pondelok 31. októbra 2011

Vila

Len kúsok od železničnej stanice stojí jedna vila, ktorá by si zaslúžila trošku viac pozornosti od svojho majiteľa. Kedysi musela byť veľmi pekná a rada by som poznala jej históriu. Pamätám si ju už z čias, kedy som okolo nej pravidelne prechádzala cestou do hudobnej školy. No vtedy som si vôbec neuvedomovala, aká je v tomto meste výnimočná. Uvedomila som si to až oveľa neskôr.  Zakaždým, keď som chodila po Topoľčanoch s fotoaparátom,  som si ju nezabudla odfotiť. Tak tomu bolo aj teraz. 

Zostala som prekvapená, keď som ju zbadala. Niečo mi na nej nesedelo. Pohľad na ňu bol akýsi divný, no stále som nevedela, čo sa s tým domom stalo. Najprv som si myslela, že celkový dojem z nej kazí   zaparkované auto s nejakým prívesom, ale to nebolo príčinou toho, že sa mi na tomto dome stále čosi nepozdávalo. Až keď som si doma pozrela staré fotografie, zistila som, kde je pes zakopaný. Z okolia vily vyrúbali stromy, ktoré okolo nej rástli.  Pre mňa to už nie je ten dom, čo býval. 

Týmto  článkom v Topoľčanoch končím. Zároveň vás chcem pozvať na návštevu môjho fotoblogu o Bratislave, kde pribudli nové fotografie.

Na krásnom modrom Dunaji


10 komentárov:

 1. Mas pravdu. Akoby to bol iny dom. Mne pripada taky "nahy".Dom uz teraz nema to caro.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Dom stracił swój urok. Komuś jednak te drzewa przeszkadzały. Pozdrawiam

  OdpovedaťOdstrániť
 3. @Adriana: Tak už sme dve, čo nám ten dom pripadá teraz nahý. Ozaj, ako to skončilo s tou "dámou", čo si prisvojovala cudzie fotografie a recepty? Zdá sa mi, že ich z toho facebooku vymazala.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Giga: Tak už sme tri. Ďakujem za pozdrav. Aj tebe pekný večer!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Pozdravujem, veľmi dávno som túto budovu nevidela.
  Má svoje kúzlo, napriek tomu ,že tam už stromy niesú... oni zadržujú vlhkosť , nieje tento dôvod ich vyrúbania.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @EvaMaria: Ty si videla naživo ten dom, o ktorom píšem? Naozaj? To ma teší :-) Môže byť, že stromy zadržujú vlhkosť, ale pre mňa ten dom stratil to čaro, ktoré dovtedy mal.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ja som mala spolužiačku od Topolčian, chodila som na strednú v Nitre. Preto som napísala , že je to tak dávno, ale spomienky ostali ...

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Ta vila je opravdu překrásná, je jak malý zámeček a máš pravdu, s těmi stromy, jí to slušelo víc. Na druhou stranu, ale docela chápu, že už tam nejsou. Moje mamka bydlí v paneláku na sídlišti a před kuchyňským oknem, má mohutný rozvětvený strom. Je krásný, může na něm pozorovat ptáčky a veverky, ale v kuchyni má vlastně pořád tmu. Teď ten strom začíná opadávat a mamce se kuchyň, pomalu prosvětluje. Co by v létě dala, za trochu sluníčka.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Přidávám se k názoru že dúm není co byl......
  Ta zeleň tam prostě chybí.Chodím okolo vily každý den a je opravdu jiná.
  Doplním že ve spodním prostoru je lékárna v prvním patře je odborný lékeř.
  Ta vila zústala jen úchvatná snad jen uvnitř.
  Dokonalé schodišté,krásná velké dřevěné dveře s uchvatným kováním klik nádherné velké prostory a nezapomenutelná vúně tohoto domu.Ale i uvnitř nejdete zásahy do interieru....
  Dokonce jsem jí našla jednu dobu že je na prodej.Martina

  OdpovedaťOdstrániť
 10. @Jarka: Máš pravdu, vyzerá ako zámoček. Ja ako nezainteresovaná osoba, ktorá v nej nebýva a nepracuje, tak si neuvedomujem, že množstvo stromov neprepustí dnu slnečné lúče, že stromy zadržiavajú vlhkosť. Aj okolo nášho paneláka je nasadených veľa topoľov, takže tí, čo bývajú na nižších poschodiach asi radosť z nich nemajú. Mne až tak neprekážajú (okrem obdobia, kedy púšťajú tie chumáče), pretože na našej úrovne sú vrcholce stromov, takže slnko sa k nám dostane. No výhľad na okolie nám tiež zacláňajú.

  @Martina: V tej lekárni som bola naposledy veľmi dávno, už si vôbec nepamätám, ako je zariadená. To, že je tam aj lekár, to som vôbec nevedela. Pri najbližšej návšteve TO si tam pôjdem niečo kúpiť, aby som videla, ako vyzerá vila vo vnútri. Dúfam, že tam nepôjdem len na taký krátky čas, pretože by som sa s tebou konečne chcela stretnúť. Teraz tam bol aj brat s rodinou, s ktorým som dávno nebola, tak som sa viac venovala rodine.

  OdpovedaťOdstrániť