sobota 25. februára 2012

Riport z prvej tohoročnej cyklistiky

Popadlo ma to tak zrazu, práve pár minút po tom, čo som vyliezla zo sprchy s mokrou hlavou. Von lákalo slnečné počasie, aj keď fúkal vietor, ja som si to v plnej miere neuvedomila. Uvedomila som si to až vo chvíli, keď som prešla pár metrov pod Prístavný most, kde som mala dohodnuté stretnutie. Uši ma za tú chvíľu rozboleli natoľko, že som v duchu uvažovala aj o tom, že môj prvý tohoročný cyklovýlet vzdám ešte skôr, než som ho poriadne začala. Zachránila ma šatka, ktorú mi požičal kamarát, s ktorým som sa išla bicyklovať. Tú som si dala na hlavu pod čiapku a tak boli moje uši zachránené.

Bolo asi hodinu pred poludním, keď som dorazila pod Prístavný most. Keďže som tam chvíľu čakala, čas som si krátila fotografovaním. Nikdy predtým som si nevšimla, že je odtiaľ vidieť aj na Bratislavský hrad. 

Z fotografií je vidieť, ako dnes bolo krásne. Neviem, v akých výškach sa pohybovala teplota vzduchu, no ja som bola naobliekaná ako buchta, takže mi zima nebola. Skôr naopak, bolo mi teplo. Odtiaľto sme sa vybrali k prvej benzínke, ktorú sme mali po ceste a kolesá môjho bicykla dostali potrebnú dávku vzduchu. Potom sme šliapali až po rusovské jazero, kde sme sa zastavili kvôli foteniu. Jazero je ešte stále zamrznuté, no od brehov sa už ľad začína topiť.
Keďže ma začalo smädiť a mala som chuť na niečo lepšie ako na čaj, ktorý som si niesla v termoske, od jazera sme zašli do Rusoviec a odtiaľ sme sa po krátkej občerstvovacej prestávke vybrali cez rusovecký park smerom k čunovským jazerám. Tam som nikdy v zime nebola a bola som zvedavá, ako to tam v tomto ročnom období vyzerá. No ďaleko sme nedošli, cesta vedúca k jazerám bola veľmi  rozbahnená od motorových vozidiel, ktoré odvážajú vyrúbané stromy. Poriadne zablatení  sme sa teda znovu vrátili na hrádzu a pokračovali sme v ceste k vodnému dielu v Čunove.


Prišli sme len k začiatku vodného diela, pretože tam bol vietor oveľa citeľnejší. Čakala som, že hladina vody bude zamrznutá viac, ale už aj tu sa ľady skoro celkom roztopili. Iba krajom vodnej nádrže cinkal ľad, s ktorým sa pohrávali vlny na vode. Tento cinkajúci zvuk ľadu zanikal však v nárazoch vetra. Z kusov ľadu, ktorými bola pokrytá ešte pred pár dňami hladina Dunaja, zostali už len kúsky, ktoré vyzerali ako tenké črepiny skla a tie, pritom, ako o seba narážali, vydávali ten zvláštny cinkajúci zvuk.


Cesta domov bola pre mňa velikánskym utrpením, pretože nárazy vetra so mnou chvíľami hádzali tak, že som nemala síl odolávať. Preto som striedala pešiu chôdzu s bicyklom. Kúsok pred Petržalkou som si všimla, že na brehu vyrovnávacieho kanála sa čosi žltie. Zosadla som z bicykla a keď som prišla bližšie, zistila som, že sú to prvé kvety podbeľu.
10 komentárov:

 1. Vypadá to na krásný výlet (ale to jsem nepocítila sílu větru na vlastní kůži). Škoda, že my jsme včera nikam nešli/nejeli... počasí tu bylo podobné jako v Bratislavě. Ale zase si říkám - pěkných dní ještě bude! :) Jo a tím podbělem jste mi udělala radost, zima mi sice nevadí, ale jaro je přece jenom o malinko lepší. :) Přeji Vám pěknou neděli.

  Lenka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bol krásny deň, až na ten vietor. Keďže som naposledy bicyklovala v novembri, telo nemalo kondičku a o to to bolo horšie :-( No dnes som rada, že mám premiéru za sebou :-)

   Odstrániť
 2. ...normálne ti závidím, u nás je ešte sneh a už sa veľmi teším, keď nebude a vyvenčím svoj bike :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Verím ti :-) Ja som zase závidela trošku to, že vy ste na východe mali sneh a u nás ledva čo napadol, stihol sa hneď roztopiť. Asi je to tým, že aj príroda je milosrdná voči tomuto mestu, z ktorého sa po každom snežení ostatné Slovensko smeje. Hovorí sa, že keď je v Bratislave snehu len po členky, Bratislavčania ho majú až po krk :-)

   Odstrániť
 3. Včera byl u nás taky krásný jarní den, ale dnes se střídalo sluníčko s deštěm a teď navečer, se dokonce přihnala úplná sněhová vánice a sníh se drží na zemi, protože je na nule. Ty sis z vyjížďky převezla moc hezké snímky, ten vítr na nich není vidět a dokonce už jsi našla první podběl, svítí jak malé sluníčko. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne ako opisuješ, také počasie bolo aj tu. Ráno bolo nádherné, ukážkové, svietilo slnko. No už o desiatej sa zatiahlo, postupne aj pršalo, fúkal vietor a pred večerom som tiež počula na okenných parapetách, že niečo cupoce. Možno to boli aj malé ľadové guličky. Kvôli tebe som teraz pozrela von oknom, je tam už sucho, nič sa tam nebelie. Zima svoje žezlo len tak ľahko nepustí :-)

   Odstrániť
 4. Aj ja som bicyklovala vcera prvi raz. A neska som fotografovala tie iste kvety.
  Krasny den si mala, Danka ! Tak aj u vas sa citi jar. Dobry vecer prajem !

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dúfam, že aj ty nám niekedy ukážeš miesta, kam sa chodievaš bicyklovať :-) Ten kvet sa volá podbeľ liečivý (Tussilago farfara).
   Dnes sa nám znovu ochladilo, aj v najbližších dňoch má byť chladno. Pekný večer aj tebe!

   Odstrániť
 5. Odpovede
  1. Thank you Jean-Paul. This blog is already finished :-)

   Odstrániť