piatok 2. marca 2012

Cigáni idú do neba

Približne pred hodinou som sa vrátila domov z divadla Nová scéna, kde som bola na premiére muzikálu Cigáni idú do neba. Hoci toto predstavenie  už pred rokmi bolo v repertoári  bratislavskej Novej scény,  hoci v kinách aj v televízii išiel viackrát  ruský film Cigáni idú do neba, ja som z toho doteraz nič nevidela a príbeh lásky  Cigána Lujka Zobara ku krásnej  Cigánke Rade doprevádzaný strhujúcimi cigánskymi rytmami, krásnymi temperamentnými ale aj clivými piesňami, som nepoznala.

"Raz sa narodíš ako biely, druhýkrát ako čierny a tretí raz ako Cigán. A furt je to márnosť. A ľudia sú smiešni - zhrčili sa, šliapu jeden po druhom a pritom - koľko miesta je na Zemi. A všetci drú. Prečo? Pre koho? "

Myšlienka, ktorá bola vyslovená v tejto hre dvakrát. Prvý raz na začiatku a touto istou myšlienkou hra aj končila.

Dnešný večer som sa príjemne zabavila  a pokojne si pôjdem pozrieť tento muzikál na Novú scénu znova.Ukážka z ruského filmu Cigáni idú do neba


Ukážka z predstavenia folklórneho súboru Turiec

13 komentárov:

 1. Film si pametam ze som videla pred vela rokov ... Dobry film.
  Dobry vecer prajem !

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja si pamätám, že som ho raz aj začala pozerať, ale nevidela som ho do konca. Asi som zaspala pri telke, hoci pri tých cigánskych rytmoch sa to ani veľmi nedá :-)

   Odstrániť
 2. Vzpomínám si že jsem film kdysi dávno viděla a že se mě moc líbil, byla to variace na KARMEN. Myšlenky co jsi přidala mě již dlouho rozervávají na cucky, nesnáším, když kdokoliv třeba jen naznačí jakoukoliv rasistickou myšlenku, cením si že to odsuzuješ stejně jako já.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Možno je príbeh z Cigánov v niečom podobný s príbehom Carmen. Minimálne v tom, že oba končia smrťou milovanej ženy rukou toho, kto ich miloval. Ruský film Cigáni idú do neba bol napísaný na motívy poviedok M. Gorkého a je dosť možné, že aj jeho ovplyvnil príbeh Carmen. Ale takých príbehov o nešťastnej láske nájdeme v literatúre, vo filmoch, v operách veľa. Čo sa týka hodnotenia ľudí podľa výzoru, či farby pleti - nerobím to, pre mňa je dôležité to, ako sa človek správa. Len je zlé, že v našom okolí sú na základe nevhodného správania odsúdeniahodní práve tí, ktorí sa líšia aj farbou pokožky. Tu nejde o rasizmus, ale o fakty.
   Tvoje posledné tri komentáre mi prišli duplicitne. Ako vidíš, už tu nie si ako anonym :-)

   Odstrániť
 3. Ten film, jsem buď neviděla, nebo je to tak dlouho, že už jsem děj zapomněla. Podle toho co píšeš to není příběh se šťastným koncem, tak to možná i slzička ukápla. Cikánské melodie se mi moc líbí, muzikál musel být krásný.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jarka, film je z roku 1975, ale v televízii šiel určite oveľa neskôr ako v kinách. Dočítala som sa, že v českých divadlách bola táto téma použitá na muzikál už viac ako 20-krát. Do Prahy to až tak ďaleko nemáš, už 14. marca hrajú v Divadle bez zábradlí Cikáni jdo do nebe :-)Aj fotky z Prahy by bol celkom pekný námet na článok.

   Odstrániť
 4. Danielo, musel to být nádherný zážitek. Já jsem viděla kdysi film a vím, že se mi moc líbil. Nějaká ta slzička při něm ukápla zcela jistě!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pri filme doma by možno nejaká slzička kvapla, ale tam v divadle nie :-) Skôr som mala problém usedieť celé predstavenie, pretože tá hudba ma lákala zatancovať si.

   Odstrániť
 5. Peknú nedeľu ti prajem,
  spomýnam si, film som videla ešte slobodná doma v mojom rodnom meste a to v lete na amfiteátri s priateľmi ... páčil sa mi .
  Je to už veľmi dávno. Možno by stálo zato si ho pozrieť .

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No ako ma teší, že som mojím posledným príspevkom podnietila niektorých, aby si zaspomínali na mladosť :-)

   Odstrániť
 6. Cikáni jdou do nebe, to je můj oblíbený film z doby po maturitě! Nedávno jsem neodolal, když jsem ho měl možnost stahnout z internetu. Ale potom jsem hónem hledal také tu překrásnou muziku, kterou jsem v 70.letech strašně moc prožíval. Ona je opravdu nádherná! Kamarád měl hudbu na desce od firmy Melodia, čili jak jsme té sovětské firmě říkali "Šuměnka". Film "Tabor uchodit v nebo" (1976) vznikl snad podle ranných povídek A.P.Čechova a odehrává se v Besarabii(Moldavie,část Ukrajiny).
  V Praze jsem muzikál viděl hrát v Karlínském divadle naposledy kolem cca roku 1987.

  Nevím proč naše snědé spoluobčany musíme od jisté doby nazývat Romy. Vžyť všechny okolní státy mají výraz Cigan zakotvený a nic rasistického v tom nevidí. Já jsem v dětství žil ve čtvrti, kde jich bylo hodně, chodil s jejich dětmi do školy a nic proti nim jsem nikdy neměl. Spíš u nás je diskriminace naruby. Romský chlapec bije děti když jdou ze školy domů a učitelka se bojí zasahnout aby neměla nepříjemnosti, romské děti se vybavují školními pomůckami, přispívá se jim na dopravu a ostatní sociálně slabší nic... No to je téma o kterém nikdo raději nemluví aby nevypadal jako rasista.
  Tak. Snad už budu méně vytížený, než tyto dva měsíce! Proto jsem nesledoval co tu máš nového. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Asi si nečítal predošlé komentáre, v nich som písala, že film bol natočený na motívy poviedok Maxima Gorkého. Ja som ho tiež nevidela, pozrela som si zopár ukážok na youtube, ale tie nie sú veľmi kvalitné. Zdá sa mi, že sme už na tému cigáň diskutovali, bolo to asi k môjmu príspevku o cigánskych tancoch. Pôjdem sa pozrieť na ten článok, či sa nemýlim... Je to tak: http://mimiajejsvet.blogspot.com/2011/09/ciganske-tance.html
   Myslela som, že som to napísala už vtedy, ja mám jeden veľmi nepríjemný osobný zážitok s mladíkom z tejto populácie. Ako dieťa ma ohrozoval nožom. Taká spomienka človeku zostane naveky... No cigánska hudba a tance mi vždy rozihrajú žilky.

   Odstrániť
  2. Tak to se moc omlouvám. Opravdu jsem si to teď našel a je to Maxim Gorkij. A s tou diskuzí je to také pravda.
   Nic opravdu proti této etnice nemám. Jenom posledních letech nám tahají na stavbách zcela nezasypané kabely ze země a prodávají je do sběru. 300m kabelu zapřahnou za auto a vytahnou ho ze země. Potom ho vypálí v ohni a měď prodají. Když je to náhodou optický kabel, tak je škoda mnohonásobně větší....

   Odstrániť