štvrtok 20. októbra 2011

Dnes má osemdesiat

Aj keď sa u ženy nesluší hovoriť o veku, životné jubileum, ktorého sa dnes dožíva Hana Hegerová, sa patrí pripomenúť.

Vlastným menom Carmen Farkašová sa narodila na Slovensku, no svoju kariéru až na niekoľko začiatočných rokov si budovala v Čechách. Vo svojich 26. rokoch debutovala ako speváčka v bratislavskej Tatra revue a už o rok neskôr vystupovala v pražskom divadle Rokoko. Interpretovala vtedy piesne mnohých známych svetových šansoniérov. Neskôr pôsobila v pražskom Semafore a po skončení angažmá v tomto divadle začala vystupovať so sólovými koncertami. Okrem toho, že hrala v divadle, obsadila aj viacero filmových postáv.


Milujem piesne Hegerovej. Na to, že mám túto speváčku veľmi rada, je paradoxom, že som nikdy nebola na žiadnom jej koncerte. Ani sa to už nestane, pretože nedávno, práve pri príležitosti dožitia tohoročných osemdesiatin sa rozhodla, že s koncertovaním prestane. Ako náhradu za jej živé koncerty mám doma niekoľko CD a aj DVD s live nahrávkou jej koncertu. 

Mám veľkú dilemu, ktoré z piesní tejto speváčky tu mám teraz publikovať. Je ich toľko a tak krásnych, že môj výber je veľmi sťažený. Jednu jej pieseň už na tomto blogu mám. Je v článku o levanduli. Takže teraz sa rozhodujem medzi ostatnými piesňami, kde už Levandulová nebude. 

Já patřím k těm nešťastně šťastným alebo Mapa lásky


Čerešne (spod blúzky)

 

Dnešné životné jubileum mojej obľúbenej speváčky bolo dôvodom, aby som si vypočula množstvo jej piesní. Želám jej všetko najlepšie, hlavne veľa zdravia. A nech tú rozlúčku s koncertnými pódiami neberie vážne, nech mi dá ešte príležitosť, aby som na jej živý koncert aspoň raz mohla ísť. 

Ďakujem za krásne chvíle strávené pri jej piesňach!

Žila som správne
Použítá fotografia je z internetu.13 komentárov:

 1. Danielo, pridavam se k tobe a taky gratuluji pani Hegerove. Je to nase dama sansonu. Krasne pisnicky jsi vybrala. Mej hezky vecer, Katerina

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Katerina: Bola by som veľmi rada, keby sa naše virtuálne blahoželanie dostalo až k pani Hegerovej :-) Vybrať z množstva jej nádherných piesní len zopár, bolo veľmi ťažké. Som rada, že sa ti môj výber páči. Pekný večer aj tebe!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Taky ji mám ráda a samozřejmě se přidávám ke gratulantům. Moc se mi líbí její písnička Čerešně. Ptala ses, co poslouchám při žehlení. Teda, trochu se červenám, ale obvykle poslouchám Daniela Landu - jeho písničky mají šmrnc, dávají mi spoustu energie. Dnes jsem ale poslouchala Jarka Nohavicu. Písničkáři - to je moje :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. wunderschöne Lieder von dieser Sängerin, mir gefällt sie auch sehr .. auch wenn ich die Texte nicht versteh aber was sie ausstrahlt ..
  Ich gratuliere ihr auch!!!!
  Lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ani jsem nevěděla, že má Hana Hegerová, dnes takové krásné jubileum. Její písničky mám taky moc ráda a taky jsem ji naživo, nikdy neslyšela. Sice skončila s koncertováním, ale jak sama říkala, už namá na to, aby táhla celý koncert sama, což ovšem neznamená, že si jako host, ještě někdy na pódiu nezazpívá. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ďakujem Mimi, že si pripomenula narodeniny Hany Hegerovej, tiež ju mám celkom rada aj jej zaujímavé piesne. Pri tom dnešnom strese zabúdame na tých, ktorí nám rozdávali radosť.
  Emily

  OdpovedaťOdstrániť
 7. @babi Maňasová: Teda ty si ma s tým D. Landom dosť prekvapila. Mne sa páči tiež jeho hlas, ale nepoznám veľa jeho piesní. J. Nohavica je taká pravá oddychovka k žehleniu :-)
  @schöngeist for two: Elke, ich mag die französischen Chansons hören, trotz der Tatsache, dass ich französisch nicht verstehe. Musik braucht keinen Dolmetscher :-)
  @Jarka: Vidíš, to je dobrý nápad. Ako hosť určite ešte niekde vystúpi.
  @Emily: Tak je, mali by sme si viac pripomínať tých, ktorí nám rozdávajú radosť. Práve pekná hudba pomáha stres odbúravať.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Tak tuhle dámu i její písně miluju!
  I když lidé mi říkají, že na posledním CD
  Mlýnské kolo v srdci mém, prý trochu šišlá.
  Internet praví o ní :
  Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová-Čelková (* 20. října 1931 Bratislava, Československo)
  Chci také říci, že mám rád i všeobecně písně
  autorů od kterých paní Hana zpívá, zvláště potom dvojice Hapka a Horáček.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. @Odowakar: Aj ja som to práve včera čítala na internete, že na poslednom CD jej už nie je dobre rozumieť. Aj s tým miestom narodenia je to zaujímavé. Niekde sa píše, že to bolo Hurbanovo, ja som mala zafixované, že to je Komárno (ale asi som si to s tým Hurbanovom splietla, lebo sú blízko seba), niektorí si dokonca myslia, že sa narodila v Žiline. Preto som sa miestu narodenia v mojom článku radšej vyhla a napísala som len, že pochádza zo Slovenska. Aj ja milujem piesne dvojice Hapka a Horáček, mám aj ich CD. A taktiež sa mi páčia ich piesne, na ktorých sa podieľali pre iných spevákov - Jana Kirschner, Richard Muller, L. Bílá atď.... Ešte niečo. Raz som už niekde písala, že mám vždy problém rozlišovať ľudí, ktorí sú známi ako dvojica. Aj Hapka s Horáčkom sú ten prípad. Pritom viem, že jeden je fešák a druhý sa mi až tak veľmi nepáči :-) jeden je viac textár a druhý zase skladateľ.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Kráľovná českého šansónu so slovenskými koreňmi.
  Je to dáma ,ktorú je zaujímavé počúvať. Videla som dokument o jej živote tento týždeň na českej tv stanici.
  Má krásne piesne, dobre sa to počúva.
  Hudba je krásna a v danej chvíli si vybrať a relaxovať...

  OdpovedaťOdstrániť
 11. @EvaMaria: Dovolila by som si opraviť českého na československého.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Ano ,ona je aj naša. Len je na škodu ,že ľudia ktorí niečo vedia nám utekajú preč... Budovala svoju karieru v čechách , preto som to tak napísala.

  OdpovedaťOdstrániť
 13. @EvaMaria: Niekedy zvykne kartami osudu zamiešať muž. Tak to bolo aj v jej prípade. Dôvodom toho, že zostala v Prahe, bolo aj to, že tam mala viac možností sa realizovať, bolo tam a aj stále je viac textárov, skladateľov. Ona sama nikdy nezabudne pripomenúť, že je Slovenka.

  OdpovedaťOdstrániť