sobota 7. mája 2011

Nádherný kvet

Pri každej mojej cyklistike sa snažím vidieť čo najviac okolo mňa. Nepozerám len na cestu pred seba, ale môj zrak sleduje všetko, čo je napravo a naľavo. Aj včera to bolo tak.

S kamarátkou sme sa túto jar dohodli na prvej spoločnej cyklistike. Stretli sme sa v Petržalke neďaleko Kauflandu, kde mi chcela ukázať labuť, ktorá hniezdi na trávniku kúsok od cyklistického chodníka. Som naozaj veľmi prekvapená, kde všade si petržalské labute dokážu postaviť svoje hniezdo.


My sme ale na Chorvátskom ramene nevideli len labute, ale zase aj korytnačky písmenkové, ktoré sa na viacerých miestach vyhrievali na slniečku. Moja kamarátka si ich tam doteraz ešte nikdy nevšimla a bola úplne vo vytržení z toho, na čo som ju upozornila.


Keď sme mali prehliadku Chorvátskeho ramena za sebou, vydali sme sa ďalej na cestu smer Rusovce. V jednom z bufetov sme zahasili smäd a pokračovali sme k Rusoveckému jazeru, kde sme sa na chvíľku zastavili na reč s naším známym. Rozhodli sme sa, že odtiaľ ideme ďalej a tentokrát až za hranice Slovenska. Za mestskou časťou Čunovo sme prešli na maďarské územie a o chvíľu sme už boli v Rajke. Tam sme si dali obedovečeru - typické maďarské jedlo halászlé s vynikajúcim maďarským chlebom.

Už cestou tam som si na jednom mieste všimla mne neznámu rastlinku. Bola kúsok od cesty. Zosadla som z bicykla a odfotila som si ju. Škoda, už nebola veľmi pekná, pretože odkvitala. No cestou domov sme išli vrchom po hrádzi a tam som uvidela krásu, akú som ešte v týchto našich končinách nevidela. Bicykel som odstavila a vrátila som sa peši na miesto, kde kvitla táto lilavá kvetina. Pofotila som ju zo všetkých strán a až potom sme pokračovali v ceste domov. Môj zrak som ešte viac zbystrila a sledovala som, či túto krásu neuvidím znova. Videla som, no už ani jedna nebola taká krásna, ako tá predošlá. Pri tých ďalších sme už ani nezastavovali, pretože bolo už dávno po šiestej hodine a vzduch sa začal dosť ochladzovať. Keďže sme si urobili ešte poslednú občerstvovaciu zastávku v bufete, domov som prišla tesne pred ôsmou hodinou večer.

Úporným hľadaním na internete som zistila, že rastlina sa volá neotinea tridentata, po slovensky neotinea trojzubá alebo vstavač trojzubý. Je to chránená rastlina a keďže chcem, aby tam vykvitla aj na budúci rok, presné miesto, kde som ju odfotila, neprezradím.


4 komentáre:

 1. Tak to jste mely pekny den ,opravdu se mi liby jak pises na skok jednou do Rakouska podruhe do Madarska to je krasa.Co je to za jidlo halaszle?Ta kvetina je moc hezka.Labute jsou asi uz tak na lidi zvykle ze je jim to jedno kde to hnizdo udelaji a zelvicky si take problemy nedelaji a pekne se vyhrivaji.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Ella: Halászlé je typická maďarská rybacia polievka. Recept je napr. aj tu: http://www.toprecepty.sk/recept/363-halaszle---madarska-rybacia-polievka/
  Je tak sýta, že sa podáva ako hlavné jedlo.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Mimi, tuhle kytku ti závidím! Dávám si dohromady herbář a pasu po každé kytičce. Tahle je nádherná a vzácná, proto ti schvaluji, že nechceš prozradit, kde roste. Na tvém místě bych to neprozradila taky. Všechny fotky máš krásné, moc se mi líbí labutě! :-) Hanka

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Hanka: Práve som prišla z obchôdzky labutích hniezd. Takže asi preruším seriál článkov z mojej minulotýždňovej dovolenky a dnes pridám zase labute :-) Ďakujem ti za komentár a ak chces, tak ti pošlem môj chránený kvietok mailom alebo si ho stiahni odo mňa z blogu. Moja priateľka, ktorá bola so mnou na tom výlete v Rajke, písala do SAV (slovenskej akadémie vied) a odtiaľ jej nejaká pracovníčka odpísala, že sa rastlina volá vstavač vojenský "rastlina na fotkach je zakonom chraneny Orchis militaris - vstavac vojensky" - takže som sa trošku zmýlila. Alebo aj nie...ktovie, kto z nás má pravdu. Tých vstavačov je veľmi veľa druhov a na internete nie sú vždy informácie stopercentne pravdivé.

  OdpovedaťOdstrániť