piatok 21. októbra 2011

Otello v opere

Sedím v pohodlnom červenom kresle a pred sebou mám stiahnutú oponu. Po chvíli sa opona dvíha a otvára sa krásna scéna. Znázorňuje palác, cyperské sídlo hlavného hrdinu. Orchester hrá hudbu, ktorá  pripomína hučanie burácajúceho mora a my v hľadisku sa dozvedáme, že sa do prístavu blíži loď a na nej sa z vojny proti Turkom  vracia víťaz Otello. 

Takto začína opera, ktorú zložil podľa Shakespearovej predlohy Giuseppe Verdi a ktorej prvá premiéra prebieha práve teraz na scéne Slovenského národného divadla. Ja som videla operu skôr, na verejnej generálke. 

Na scénu postupne prichádzajú ďalšie postavy tejto opery. Otelova manželka Desdemona, jeho priateľ Jago, kapitán Cassio, benátsky šľachtic Rodrigo a ďalší. Rozvíja sa tu príbeh, ktorý hovorí o nevraživosti, žiarlivosti, intrigách a klamstvách. Príbeh, ktorý končí tragicky. Napriek tomu, že dej opery nie je veľmi optimistický, opera zaujme krásnymi melódiami či už v sólových partoch, ale aj v zboroch. To, že na scéne bolo v niektorých chvíľach možno 70-80 postáv, bolo ohromné. Celkove hodnotím túto operu po všetkých stránkach vynikajúco. Každému milovníkovi opery predstavenie Otella v bratislavskej opere doporučujem.