sobota 17. marca 2012

Sedia na konároch a je im dobre


Jarné obdobie vždy prináša novú nádej na život, ku ktorému je potrebné slnko a teplo. Prvá  zeleň a spev vtákov nás vnútorne oblaží a rozveselí.Prvé kvietky tohoročnej jari som už priniesla, tentokrát som sa zamerala zase na vtáky. Na prechádzke lesom ma včera doprevádzal rôznorodý spev vtákov a všimla som si, že mnohí usilovne pracovali na stavbe svojich hniezd. 

Neďaleko od nášho domu vyrástla čerešňa a na nej som si všimla prvého štebotajúceho vtáčika. Bola to sýkorka, ktorá sa ale usadila na konári stromu tak nevhodne, že som k nej nemala dobrý prístup. Skúšala som ju fotiť zo všetkých prístupných strán, ale fotografie nič moc. Tak som z nich urobila aspoň koláž.

Od čerešne bolo už kúsok do lesíka, ktorý sa belie rozkvitnutými snežienkami. Cestou tam som prechádzala popri drozdovi, ktorý si vyhrabával potravu zo zeme. Pozrel na mňa a ako som prichádzala bližšie, odletel o kus ďalej.


V lesíku to začína naberať farby. Po tej jednotvárnej hnedej, ktorú sme tu mali doteraz, je tam biela a zelená. Stromy vrhali tiene na zem a bol na to zaujímavý pohľad.
Nad hlavou mi potelovali vtáky, hlavne vrany, ktoré si vyhľadávali vhodné stromy, na ktorých by si postavili svoje hniezda.

 Čo ma najviac prekvapilo, boli sojky, ktoré lietali neďaleko od mňa a v celkom prijateľnej výške, takže som sa vybrala potichu tým smerom, kde si sadli na konáre stromu. Už som mala konečne vybratý priestor, v ktorom mi neprekážali žiadne konáre, keď tu na mňa zozadu začal vyskakovať psisko, ktorého svoj pán nedržal na vôdzke. Nielenže neznášam to, keď ma obťažujú cudzí psi, ale jeho brechot vyplašil aj moje sojky. Včera to vôbec nebol vhodný čas, kedy som išla do lesíka. Bolo niečo okolo druhej popoludní a to tam už začali chodiť psíčkari, ale aj deti cestou zo školy. Jedna rodinka s malým dievčatkom narobila v lese toľko hluku, ako keby ich bolo desať. Vrieskali, hulákali, ako keby tam boli sami. Mala som sto chutí im niečo povedať.  Takže sojka je len jedna, potom už sedeli vysoko v konároch stromov, tam môj objektív nestačil. Živú sojku som fakticky videla včera len druhý raz v živote.


V predposlednom článku som písala, že som objavila prvé kvietky modravky. Včera ich už bolo vidieť viac. Fotila som aj snežienky, pretože ich čas kvitnutia pomaly končí a budeme sa z nich tešiť zase až o rok.

 

Na opačnom konci lesíku som zbadala ďalšie vtáky, ktoré som tu ešte nikdy nevidela. Boli to hrdličky. Najprv som si nebola istá, čo sú to naozaj tieto vtáky, ale doma som si vyhľadala fotky hrdličky na internete a mali by to byť aj podľa internetu tieto vtáky. Síce mi tiež nechceli pózovať, boli dosť vysoko, ale aspoň jednu fotku sem dám.


No a nakoniec ešte jeden vtáčik, ktorý sedel konečne dosť nízko na kmeni jedného z gaštanov pred kaplnkou. Bol to brhlík. Cvakla som zo dva razy a zrazu nič. Baterky v čudu. Rýchlo som ich vymenila za druhé, no vtáčik mi medzitým stihol uletieť. Tak som cvakla už len hniezdo, ktoré netuším, akému vtákovi bude patriť.


