nedeľa 18. septembra 2011

Ako som doprevádzala priateľku po Bratislave

Pokračovanie Nedeľné ráno

Ráno som skončila tam, ako sme sa z prezidentskej záhrady vybrali peši na Slavín. Keď sme tam prišli, okrem nás tam skoro nikoho nebolo. Hneď pod Slavínom natáčala niektorá televízia pravdepodobne nejakú upútavku s hercom Petrom Kočišom a od pamätníka práve odchádzal nejaký muž. Ináč patril celý Slavín len nám. Popozerali sme si výhľady na mesto, pofotili a išli sme ďalej. Práve keď sme odchádzali, prišla tam väčšia skupina anglicky hovoriacich turistov.  


Zo Slavína je to dobrý kúsok cesty k najbližšej zastávke trolejbusu. Našťastie sme nemuseli čakať dlho. Po chvíli sme  mohli sme nastúpiť, aby sme po niekoľkých zastávkach len kúsok od hradu zase vystúpili. Tu už bol podstatne väčší frmol. Aj tu sme si pozreli výhľady na všetky strany a bránou, ktorá je bližšie od centra mesta a Dómu sv. Martina sme vyšli z hradného areálu von. 

To sme mali iba kúsok na zastávku autobusov, ktoré idú na do Devína. Mali sme to šťastie, že ako prvý išiel spoj, ktorý zachádza bližšie k hradu. Naše nohy už pomaly začínali pociťovať kilometre, ktoré sme nachodili. Ešte sme museli zdolať výstup do kopca na hrad Devín. Keď sme sa pokochali pohľadmi na okolie, na sútok Dunaja s Moravou, potom sme si sadli v jednom z občerstvovacích zariadení pod hradom. Autobusom, ktorý odchádzal okolo pol šiestej spod hradu,  sme sa vrátili znovu do mesta. 

Priateľku som odprevadila  do hotela a potom som sa unavená vybrala aj ja domov. Prestupovala som na moste Apollo, kde sa mi naskytol nádherny pohľad na Dunaj, nad ktorým už zapadalo slnko.7 komentárov:

 1. Byl to náročný den, ale podle snímků krásný, tvá přítelkyně musela být plná dojmů. Z Hradu se mi fotky moc líbí, ale ještě víc z Děvína. Ta zřícenina je nádherná a stojí na úžasném místě. Ten snímek s řekou, je naprosto dokonalý, můžu na něm oči nechat.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Bohužel, krásy Bratislavy znám jen z mnoha hezkých obrázků. Přiznávám bez mučení a je to velká ostuda, ale v Bratislave jsem delší dobu nikdy nepobýval, ač si to již mnoho let přeji. Chtěl bych si město prochodit a nasát jeho atmosféru. Pouze vždy jen projíždím třeba vlakem směr Maďarsko, Srbsko, Bulharsko...) Jednou jsem jel služebně na Generálne riaditeľstvo ŽSR a to bylo autem tam a hned zase zpět. Prošvihl jsem dobu, kdy to nebyl problém a platila i stejná měna. No, když mohu do Tater, tak se mi snad někdy splní i tento sen.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. @Jarka: Veru bol náročný. Aj keď som dosť zvyknutá chodiť peši, aj bicyklujem, toto chodenie po meste ma teda poriadne zdolalo. A to nás ešte čakal ďalší deň, takže som ešte neskončila :-)

  @Odowakar: A ja sa zase musím priznať, že som v Prahe nebola tak dávno, že už ani neviem, kedy to bolo. Ale mám pomôcku - moja posledná služobka do Prahy bola práve v tom dni, keď tam boli na návšteve Charles a Diana....takže už podľa toho vieš, ako veľmi dávno to bolo. Ja som bola v Prahe viackrát, dokonca som tam bola na jednom dvojtýždňovom pracovnom pobyte, aj na výlete s deťmi, ale všetko to bolo dávno. Preto mám tiež podobný sen ako ty, ísť znovu do Prahy. Aspoň na dva dni, aby som nasala atmosféru Prahy. V Bratislave ti jeden deň, maximálne dva, tiež stačia, je to malé mesto.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. eine schöne Ansicht von diesem Orten und sieht so anders aus wie bei uns.. schön diese Landschaft und Stadt.
  lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Mela jsi narocny vikend ale je hezke si cas od casu prohlednout sve mesto znovu a jeste prijemnejsi kdyz mas dobrou spolecnost. Podle fotek je v Bratislave hodne veci k videni.Jsem rada ze tyto blogy existuji ,takhle se muzu podivat na hodne mist.Bratislavu si dame na nas list kam se podivat pristi dovolenou v Cesku.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Nádherné fotky! Děvín jsem navštívila jenom jednou, jeli jsme tam tehdy lodí po Dunaji. Docela ráda bych se tam ještě někdy podívala, moc se mi tam líbilo.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. @babi Maňasová: Na Devín chodievam v poslednom období dosť často. Páči sa mi tam. Len to mám kúsok od ruky :-) V lete som sa na zrúcaniny hradu pozrela aj z druhej strany Dunaja - mrkni na cyklistika po rakúskom brehu Dunaja.

  OdpovedaťOdstrániť