nedeľa 16. októbra 2011

Horáreň Topoľové

Na území Bratislavy je niekoľko horární. Tá najznámejšia je v Horskom parku a väčšina z vás by asi predpokladala, že aj tie ostatné sa nachádzajú na území Malokarpatských lesov. No nie je to úplne tak. Tá horáreň, kam som sa včera vybrala možno na poslednú cyklistiku tejto sezóny, je Na konci sveta :-) Neľakajte sa, nebola som sa bicyklovať až tak ďaleko. Tak sa totiž volá bufet, ktorý sa sa nachádza  v tesnej blízkosti horárne s názvom Topoľové a tá je v Biskupických lužných lesoch.

Nepredstavujte si pod týmto názvom žiadnú horskú chatku. Možno tam niekedy taká stála, ale ja si na to nepamätám, hoci som cez toto miesto prechádzala jeden rok veľmi často. O nejaký kilometer ďalej, v objatí lužného lesa, sme mali prenajatý kúsok pôdy na záhradu. Je tomu už viac ako 10 rokov. 

Teraz býva správca tohto lesa, lebo asi preto sa to volá horáreň, v peknom novom domčeku. Neďaleko neho je hospodársky dvor, ktorý už pekným nazvať nemôžem. Prevláda v ňom neporiadok a chaos. Ohrady, za ktorými sú dva kone a kozy, možno aj iné zvieratá, ktoré nie sú viditeľné spoza plota. Zvieratá sa tam špacírujú pomedzi staré nepojazdné autá a iný neporiadok.  Ani plot nie je dokonalý, lebo kozičky si veľmi rýchlo našli miesto, kadiaľ sa dostali von z ohrady. No i tak je to miesto oázou pokoja, ktorá je len kúsok od rušného hlavného mesta.

Cyklistický chodník k horárni vedie popri Dunaji, po jeho ľavom brehu, kde je zimný prístav aj množstvo hausbótov.


Príroda popri hrádzi už naberá jesenné farby.


Zvieratá prišli až k plotu privítať svojich návštevníkov.


8 komentárov:

 1. The autumn colors are beautiful. Very nice pastoral photos of the animals.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Kozy, jsou známé svojí zvědavostí, vždycky přiběhnout k plotu a čekají, jestli nedostanou něco dobrého na zoubek. :-) Mrzí mě, že jsi nevyfotila tu horáreň, marně totiž hledám v češtině adekvátní slovo a nevím, co přesně si mám pod tímto pojmem představit. Jinak, u Dunaje je krásně, příroda se hezky barví do zlatova a ve sluníčku, jí to moc sluší.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. @GirlSprout: Thank you, the autumn is already colourful.

  @Jarka: Kozy dostali agátové vetvičky a chutili aj koňom. Horáreň je obydlie, kde žije horár /od slova hora, les/. Horár alebo lesník. Je to osoba, ktorá sa stará o les. On je zodpovedný za jeho zakladanie, pestovanie, ochranu, ale aj ťažbu. U vás sa asi používa výraz myslivna, hoci myslivec je skôr poľovník.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Aha, tak teď už je mi to jasné. Díky za vysvětlení, u nás to bude opravdu, ta myslivna a nebo možná hájovna, nevyznám se v těch lesnických profesích. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Krásne fotky v krásnom prostredí. Na jeseň o to krajšie. Podľa mňa je jeseň najkrajšie obdobie roka.
  Páči sa mi okolie / okrem toho hospodárskeho dvora... hm , škoda , zrejme nemá čas.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. das ist jetzt eien ganz andere Gegend aber auch sehr schön und mit den Tieren.. wunderschöne Aufnahmen!
  Wünsche dir eine schöne Woche
  Lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ešte neodkladaj svoj dopravný prostriedok na zimný spánok, veď predpoveď počasia na budúci týždeň hovorí o teplých a slnečných dňoch. Aj u nás, kde je oveľa chladnejšie, cykloturisti využívajú pekné dni krásnej jesene, na objavovanie nepoznaného. Objavuj... objavuj...

  Ľubica

  OdpovedaťOdstrániť
 8. @EvaMaria: Ďakujem za návštevu. Rozmýšľala som už aj nad tým, či ten hospodársky dvor nemá niekto v prenájme. Nejde mi totiž dokopy s tým domčekom a jeho dvorom, v ktorom býva horár.
  @schöngeist for two: Elke, ich habe hier öfter die Fotos der Natur. Danke dir für deinen Besuch und netten Gruss.
  @Ľubica: Aj dnes tu bolo krásne, bolo by sa dalo bicyklovať, ale ja som strávila štyri hodiny úplne niekde inde. Časom sa dozvieš. Potom som bola na malej prechádzke v meste. Bicykel som zatiaľ neodložila, ale jeden môj kamarát mi dnes hovoril, že on už áno.

  OdpovedaťOdstrániť