piatok 2. septembra 2011

Popoludnie v lese

Na prechádzky do lesa nechodievam veľmi často. Keď je pekne, trávim čas radšej bicyklovaním. Včera som bicyklovanie vymenila za prechádzku v lese. Keďže poznám vlastné fyzické hranice, viem, ako málo chôdze zvládnu v posledných rokoch  moje kríže a kĺby, včera popoludní som sa nechala vyviezť autobusom až úplne do lesa, konkrétne na Kačín. 

Bolo to po prvý raz, čo som sa sem doviezla autobusom. Po vystúpení z neho som sa vybrala ďalej do lesa. Prešla som popri miestu, kde sa stretli celé rodiny a partie pri opekačkách. Moje kroky neviedli po žltej značke, ani po červenej. Išla som neoznačenou lesnou cestičkou, ktorá nikam neviedla. Oči som mala na stopkách. Tieto oči uvideli, že aj keď je už pomaly jeseň, na niektorých miestach rozkvitli fialky, že na spílených pňoch stromov rastú rôzne drevokazné huby, že na niektorých miestach kvitne modrý zvonček. Uši počuli ticho, sem-tam trilkovanie nejakého vtáčka, prípadne šuchot niečoho  v lístí popadanom zo stromov. Hora je suchá, niektoré korytá potôčikov boli úplne vyschnuté, v tých, kde voda bola, hýbala sa len veľmi lenivo. Niekoľkodňové horúčavy sa odzrkadlili aj tu. Nestačila jedna nočná búrka, aby zaplnila korytá horských potokov. Tí, čo sa vybrali hľadať huby, odišli domov naprázdno. Ja som sa domov vracala s príjemným pocitom, lebo som strávila popoludnie sviatočného dňa v peknom prostredí.8 komentárov:

 1. Všimla jsem si na směrovkách, že tam nejsou u názvů míst, údaje o vzdálenosti v kilometrech, ale v hodinách. To je moc šikovné! Člověk si může lépe udělat představu o tom, kam by mohl dojít a časově to zvládnout. ;-) Měla jsi moc prima procházku, v lese je krásně. Ta fialka mě překvapila! :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Jarka: Myslím si, že by bolo dobré, keby boli oba údaje - kilometrový presný a približný časový údaj - pretože nie každý kráča rovnakou rýchlosťou :-) Fialka prekvapila aj mňa.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. V lese je fajn ale mňa by ešte bavilo kúpanie sa v jazere :((((..... trčím doma a srdce mi piští..... důfam, že to počko ešte vydržííííííí !!!!
  Drž mi palce. J.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Judita: Nech počasie vydrží, aj keď od utorku budúceho týždňa sa už vraj má ochladiť. Mňa dnes volal jeden z našich známych, no mne sa tam už akosi nechce chodiť. Ty si s tou nohou aj na péenke?

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Jarka mě předběhla! Sice mám představu vzdálenosti spíše v km, ale v Tatrách jsem se přeučil zcela na hodiny. I když každé je svým způsobem relativní a chce to srovnávat, přesně jak píšeš, oboje. A stejně je každý jinak výkonný a trvá mu to krátce nebo déle.
  Letos jsem na Šumavě při cestě z Ostrého spěchal na autobus a má rychlost pěší z kopce byla asi 7km/h. Jenže druhý den jsem skoro nemohl chodit, jak mě bolelo v nohách.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Odowakar: Ja som si pred časom sama merala rýchlosť chôdze, ale na rovine. Kráčala som vedľa bicykla, na ktorom mám computer. Ale keď pôjdem na túru, určite túto rýchlosť nedosiahnem, pretože nie som rada, keď sa ide tak rýchlo, že sa človek nemá kedy ani obzrieť, kade ide. Naposledy som bola na túre s mojimi synmi pred rokom, vôbec som im nestačila.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Já tedy dávám přednost spíše procházkám po lese, než jízdám na kole... Ale každý má rád něco, že? :-) Tak jako tak je lesní prostředí úžasně osvěžující a příjemné! A máš z něj krásné fotky ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. @Le fille Ash: Ďakujem za prvý komentár u mňa na blogu, možno aj za prvú návštevu? Je to tak, každý máme rád niečo iné. Ja som si za posledných cca 10 rokov zamilovala cyklistiku. Vyhovuje mi viac aj zo zdravotných dôvodov, vlastne som to spomenula aj v článku.

  OdpovedaťOdstrániť