štvrtok 24. mája 2012

Vrana zlodejka

Tento týždeň, vlastne v priebehu štyroch dní, som bola svedkom toho, čo som dovtedy nevedela a keby mi to bol niekto rozprával, tak neviem, či by som bola uverila. Čo to bolo, o čom chcem písať? O tom, že som bola svedkom toho, ako vrana ukradla z hniezda malé vtáča. 


Najprv pondelok. Cestou z nemocnice som sa zastavila na Draždiaku, kde som si sadla na chvíľu na trávu a sledovala som malé vtáčiky, ako sa chodia napiť vody do jazera. Keď som zodvihla zrak, uvidela som, že práve neďaleko mňa letí čierny vták a v pazúroch si nesie menšieho. Myslela som si, že je to nejaký dravec, ktorého nepoznám. Vrana mi vôbec nenapadla.


Dnes dopoludnia som bola sadiť kvety na mojom záhone pri paneláku. Kúsok od miesta, kde som si ich začala sadiť, sú borovice a v nich žije množstvo vtákov. Bola som otočená chrbtom, keď som začula pišťať vtáča a hneď nato krik ďalších vtákov. Keď som sa obzrela, uvidela som, ako si vrana odnáša z hniezda na borovici mláďa drozda. Asi tri drozdy začali útočiť na zlodejku, ale tá sa nedala. O pár metrov ďalej si sadla na trávu, pričom korisť stále držala v pazúroch a vtáčik už ani nepípal. Asi od strachu. Drozdy sa tiež bližšie k nej neodvážili. Keď som sa k nej chcela priblížiť, vtedy znovu vzlietla a s korisťou odletela. Naozaj ma to veľmi prekvapilo, pretože som netušila, že tento vták nežerie len hmyz, či červy, ale poradí si aj s malými savcami, rybami a rád plieni hniezda iných vtákov. A práve toho som dnes bola svedkom. Takže vrana nekradne len chlieb, ktorý som nedávno hádzala kačiciam na Dunaji,  pričom som si ju fotila. Možno raz príde rad aj na tie fotky.

Takto vyzerá miesto, kde sa to dnes dopoludnia odohralo.
Keď už píšem o sadení kvetov na tom mojom záhone, tak sa pochválim s niektorými kvetmi.


Dnes som posadila množstvo ďalších kvetov, ktoré som včera dostala od švagrinej. Dúfam, že sa mi ujmú.7 komentárov:

 1. Prosím, ptám se. Ta vrána má nějaké světlejší flíčky. Nejedná se o straku? Ale ta by měla bílé plochy v černém. Straky se u nás přemnožili a jsou všude. Jsou agresivní. Dovedou jít dítěti v kočárku nebo drobným zvířatům proti očím. Dovedou i napodobovat zvuky. Kradou lesklé předměty (to souvisí s útokem na oči).
  V jižních Čechách, kam jezdím (to by věděla Jarka) jsou zase kavky.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nie, straka to nie je. Tá má bielu farbu peria a dlhý chvost. Tieto vrany sú čierno-šedé. Sú tu aj čisto čierne, ale mne sa nechcelo hľadať fotku aj takej. Neviem, ako sú pomenované tieto vtáky po česky, ale tu ti pomôžem s linkom na vranu, môžeš si porovnať:
   https://www.google.sk/search?q=vrana&hl=sk&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=a0u-T6X1HYmTswbi0_yzDQ&ved=0CGQQsAQ&biw=1306&bih=645

   Je ich tu tiež množstvo, ale o tom, že by napadli človeka, som ešte nepočula.

   Ešte niečo k tým strakám. Videla som nedávno mladého vtáka, ktorý mal práveže kombináciu čierneho peria s bielym, no nemal dlhý chvost. Vieš, čo mi napadlo? Že či sa môže spáriť dva rôzne vtáky :-o Prosím, nesmiať sa, všetko je možné :-)

   Odstrániť
 2. Abych nezapoměl, květiny máš krásné. To mě připomíná, že jsem chtěl zasadit léčivé bylinky a švagrová mě asi předběhla a místo obsadila.:-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :- U nás sa hovorí: Kto neskoro chodí, sám sebe škodí. Asi to bude platiť aj v tomto tvojom prípade :-))

   Odstrániť
 3. Elster sieht ganz anders aus!
  Die können ganz schön biestig sein die Krähen!
  Schöne Blumen sind das von deiner Schwester...
  Lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Jé, tak to jsem neměla ani číst. Mám tyto ptáky ráda, jako elegantní a inteligentní a oni jsou i takto násilnicky založení. Vím, že v přírodě to funguje tak, že silnější vyhrává nad slabším a žrát chtějí všichni, ale toto se mi vůbec nelíbí. :-( Ota má pravdu, kavky máme i u nás a těch strak, je taky všude plno. Nějak se začalo této skupině ptáků, dařit.
  Záhonek máš samý květ, ale chtělo by to zapršet. :-) Teď jsem nechtíc zarýmovala. Všimla sis? :-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Že to aj teba prekvapilo? Mňa veľmi. Ale je to presne tak, ako píšeš. Platí zákon prírody, silnejší víťazia. Ty máš ale básnické črevo :-) Pekný rým sa ti podaril. Nepršalo ani včera, ani dnes a ja nemám ani silu ani chuť, aby som na ten záhon nosila vodu v päťliltrových plastových fľašiach. Dúfam, že kvety to suché, dokonca vetristé a teplé počasie prežijú.

   Odstrániť