nedeľa 15. mája 2011

Goralské Zakopane

Na druhý deň pobytu na chate v Ždiari sme sa rozhodli, že si urobíme výlet do poľského  mestečka Zakopane. Nikdy doteraz som tam nebola, preto som bola rada, že konečne uvidím najznámejšie tatranské mesto na poľskej strane. Od Ždiaru je vzdialené asi 30 km. Neviem presne zverejniť ani trasu, ani jej dĺžku, keďže som nešoférovala, ani som nesedela vpredu v aute. No cesta tam netrvala dlho.

Zakopane je jedným z najobľúbenejších horských  stredísk v Poľsku a je známe svojou typickou architektúrou. Jeho prevažnú časť tvoria krásne drevené domy. A to nielen staršie, no aj tie nové sa stavajú prevažne z dreva. Obchody a hotely sú tiež v drevených stavbách. Neprekvapilo ma, že hlavná ulica v meste bola vyzdobená plagátmi predošlého pápeža, ktorého nedávno vo Vatikáne blahorečili. Na viacerých miestach sa predávali údené syry a v mnohých stánkoch zase pamiatkové predmety od kožených krpčekov pre detičky, cez plyšové hračky s nápisom Zakopane, potom valašky, kožené butylky a mnoho iných vecí. 

Keďže som dopredu nevedela, že sa dostaneme aj do Zakopaneho, nemala som o mestečku nič dopredu naštudované a nevedela som, čo zaujímavé tam mám hľadať. Takže pohľadnice zo Zakopaneho odo mňa vyzerajú takto:

7 komentárov:

 1. Danielo, krasne fotky. Koukam, ze vam celkem vyslo pocasi. Tatry jsou krasne, ja osobne mam hory radsi nez more, mozna proto jsem tak spokojena v CH. V Polsku jsem jeste nikdy nebyla, ale rada bych to nekdy napravila. Zakopane vypada velmi pohostine. Preji Ti krasny tyden, Katerina

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Katerina: Áno Katka, mali sme šťastie na počasie. Pokazilo sa až v posledný deň môjho výletu, ale v ten deň museli ísť moji hostitelia na nečakaný pohreb, takže mi to daždivé dopoludnie vôbec nevadilo a popoludnie som strávila vo vlaku. V Poľsku som doteraz bola asi trikrát len na "nákupných cestách" v Nowom Targu, aj to už bolo dosť dávno.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Zakopane vypada jako hezke mesecko asi take hodne zamerene na turisty.Urcite bych si tam neco vybrala.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Trzeba było jeszcze pojechać kolejką na Gubałówkę, albo przespacerować się dolina Kościeliską, to byś dopiero miała piękne widoki. Zakopane to turystyczne miasto, ale w Europie jest wiele miast skupiających się na tym. One z tego żyją i pięknieją.W Zdiar byłam . Dobre miejsce dla narciarzy.Pozdrawiam cieplutko

  OdpovedaťOdstrániť
 5. A i jeszcze coś. W Bratysławie byłam co najmniej 5 razy, z tego przez 3 kolejne lata spędzałam część wakacji na kampingu "Złote piaski" ( pod Bratysławą).Nie jest to daleko. Pozdrawiam

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Giga: Nebola som v Zakopanom sama, takže som sa prispôsobila ostatným. Keďže tí ostatní sú v Zakopanom veľmi často, nemali záujem zdržať sa tam dlhšie.
  To ma teší, že poznáš Bratislavu :-) Na Zlaté piesky nechodievam veľmi často, naposledy som tam bola asi pred tromi rokmi. Kedy sa znovu chystáš do Bratislavy? Želám pekný neskorý večer!

  OdpovedaťOdstrániť