nedeľa 20. mája 2012

Ruža šípová

alebo rozprávka na nedeľné ráno

Je to ker s jemnými ružovými kvietkami, ktorý rastie hojne na stráňach i v hájoch, medzi krovím, pri cestách a plotoch a aj tu u nás pri Dunaji. Práve teraz kvitne. Ako dieťa som si predstavovala, že Ruženka spala na zámku, ktorý zarástol práve týmto kerom a preto sa mi jeho kvety stále spájajú s touto rozprávkou.Na spustenie piesne klikni na meno speváka a názov pesničky.

 

Na webových stránkach žena.sk som našla rozprávku o Šípkovej Ruženke. Možno vás poteší a zavedie do čias vášho detstva.

 

Šípková Ruženka

Stalo sa to už dávno. Po kráľovskej záhrade sa prechádzala kráľovná a tíško si želala mať aspoň jednu dcérku. Dobrá víla jej tajné želanie splnila.
Keď sa rok s rokom stretol, v kráľovstve oslavovali narodenie dcérky, princeznej Ruženky. Na oslavu prišlo veľa hostí a priniesli mnoho darov. Šesť sudičiek stálo nad postieľkou malej Ruženky. Každá z nich venovala Ruženke do vienka dary: šťastie, múdrosť, dobrosrdečnosť, láskavosť, bohatstvo a lásku. Zrazu pristúpila k postieľke zlá víla.
"Ja mám pre princeznú tiež jeden darček", povedala. "Keď princezná dovŕši pätnásť rokov, pichne sa o vretienko a zomrie."
A vtedy prehovorila siedma sudička:
"Niet takej kliatby, ktorú by nebolo možné zlomiť. Princezná nezomrie, len zaspí hlbokým spánkom, pokiaľ ju láska princa nevyslobodí."
Kráľ vydal rozkaz, aby v celom kráľovstve zničili všetky vretená. Žoldnieri spálili všetky vretená, ktoré našli.
Princezná rástla, rástla, až sa priblížil deň jej pätnástich narodenín. V ten deň sa princezná Ruženka vybrala do kráľovskej záhrady. Prišla k vysokej veži a vyšla po schodoch až hore. V komnate sedela starenka a zručne v rukách obracala vretienko. Princezná k nej podišla a sama chcela vyskúšať, ako sa na kolovrátku pradie. Keď zobrala vretienko do ruky, pichla sa a zaspala. V tej chvíli zaspalo celé kráľovstvo. Kráľ, kráľovná, služobníctvo, všetci spali hlbokým spánkom. 


Prešlo mnoho rokov, kým krajinou prechádzal mladý princ. Zrazu sa pred ním objavila starenka, ktorá zbierala v lese drevo. Princ pomohol starenke zaniesť drevo do jej útulnej chalúpky. Starenka mu za odmenu porozprávala príbeh o zakliatej princeznej. Ukázala princovi cestu do zámku. Cesta viedla cez tmavý, hustý les. Už z diaľky bolo vidieť, že zámok je obrastený ružami a tŕním. Keď princ prišiel k zámku, musel sa dnu prebíjať ostrým mečom. Nezľakol sa zlých čarov, ktorými bol zámok prekliaty.
Konečne sa princ dostal do zámku. Všetko tu spalo hlbokým spánkom. Hľadal zakliatu princeznú. Prešiel cez spiacu stráž a vyšiel hore po schodoch do veže. Tu konečne našiel Ruženku. Mladý princ sa nad ňu jemne sklonil a pobozkal ju. Ruženka otvorila oči a radostne sa na princa usmiala.
V tej chvíli pominula zlá kliatba a celé kráľovstvo sa prebudilo z hlbokého spánku. V zámku všetko ožilo.
Mladý princ a Ruženka sa do seba zaľúbili na prvý pohľad. Za niekoľko dní bola svadba a všetci šťastne žili, až kým nepomreli. 
12 komentárov:

 1. A zazvonil zvonec a pohádky je konec :-))
  Měla jsem pohádku na nedělní odpoledne a moc se mi líbila, stejně jako snímky šípkových růžiček. Přeji ti hezkou sluníčkovou neděli, i nás taková je. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To som rada, že som ti takto spríjemnila nedeľné popoludnie. Je aj u nás krásne počasie, bola som vonku, teraz odpočívam, lebo ma bolia nohy aj kríže. A to som ešte chcela ísť večer fotiť do Eurovei fanúšikov hokeja. Prajem ti pekný večer!

   Odstrániť
 2. Ah, krasne dive ruze ... Velmej sa mi pacia. Dakujem Danka !

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Musím ti Danka napísať, že aj mne sa veľmi páčia. Je to jemný kvietok peknej farby. Aj u vás rastú? Aj tebe prajem pekný nedeľný večer!

   Odstrániť
  2. Aj tu rastu a bar bi som mala mesto pri dome aj pre taku ruzu :) Dobry vecer !

   Odstrániť
  3. Treba kúpiť väčšiu záhradu :-)))

   Odstrániť
 3. The roses are lovely. Great photos as always. I like the fourth one from the bottom with just the stamens after the petals have fallen off. Have a good week!

  Ruže sú krásne. Skvelé fotky ako vždy. Páči sa mi, štvrtý jeden zo dna len s tyčiniek po lístkov sa dostali. Pekný týždeň!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ďakujem za peknú spomienku na detstvo a pekné fotky.
  Už je pohoda ,hokej skončil a tak môžme isť ďalej... :-)
  Bola si pri TV alebo vonku, cez víkend ?
  Mali sme ozaj pekný víkend, čo sa týka počasia.
  Pekný deň a ešte krajší týždeň.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som rada, že som ti pripomenula časy detstva. Je po hokeji, ale mňa nejako zvlášť nevykoľajil. Bola som vonku aj v sobotu, aj včera. Keby som mala toľko času a hlavne keby sa mi chcelo, zase by som mohla dať niekoľko príspevkov s fotkami. Večer som síce mala finálový zápas zapnutý, ale len ako kulisu.
   Maj aj ty úspešný týždeň.

   Odstrániť
 5. Pohádka o Šípkové Růžence patřila k mým nejoblíbenějším, Danko.
  Všem panenkám jsem dávala jméno Růženka.
  Fotografie šípkových růží jsou překrásné. Těším se, že tyhle květy co nejdřív vyfotím, u nás letos teprve začínají kvést.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Kým ich uvidím u teba na blogu, tu už budú asi odkvitnuté. Mne už aj na balkóne rastie jedna. Dúfam, že táto mi nevyhynie a nedostane žiadnu plieseň, ako tie doteraz, ktoré som sa snažila vypestovať zo semien šípok.

   Odstrániť