piatok 21. októbra 2011

Otello v opere

Sedím v pohodlnom červenom kresle a pred sebou mám stiahnutú oponu. Po chvíli sa opona dvíha a otvára sa krásna scéna. Znázorňuje palác, cyperské sídlo hlavného hrdinu. Orchester hrá hudbu, ktorá  pripomína hučanie burácajúceho mora a my v hľadisku sa dozvedáme, že sa do prístavu blíži loď a na nej sa z vojny proti Turkom  vracia víťaz Otello. 

Takto začína opera, ktorú zložil podľa Shakespearovej predlohy Giuseppe Verdi a ktorej prvá premiéra prebieha práve teraz na scéne Slovenského národného divadla. Ja som videla operu skôr, na verejnej generálke. 

Na scénu postupne prichádzajú ďalšie postavy tejto opery. Otelova manželka Desdemona, jeho priateľ Jago, kapitán Cassio, benátsky šľachtic Rodrigo a ďalší. Rozvíja sa tu príbeh, ktorý hovorí o nevraživosti, žiarlivosti, intrigách a klamstvách. Príbeh, ktorý končí tragicky. Napriek tomu, že dej opery nie je veľmi optimistický, opera zaujme krásnymi melódiami či už v sólových partoch, ale aj v zboroch. To, že na scéne bolo v niektorých chvíľach možno 70-80 postáv, bolo ohromné. Celkove hodnotím túto operu po všetkých stránkach vynikajúco. Každému milovníkovi opery predstavenie Otella v bratislavskej opere doporučujem.6 komentárov:

 1. I was fortunate enough to go the opera twice this year. Once I saw Faust and the other time, The Last Savage. Because it's partially open air, the backdrop is the setting sun. Cheers!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @GirlSprout: I go to the opera in recent years seldom. I have not seen yet Faust. This opera is currently in repertoire of our theater. The Last Savage? This opera does not know. Open air performance must be fantastic, I was never on such. I hope, that you my English text understand :-) I wish you a nice weekend!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Musím se přiznat bez mučení, že jsem naživo nikdy žádnou operu neviděla. Kdysi, jsem byla se školou v Praze v Národním divadle, na baletu a to je z klasiky asi všechno. Musel to být ohromný zážitek!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Jarka: Nie každý má záľubu v opere a nie každý má aj možnosť chodiť do opery. Na balet chodievam aj menej ako do opery, ale balet sa aj oveľa menej hrá.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Dobry den, taktiez mam ten nazor,ze Otello na scene SND je nadherny....na Vasom blogu pisete,ze sa tu volate Mimi ako hrdinka z romanu,ktory Ste citala...no Mimi je i hlavna hrdinka krasnej opery La Bohéme :) urcite si ju do SND pridite pozriet,je to krasny pribeh :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Anonymný: Neviem, či sa sem anonymný návštevník ešte vráti, ale i tak ďakujem za návštevu aj za komentár. Operu La Bohéme som videla (dvakrát), no to bolo ešte v čase, keď som si neviedla blog. Naozaj sa tam hlavná hrdinka volá Mimi, ale nie tá ma inšpirovala k menu tohto blogu :-)

  OdpovedaťOdstrániť