sobota 4. júna 2011

Levanduľa

Keby som mala záhradu, určite by som v nej pestovala levanduľu. Záhony levandule, nielen jeden či dva korene tejto voňavej byliny. Často obdivujem fotografie z Provensálska, kde sa jej pestujú celé lány. Tie fotky ma fascinujú.

Aj ja som sa ju  rozhodla pestovať  na mojom balkóne. Kvitnúcu  rastlinu som si kúpila pred dvomi rokmi . Ďalšieho leta sa už nedožila. Koncom vlaňajšej jesene som  našla rásť  levanduľu vo voľnej prírode neďaleko záhrad na Devíne. Kúsok som si z nej priniesla domov. Opatrovala som ju celú zimu ako oko v hlave. Podarilo sa mi ju prezimovať a na jar vyrástlo  množstvo nových výhonkov. Bohužiaľ, zatiaľ nekvitne, ani nevyzerá, že by sa tak skoro kvitnúť rozhodla. Musím byť trpezlivá a hádam sa raz tých jemných voňavých kvietkov dočkám.


Levanduľa má všestranné použitie. Od rôznych liečivých čajov, prísad do kúpeľa, plnia sa ňou plátené vrecúška, ktoré sa používajú proti moliam.

Túto fotografiu sa mi podarilo urobiť pomedzi latky plota v jednej bratislavskej záhrade.


Pravdepodobne sa vo veľkom pestuje aj v Chorvátsku, pretože pri mojich dovolenkách v tejto krajine som videla predávať množstvo pamiatkových darčekov práve z levandule.
4 komentáre:

 1. Danielko, myslím, že ti určitě vykvete, ta moje na zahradě taky ještě nemá květy, bude kvést později. V Chorvatsku jsem viděla velké záhony levandule, dokonce v jednom, nevím už kterém, městě ji měli vysázenou uprostřed kruhového objezdu a u každé pouliční svítilny. A prodávali tam spoustu pytlíčků a polštářků plněných levandulí.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Danka, levandulí je viacero druhov - letničky a trvalky.
  Je tu hrozná búrka, leje ako z krhly - asi preto, že som umyla okná:-( Daniela

  OdpovedaťOdstrániť
 3. @babi Maňasová:Veď aj tá moja posledná fotografia je z trhu v Dubrovniku, kde mali plno tých levanduľových vankúšikov.
  @Daniela: Podľa všetkého by som teraz mohla mať tú trvalku, keďže som to trhala z dosť veľkej rastliny koncom jesene. Pamätám si, že na druhý deň už snežilo. Prišla som pred necelou hodinou domov, mokrá do nitky. Keď začalo hrmieť a blýskať sa, bola som na ceste do Rajky, už som bola na konci Čunova. Nevedela som sa rozhodnúť, či mám v niektorom bufete prečkať dážď, alebo ísť. Nakoniec som išla a búrka ma chytila až pri petržalskej čističke.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Levanduľa ako letnička? tak to som ešte nepočula... ja poznám len trvalky a tie aj pestujem. Ale sú naozaj rôzne... hlavne kvetmi. Dani, levanduľu treba na jar vždy ostrihať... hlboko, ona sa vymladí a aj stará krásne kvitne.A ešte som prekvapená, že si ju našla vo voľnej prírode...Asi sa vysemenila z tých záhrad
  Katarína

  OdpovedaťOdstrániť