piatok 18. mája 2012

Čaj z bazových kvetov

Je tu čas kvitnutia bazy. Vlani som prvý raz bola zbierať tieto liečivé kvety. Niečo som usušila, z niekoľkých som urobila sirup a skúšala som aj limonádu, ktorá sa mi nevydarila. Tento rok by som ju chcela skúsiť znovu.

Zo včera nazbieraných kvetov som dnes robila čaj. Bol veľmi chutný, za studena aj osviežujúci. Ak by ste chceli vyskúšať, tu je recept:

Do nádoby z varného skla vložte podľa jej veľkosti kvety bazy čiernej a pridajte tam aj vrecúško kvalitného čierneho čaju. Dôkladne umytú limetku, prípadne citrón nakrájajte na plátky a toto všetko zalejte vriacou vodou. Keď voda trošku ochladne, môžete osladiť medom.

Chutí výborne.


 


8 komentárov:

 1. Ten džbán s nápojem, vypadá moc lákavě. Čaj s bezinkou, citrónem a medem, musel bý vynikající a ještě náramně zdravý. Mňam!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Naozaj bol mňam :-) zabudla som tam dať ešte fotku, na ktorej bol medík. Toľko som ich nacvakala, že som z nich nevedela vybrať. Doporučujem ísť naoberať kvety a taký čaj si urobiť.

   Odstrániť
 2. Tak toto vyzerá veľmi dobrééé... verím , že aj chutiť tak bude.
  Ďakujem za recept, vyskúšam.
  Bývala kolegyňa robila z plodov bazy džem.Mne chutil.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dúfam, že sa mi ho podarilo lákavo nafotiť, aby ho vyskúšali viacerí. Džem som ešte nejedla. Plody bazy som ešte nikdy nezbierala. Vždy sa spamätám až vtedy, keď ma vtáci predbehnú :-)

   Odstrániť
 3. Čaj vyskúšam. Robievala som sirup, všetkým doma chutil. Mne však najviac chutí bazové víno, no ešte sa mi ho nikdy nepodarilo spraviť ako tete Matilde, u ktorej som ho kedysi každý rok popíjala... ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Potom daj vedieť, ako čaj chutil. Toto bolo zatiaľ jediné, čo mi z bazy chutilo. Vlastne okrem toho vlaňajšieho sirupu som nič iné nepila.

   Odstrániť
 4. The tea looks beautiful. I'll save the recipe to try.

  OdpovedaťOdstrániť