utorok 11. októbra 2011

Coriolanus v SND

Že medzi Shakespearove hry patrí aj hra Coriolanus, som do dnešného dňa netušila. Od mojich školských rokov je už tak dávno, že ak sme sa to náhodou aj v škole učili, dávno mi tie informácie zapadli prachom. Kto by si pamätal všetkých jeho štyridsať hier?  Ale od dnešného večera na to už určite nezabudnem. V národnom divadle som videla inscenáciu tejto hry.

Hru charakterizuje SND takto:

"Coriolanus sa označuje za jednu z najbrilantnejších politických hier vôbec. Shakespearovi sa v nej podarilo otvoriť politickú diskusiu, vďaka ktorej sa niekoľko storočí pred slávnym Churchillovým výrokom ukazuje, že demokracia je naozaj ten najhorší spôsob vládnutia, ale ľudstvo dodnes na žiaden lepší neprišlo. A na túto skutočnosť si ešte stále zvykáme aj my, tu a dnes. Cieľavedomý starorímsky vodca Gaius Marcius sa skvele osvedčil vo vojne proti Volskom a obzvlášť pri obliehaní Coriola, podľa ktorého aj dostal od senátu meno Coriolanus. Najskôr je z neho chrabrý a oslavovaný hrdina, potom hrdý a neskôr ohrdnutý rímsky konzul, ktorého pobúrený ľud vyženie z rodného Ríma."
Mne osobne sa režijné a scénické spracovanie hry slovinským  režisérom Diegom de Brea veľmi nepáčilo, zato herecké výkony boli presvedčivé. Hru som zhodnotila slovami: Bolo to strašne drsné, hlučné, špinavé, plno alkoholu, krvi, sexu aj zvratkov.  Dokazuje to už aj ten fakt, že inscenácia je prístupná mládeži až od 15-tich rokov. No vôbec neľutujem, že som sa večer vybrala od televízie do divadla. Táto hra ma prinútila rozmýšľať nad tým, či sa vôbec niečo od čias rímskych zmenilo.  
Obsadenie a podrobné informácie o programe sú na stránke SND
Dnešný večer ilustrujem aspoň večernými fotografiami spred novej budovy Slovenského národného divadla.

 


3 komentáre:

 1. Ich Frage mich manchmal ob es sein muss diese Art und doch gehen viele Menschen in solche Aufführungen hinein, weil es vom alten Meister Shakespeare ist.. dieses Grenzelosigkeit in der Aufführung..
  Auch das muss man mal gesehen haben!!!
  Lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Shakespeara mam rada, ale spise tu klasiku. Toto divadlo definitivne neni nic pro me, ale verim, ze to musel byt zazitek. A ja osobne si myslim, ze od dob rimanu se krome okoli nic moc nezmenilo...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. @schöngeist for two: Elke, für mich sind Shakespeares Dramen schwierig, dies ist einer von wenigen, die ich sah.

  @Katerina: Ako som už písala vyššie, ja veľmi na Sh. do divadla nechodievam, trošku mi prekáža ten jeho verš.

  OdpovedaťOdstrániť