pondelok 10. októbra 2011

Prírodná rezervácia Starý háj

Iba kilometer pešej chôdze od nášho domu je hneď za hrádzou informačná tabuľa. Tá je tam už asi 6 rokov. Je tam od čias, odkedy sa stalo územie za hrádzou prírodnou rezerváciou. Rezervácia Starý háj má rozlohu približne 77 hektárov, z čoho približne polovicu tvorí les a ostatná polovica sú vodné plochy. Nachádzajú sa tu viaceré vzácne a chránené živočíchy - od chrobákov počnúc, cez hlodavce, až vtáky.

  

Aj v sobotu popoludní som sa vybrala s fotoaparátom do týchto miest.  Aby som si ušetrila trošky kĺby, z domu som sa dve zastávky na konečnú odviezla autobusom. Bolo po daždi a ani sobotňajšie popoludnie nebolo isté, že nebude znovu pršať. Bola som vonku tri hodiny. Za ten čas ma predsa len zastihol aj dážď, no ten trval iba chvíľu a potom sa  obloha opäť  vyjasnila. 


Je chvályhodné, že sú ľudia a organizácie, ktorým nie je jedno, ako to v našej prírode vyzerá. Nebyť toho, že bolo toto územie vyhlásené ako rezervácia, ktovie, koľko hausbótov by už stálo pri dunajských ramenách v tejto oblasti. Asi toľko, koľko ich pribudlo len o pár kilometrov ďalej. A s nimi prišlo do týchto končín množstvo áut a množstvo odpadkov. Som znechutená z takých ľudí, ktorým nerobí problémy, aby do prírody nanosili množstvo plastových fliaš z nealko nápojov, aby sa po nich v prírode povaľovali plechovky od piva a sklené fľaše od alkoholu všetkého druhu.  Aj napriek tomu, že je toto územie vyhlásené za prírodnú rezerváciu najvyššieho stupňa,  také veci som v prírodnej rezervácii Starý háj vo veľkom množstve videla.  Takže nielen v panelákoch a  medzi panelákmi, ale hlavne v prírode treba tráviť voľný čas. Ale k prírode sa treba aj s patričnou úctou správať.

Viac sa o tejto rezervácii dočítate v článku časopisu Metropola, v jeho petržalskom vydaní.

9 komentárov:

 1. Dani, súhlasím s tebou. Do prírody treba ísť už z domu s predsavzatím, že jej nechcem ublížiť. Trošku sa v nej pokochať, nabrať síl, zbaviť sa prebytočnej energie to áno, ale nie ju ničiť vyprodukovaným odpadom, za ktorý platím v mieste trvalého bydliska. Výrobu plastových fliaš a iných plechoviek by som zakázala a všetky nápoje by sa smeli baliť len do skla. Sú to však len sny...
  Ľubica

  OdpovedaťOdstrániť
 2. No to je paráda, mít takle blízko od domu přírodní rezervaci. Měla jsi moc hezké sobotní odpoledne, i když počasí tak úplně nepřálo. Ty odpadky mě taky štvou. Řekla bych, že se to u nás po revoluci dost změnilo k lepšímu, ale pořád se najdou lidi, kterým hezké prostředí, nic neříká. Nevím jak u vás, ale u nás ten, kdo pobírá socialní dávky musí měsíčně odpracovat pár hodin na obecně prospěšných pracech. Město tyto lidi využívá k úklidu města a parků a je to docela znát. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. @Ľubica: To, čo píšeš, ešte veľa Slovákov nepochopilo. Vidím to skoro na každom kroku, kam idem. Myslím si, že je chyba aj v orgánoch, ktoré by mali takéto správanie ľudí v prírode monitorovať a potom aj pokutovať.

  @Jarka: Mne sa zdá, že u nás je to práveže oveľa horšie. Ľudia sa k svojmu správajú úplne ináč, ako k verejnému. V minulosti nebolo vidieť na každom kroku odhodenú plastovú fľašu, či plechovku, pretože sa do takých materiálov nápoje nebalili a tie, do ktorých sa balili, boli vratné. A ani balenie do skla to nezachráni. Mám vám sem niekde pridať fotografiu, koľko a akých sklených fliaš z alkoholu sa tam niekto pokúšal spáliť? Už len tým dokázal, že to musel byť dobre prepitý rozum.

  Mimnochodom, dala som na záver článku odkaz na článok v časopise Metropola, kde sa píše o tejto rezervácii viac.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tak predsa som dve vzorové fotky zavesila na web:

  https://picasaweb.google.com/104645994859709007626/OdpadVRezervaciiStaryHaj?authkey=Gv1sRgCNL4jPz8hoiOqQE

  OdpovedaťOdstrániť
 5. How wonderful that you live near a nature reserve. It's terrible that people do not recycle or throw their trash away properly.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. To mas dobre ze mas do prirody tak blizko.Muzes chodit casteji a pozorovat kazdou sezonu,urcite se tam cas od casu obevi neco noveho a zajimaveho.A o smeti radsi ani nic nepisu , proste nekteri lide jsou prasata.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Danielo, krasne podzimni fotky, moc se mi libi ty od vody. To s temi odpady je smutne, ja se ridim heslem, co jsem si donesla to si i odnesu. Jeste neco, mas u me na blogu schovane oceneni. Prijd si ho vyzvednout. Mej krasny den, Katerina

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Krásné snímečky. Tam by se mi líbilo. Chodila bych tam fotit broučky, motýly, vážky, ...:-)
  Hezký večer, Mimi.:-)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ospravedlňujem sa všetkým, že nestíham reagovať na vaše komentáre. Veľmi pekne vám za ne ďakujem. Nikdy som v prírode nenechala nič, čo tam nepatrí, preto ma veľmi hnevá správanie iných ľudí, ktorí sa správajú ináč. Musím sa vám tiež priznať, že mi nebolo všetko jedno, keď som sa tam pohybovala. Mala som totiž strach. Veď si viete predstaviť, sama žena na miestach, kde sa pohybuje len málo ľudí, no podľa toho neporiadku tam nejakí ľudia chodia a nesprávajú sa práve vzorovo.

  OdpovedaťOdstrániť