sobota 22. októbra 2011

Franz Liszt a Bratislava

Hľadali ste už dnes niečo cez google? Všimli ste si, koho nám dnes táto stránka pripomína? Ak ste tam už dnes klikli, tak teda viete, že je to 200. výročie narodenia Franza Liszta.

Práve beží v televízii dokument venovaný tomuto hudobnému velikánovi. Popri jeho sledovaní som si našla ešte aj niekoľko článkov na internete. Nielen v slovenčine, ale aj v nemčine. A tu je to, pri čom sa pozastavila a v duchu zasmiala. Franza Liszta si privlastňujú Rakúšania, Slováci a keby som vedela po maďarsky, určite by som sa v maďarskej verzii wikipédie dočítala, že bol Maďar.

Narodil sa 22.10.1811 v Raidingu, ktorý sa nachádza v dnešnej rakúskej  spolkovej krajine Burgenland.  No slovenská wikipédia uvádza zdroj, ktorý tvrdí, že toto mestečko bolo v tej časti Uhorska, ktorá bola vtedy slovenská. Keďže mám v  znalostiach dejín značné trhliny, neviem to ani potvrdiť, ani vyvrátiť. On sa vraj cítil ako Maďar, hoci maďarsky vôbec nehovoril. Jeho otec sa písal List, takže jeho pôvod je pravdepodobne slovenský. Franz je vnukom Adama Liszta, ktorý pochádzal z neďalekej maďarskej Rajky (v dedine je pamätník venovaný Lisztovým predkom)  a za manželku si zobral dievča z Rusoviec, ktoré sú dnes časťou Bratislavy. No celý život hovoril Liszt nemecky a tiež francúzsky, pretože dlhý čas pôsobil vo Francúzsku.

Bol to fenomenálny klavírista, ale nielen klavírny virtuóz. Okrem toho bol skladateľ aj dirigent. Ako 9-ročný koncertoval v jednom z palácov na Ventúrskej ulici v Bratislave, o čom svedčí aj pamätná tabuľa na stene paláca Leopolda de Pauliho. Po tejto udalosti bol Liszt v Bratislave ešte mnohokrát a mal tu veľa priateľov.  Zomrel v roku 1886 a je pochovaný v nemeckom Bayreuthe.
 Bohužiaľ, neviem o tom, že by bola v Bratislave ulica pomenovaná po tomto skladateľovi. Aj jeho socha je na takom mieste, že si ju len málokto všimne.

Klavírne skladby Franza Liszta sú technicky veľmi obtiažne. Keď som chodila na klavír, medzi žiakmi sa tradovalo, že Liszt mal preto také dlhé prsty, lebo si narezal kožu medzi jednotlivými prstami, aby si ich takýmto spôsobom predĺžil. No ktovie, čo je na tom pravdy...  kto sa chce o tomto hudobnom velikánovi dozvedieť viac, môže navštíviť výstavu s názvom Franz Liszt a jeho bratislavskí priatelia, ktorá sa dnes večer otvára verejnosti vo Výstavnom pavilóne Slovenského národného múzea na Žižkovej ulici 16 v Bratislave.