na lodžii. O ďalších až nabudúce. Moja lodžia by potrebovala súrnu rekonštrukciu. Obklad, ktorý mi pre niekoľkými rokmi robil nejaký "super" majster mi začal opadávať. Bohužiaľ, teraz nemám zvyšné finančné prostriedky, aby som sa do rekonštrukcie pustila.