 9 komentárov:

 1. Cudowny spacer, tyle pięknych ptaków i kwiatki do ozdoby. Śliczne zdjęcia. Pozdrawiam wiosennie.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jéé, to jsou skvělé fotky. Ta záplava sněženek v lesíku a tolik ptáčků se ti podařilo nafotit! Krásně ti zapózovali a možná je dobře, že stromy ještě nemají listy, protože se ti nemohli nikam schovat. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. @Giga + Jarka: Po dlhej pauze som pridala nový článok a vybrala som si fotografie len zo včerajšieho dňa. Nemám toľko času, koľko nepoužitých fotografií mám ešte v počítači. Máš pravdu Jarka, s pribúdajúcimi dňami bude pribúdať stále viac listov na stromoch a už bude problém zbadať v korunách stromov veveričku či nejakého vtáka.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tak tomu říkám fotoúlovky, tolik ptáčků! Já jsem je letos ještě ani nefotila, a že jich máme taky na zahradě spoustu. Ten název článku mi připomíná nějaký film, který jsem kdysi dávno viděla, už bych ani nevěděla, o čem byl, vím jen, že se mi líbil.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nemala som v piatok veľa času na to, aby som sa dlhšie zdržala v neďalekom lesíku, sú to len fotky, ktoré som urobila cestou do obchodu. Ten názov článku ti správne pripomína názov filmu. Podľa neho som dala titulok. Film sa volal Sedím na konári a je mi dobre. Režíroval to Juraj Jakubisko a je to jeden z jeho málo filmov, ktorý sa mi veľmi páčil. Vidíš, kľudne som mohla dať na záver článku video, trailer z filmu: http://www.youtube.com/watch?v=9wAYiOPUYH8

   Odstrániť
 5. Je vidět, že tvá trpělivost nezná mezí, ptáčci jsou tedy na blogu tématem číslo jedna a tedy mě napadlo se také podívat a jsem udivena, ono tedy u nás trochu prší a nebo je to tím divným výbuchem na slunci, nikde ani drápek, ba ani ptačí zobáček, ticho jako v hrobě, ti ptáci snad odletěli, ale ti tví nafocení jsou super. Anna

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je pravda, že človek musí mať trpezlivosť, aby niekde dlhší čas chvíľu bez pohnutia postál, aby ho vtáci nebrali ako rušivý moment. No na fotenie vtákov by som potrebovala mať iný objektív. Čo sa týka výskytu vtákov v mojom okolí, na to sa sťažovať nemôžeme. Hoci bývam v paneláku na sídlisku, sme blízko prírody, aj pri našich domoch je stromov dosť a na nich sa vždy nejaký vták zastaví. Teraz mi napríklad vrana robí hniezdo na topole, ktorý mám oproti oknu obývačky, pred chvíľou som tam videla dve sýkorky, vrabci sa občas tiež ukážu a najviac tu je drozdov a holubov. Aha, zabudla som ešte na straky, ktoré sa tu zabývali len v posledných rokoch. Určite som nevymenovala všetky vtáky, ktoré tu v blízkom okolí žijú a neústavne vyspevujú. Pred niekoľkými rokmi mali na jednom z topoľov svoj úkryt aj veveričky, no potom topoľom zrezali výšku, pravdepodobne s vrcholom stromu odstránili aj úkryt veveričiek, lebo som ich tu odvtedy viac nevidela. To bolo veľmi zaujímavé, keď sme z balkóna alebo z okna pozerali na veveričky.

   Odstrániť
 6. Nádherné fotky...opravdu super "úlovky" a nejen v tomto článku. Procházela jsem celý blog a krásnámi fotkami se to tu jen hemží.
  Díky za to, tyhle ptáčci mi opravdu zvedli náladu:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za pochvalu a som rada, že sa vám u mňa páči :-) Som v poslednej dobe v časovej tiesni, rada by som sem pridala aj viac nových fotografií, ale teraz to nejde. Čakám na lepšie časy.

   Odstrániť