piatok 28. októbra 2011

Preddušičková atmosféra

Rok sa stretol s rokom a ja som sa rovnako ako vlani vybrala na návštevu mesta, v ktorom je pochovaný môj otec. Na prelome mesiacov október a november si pripomíname našich blízkych zosnulých. Väčšinou si návštevu cintorínov vybavia ľudia počas víkendu, no ja musím byť v nedeľu doma, pretože v pondelok ráno idem na kontrolné odbery k jednému odbornému lekárovi a k odberom krvi musím priniesť 24-hodinový materiál, kvôli čomu sa nemôžem veľmi vzďaľovať od domu.

Preto som si na návštevu cintorína vybrala už tento týždeň. Keď som odchádzala zo sychravej Bratislavy, ani mi nenapadlo, že už cestou do miesta môjho cieľa bude spoza zamračenej oblohy vykúkať slnko a že v dňoch, ktoré strávim v tomto meste, bude celkom pekné slnečné počasie. 


 

8 komentárov:

 1. Mimi, před několika lety jsme se byli v létě podívat na Slovensku a zaujalo mě, že i v tomto období jsou hroby obsypané věnci a květinami. Je to u vás běžné?

  OdpovedaťOdstrániť
 2. To je opravdu dušičková atmosféra! Sama hřbitovy nefotím, ale nedávno jsem obdivovala fotky na blogu u Luďky Fotografky a měla tam taky pár zajímavých záběrů. Líbí se mi ta zeď se vstupní bránou. A jak je vidět, počasí ti přeje, svítí sluníčko. Tak si návštěvu města užij. Nějak jsem přehlédla, které město to je - budeme hádat, kde jsi to byla?

  OdpovedaťOdstrániť
 3. @Ema: Svojím komentárom si načala tému, ktorej som sa už dávnejšie chcela venovať na mojom blogu. Ktorá téma to je? Prehnaná starostlivosť o hroby zosnulých. To, ako sa na cintorínoch predbiehajú ľudia jeden pred druhým tým, aký pomník dajú postaviť svojmu blízkemu zosnulému, aké kvety tam vysadia a ako často tam chodia. Všetky tieto činnosti sa nezhodujú s mojím názorom na túto vec. Som za úplne najjednoduchšie hroby, som za to, aby sa pamiatka na zosnulého nosila hlavne v srdci a nie predvádzaním sa na cintorínoch. Nechcem tým povedať, aby zostali hroby úplne spustnuté, no to, čo sa deje na Slovensku, je podľa mňa choré.
  @babi Maňasová: Prečo nefotíš cintoríny? Ja ich mám nafotených niekoľko, no viac ma zaujímajú tie staré, nie tie dnešné, kde je možnosť vidieť plno gýčov. Aj na mojich zahraničných dovolenkách som nikdy nezabudla navštíviť miestny cintorín. Zaujímalo ma vždy, akým spôsobom si uctievajú mŕtvych inde. Vidíš, to je dobrý nápad, s tou hádankou. Mohla som to dať za úlohu návštevníkom môjho blogu. Ale čo nebolo, ešte môže byť. Takže malá pomôcka: O tomto meste som písala už viackrát, napríklad aj pred rokom :-) A budem o ňom písať aj v najbližších dňoch. Takže si vyber, či počkáš, alebo sa vrátiš v archíve do mojich starých článkov. Ešte jednu vec som pochopila dnes ráno...už viem, ako môžeš stíhať toľko vecí za jeden deň. No o 4,35 som tu ešte z územia strednej Európy asi komentár nemala :-) A čítala som o tom aj včera večer u teba, že vstávaš každý deň o pol piatej ráno. Bŕŕ, to ja ešte o sebe vôbec neviem a robí mi problém, keď musím vstať dvakrát do týždňa o štvrť na šesť.
  Posledná odpoveď - už som sa vrátila domov, prišla som včera večer. Inak by tu nebol tento článok, mama internet nemá a predchádzajúce dva články boli prednastavené.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Danielko, tvoje snímky jsou nádherné. Už jsem týden sluníčko neviděla, ani si nestihneme užít poslední podzimní dny. Stromy už se vybarvily i u nás a pod mrakem, jejich barevné listí nevynikne. Hřbitom, na kterém jsi byla, je moc hezký, působí na mě mile a upraveně. Hezký víkend, ti přeji!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Tych,którzy odeszli trzeba mieć w sercu. Z pewnością odwiedzamy ich częściej niż raz w roku. Ale 1 listopada cmentarze toną w kwiatach i palą się znicze. Jest pięknie. Bardzo podoba mi się zdjęcie z murem cmentarza. Pozdrawiam

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Absolútne s tebou súhlasím, bola som minulý týždeň v BB a samozrejme som navštívila aj cintorín a hrob mojich predkov. Atmosféra v meste dýchala hlavne gýčmi v podobe umelých kytíc, vencov a kvetov hlavne z Poľska. Niektoré hroby na cintoríne boli (sorry za výraz) až komické. Mám kamarátku, ktorá má od smrti svojej matky (1975) stále problémy s rodinou, lebo nechodí stále na cintorín ale zato sa každý deň "porozpráva" s mamou, myslí na ňu, na jej utrpenie v posledných rokoch života (zomrela sotva 48 ročná!!!). Naopak, zažila som na cintoríne aj také niečo, že sa nad hrobom stretli znepriatelené rodiny a hádali sa priamo nad hrobom ...nedbali na miesto, ľudí, ktorí si boli nútení vypočuť ich nechutné hádky.

  Bola som pred rokmi na cintoríne vo Viedni (neviem ako sa presne volá) - sú tam iba POMNÍKY a o ostatné sa stará správa cintorína a ošetruje ho ako park - nie je tam žiaden priestor na sadenie resp. ukladanie kvetov, tým pádom sa nikde nepovaľujú plastové fľaše, handry a pod. Mne sa to páči a rada by som také niečo zaviedla aj u nás....Judita

  PS: Idem na cintoríny v BA !

  OdpovedaťOdstrániť
 7. @Jarka: Do Bratislavy som sa vrátila znovu do chmúrneho počasia. Aj keď sa už dnes chvíľu zdalo, že vykukne slnko, nakoniec sa tak nestalo.
  @Giga: Aj mne sa páči, keď svietia na cintoríne sviečky, ale nepáči sa mi, aké nevkusné sviečky sú v posledných rokoch na trhu.
  @Judita: Aj ja súhlasím s tebou :-) Ja som ešte vo Viedni na žiadnom cintoríne nebola. Mala by som to napraviť.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. ein wunderschöner Friedhof die Fotos in der Sonne macht es noch schöner die alten Mauer und alles!

  Ich habe deine Mailadresse gelöscht im Kommenatr bei mir.
  Liebe Sonnatgsgrüsse Elke

  OdpovedaťOdstrániť