nedeľa 18. marca 2012

Malá bicyklová nedeľná vychádzka

Po včerajšom nádhernom dni, kedy som zostala doma, lebo ma veľmi boleli kríže, som si dnes povedala, že aj keď ich ešte cítim, vyberiem sa aspoň na krátku cyklistickú vychádzku. Neuvedomiac si, že je nedeľa a že sú prvé pekné dni, tak na hrádzi smerom na Rusovce bude zápcha. A veru aj bola. Preto som sa pri najbližšej možnej príležitosti z hrádze presunula na cestu, ktorá vedie súbežne s hrádzou. Tade som išla len veľmi pomaly s očami na stopkách. Pozerala som sa dôkladne okolo seba, aby mi neušla žiadna novinka. Myslím si, že som dnes bola dosť úspešná. Do môjho tohtoročného virtuálneho herbára pribudli ďalšie kvitnúce rastlinky.

Najprv by som vám chcela ukázať, ako blízko je jeden z lesíkov, o ktorých vám tu veľmi často píšem. Po vyjdení z domu prejdem na druhú stranu cesty, a smerom k našej najznámejšej zdravotnej poisťovni prejdem niekoľko metrov po vedľajšej ceste. Poza dva domy sa dostanem na križovatku a po jej prejdení sa po pár metroch ocitnem na mieste, kde je prechod pre peších a cyklistov, vedúci do spomínaného lesíka. Na prvej fotografii stojím na začiatku lesíka a vidíte, ako blízko sú obytné domy. Bývam asi dvesto metrov za tými domami vpravo. Druhý lesík mám rovnako tak blízko, ale ten je zase na opačnej strane.

Tento lesík nie je veľký, viac sa tiahne po dĺžke, no jeho šírka sa dá prejsť veľmi rýchlo a dostanem sa na hrádzu. Tu už dnes o desiatej dopoludnia stálo niekoľko áut, ktorými sa priviezli športovci bežci a korčuliari.

Na hrádzi, zo strany, na ktorú viac svieti slnko, už bolo vidieť, že teplé počasie posledných dní sa postaralo o to, že všetky snežienky už vyrástli zo zeme, rozkvitli a smutné je to, že už začínajú odkvitať. Ako sme sa tešili na prvé kvietky a tak rýchlo prejde čas ich kvitnutia. No nemusíme nariekať, pretože snežienky postupne nahrádzajú ďalšie kvety.

Prvý podbeľ som už našla pri mojej prvej cyklovychádzke, na ktorej som bola pred necelými tromi týždňami. Teraz je už zakvitnutým podbeľom posiaty celý breh vyrovnávacieho kanála.


Dnes som bola viackrát prekvapená, čo všetko už kvitne.  Prišla som len po Rusovecké jazero. Neviem, či mi uveríte, ale 18. marca sa tam už opaľovali  prví nudisti. Tí tam už boli určite aj včera a ktovie, či nie už aj v piatok. Odtiaľ som sa vrátila smerom do mesta. No na ceste domov som si ešte  urobila malú odbočku k hausbótom.

 Tam som našla ďalšie kvietky a hlavne lužný les, ktorý bol zakvitnutý bielou farbou snežienok. Škoda len, že aj tam si robia z lesíka obyvatelia hausbotov smetisko. 

To by bolo na dnes všetko. Domov som išla s vetrom v chrbte, takže pravý opak toho, ako som išla domov pri mojej prvej cyklovychádzke. Ešte som sa zastavila aj v jednom z bufetov na hrádzi, ale čo som si dala, vám už neprezradím.


Na podnet jedného komentára som uložila všetky fotografie použité v kolážach do fotoalbumu***


10 komentárov:

 1. No to u nas nie jest jeszcze tak pięknie, kolorowo. Wspaniałą wycieczkę sobie zrobiłaś i mam nadzieję, że krzyż z tego powodu nie rozbolał Cię bardziej.Zdjęcia bardzo ładne, te nad wodą też. Pozdrawiam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vy ste oveľa severnejšie, preto k vám príde jar o niečo neskôr. Ale príde, neboj sa :-)

   Odstrániť
 2. Paneláková sídliště na krajích měst mají tu výhodu, že je od nich jen na skok do přírody. I u nás to tak je. U vás už je jaro v plném proudu, u nás toho ani zdaleka tolik nekvete. Hlavně mi chybí zelená tráva, ale ta zatím není ani kolem Bratislavy.
  Co ty sis to Danielko, mohla v tom bufetu dát?? To od tebe není hezké, nechat nás takto bez odpovědi. :-))))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno Jarka, aj to si vždy hovorím vtedy, keď vyratúvam výhody, ktoré má bývanie v Petržalke. Možno aj do Čiech sa dostala správa, že veľa ľudí sa o Petržalke pochvalne nevyjadruje. Ja som tu spokojná. Menila by som už len za vlastný domček, ale tiež by nemal byť ďaleko od mesta.
   No čo som si tak mohla dať v bufete, s čím sa nechcem verejne pochváliť, aby som sa nepriznala, že porušujem niektoré pravidlá cestnej premávky? lebo tie vraj patria aj pre cyklistov! Dokonca aj na hrádzi! :-)

   Odstrániť
 3. Danielo, krasna prochazka. U nas uz taky ledacos kvete. Moc se mi libi ta spodni fotka v lese - to jsou snezenky? Taky me to ted tahne ven, ale u nas uz vcera moc hezky nebylo... Mej prima dny, Katerina

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Katka, sú to snežienky a takých fotografií mám v počítači veľa, mohla by som z nich vytvoriť jeden veľký fotoalbum :-) Tvoja otázka bola pre mňa podnetom, že som fotografie, použité v kolážach, dala do zvláštneho fotoalbumu, aby sa dali pozrieť vo väčšom náhľade. Link som doplnila na koniec článku.
   Počasie sa trošku zmenilo už včera, začal fúkať vietor, s ktorým som veľmi nerátala, lebo na záver dňa som mala naplánovanú ďalšiu akciu, o nej sa tiež dozvieš v priebehu pár dní.

   Odstrániť
 4. Tak tomu sa hovorí ,, už máte jar,, ...krása. Strávila si pekné popoludnie tvoje fotky tomu napovedajú...
  Pekný deň ti prajem
  Eva.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nebolo to popoludni, išla som z domu už o desiatej doobeda. Vrátila som sa síce až popoludní, ale na neskoršie popoludnie som mala zase iný program.

   Odstrániť
 5. Ďakujem všetkým za pozdravy a želania. Aj ja vám prajem úspešný začiatok nového týždňa!

  OdpovedaťOdstrániť