štvrtok 22. marca 2012

Hausbóty na dunajských ramenách

Posledný zimný víkend sa niesol už v znamení jari, preto sa do prírody vybralo množstvo ľudí. Aj ja som sa aspoň v nedeľu vybrala na malú prechádzku na bicykli, o ktorej som už písala v nedeľu. V tom predošlom článku som sa zamerala hlavne na kvietky, ktoré som pri svojej prechádzke objavila. Teraz chcem ukázať, ako sa zmenili dunajské ramená od mojej poslednej návštevy. Bola som tam vtedy so synom a ak si spomínate, trošku sme hazardovali tým, že sme po ľade prešli na druhú stranu brehu.  V nedeľu sa mi už nepodarilo urobiť fotografie tých istých pohľadov, pretože by som musela vojsť do vody. Článok z februárovej vychádzky je TU.


12 komentárov:

 1. Domečky na vodě vypadají pěkně romanticky a až se kolem všechno zazelená, bude to ještě krásnější. Jen nevím, jak se u vody bydlí v létě, když začnou v podvečer štípat komáři a hovada. :-))) Ale asi to nebude tak zlé, protože je na břehu z domků úplné sídliště, zdá se, že se tam lidem hezky přebývá.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňa osobne by asi nenahovoril nikto, aby som si takéto obydlie zariadila. No v poslednej dobe pribúda ľudí, ktorí si na dunajských ramenách stavajú hausbóty, čo mne osobne tiež veľmi nie je po chuti. Pamätám si časy, kedy to bla krásna panenská príroda, chodilo tam málo ľudí a hlavne málo takých, ktorí tam po sebe nechávajú neporiadok. Nemôžem hovoriť, že všetci sú rovnakí, ale väčšina z nich tam demonštruje svoje finančné možnosti, nepozerajúc sa na to, ako to tam potom vyzerá.

   Odstrániť
 2. Na dobu, kdy podobné,avšak pojízdné věci byli na Slapech, vlastnili ho naši známí a dalo se takovou obytnou lodí plout až na Orlík, přeprava přes zdymadlo na přehradě, byl zážitek na který vzpomínám až dodnes, jaký význam má takovýto domek mě není jasné, to přece není k ničemu, pokud se s tím nesmí plout a vzhled napovídá, že by to ani nešlo. Anna

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Povedala by som, že to má asi taký istý význam, ako keď si niekto postaví chatu niekde pri jazere, v horách, či kúpi starú chalupu. Možno sú to ľudia, čo sú rybári alebo len takí, čo to musia mať preto, že je to teraz práve IN. Sú to všetko na pontónoch postavené búdy, s ktorými sa nedá plávať. Viem si predstaviť to množstvo komárov, ktoré ich tam musí počas leta obťažovať.

   Odstrániť
 3. Danielo, musím ti dát za pravdu. Hausbóty sice vypadají romanticky, ale dovedu si představit ten nepořádek okolo. Mám takový pocit, že jsou lidé čím dál bezohlednější nebo lhostejnější k přírodě i ostatním lidem.
  Ovšem fotky jsou parádní, obzvlášť ta první a druhá se mi líbí.
  Zdrabím tě a přeji krásné jarní dny. Hanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hanka, keby si tam bola osobne, tak by ti nepripadali ani romanticky. Myslím, že vlani sa stalo, že prišla nejako rýchlo veľká voda a niektorí ľudia zostali uviaznutí niekde, odkiaľ sa nevedeli dostať preč. No to teda žiadna romantika určite nebola :-)

   Odstrániť
 4. ...festival nevkusu a hnusu...to sú hausboty na Dunaji v Petržalke .... nič takého sme nevideli na Rakúskej strane !!! Veď nedávno riešili v Petržalských novinách ich nelegálnosť ....

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ...a to si tam asi tento rok ešte vôbec nebola. Keď sme tam boli vo februári so synom, tak som dávala niektorým opachám aj mená. Napr. Villa Hollywood, ďalšej zase Disneyland a tak podobne, lebo niektoré monštrá sú fakt hrozné. Nečítala som to v novinách, no v prvom rade by mali riešiť toho, kto začal kšeftovať s tými parcelami okolo ramien. Hnus velebnosti :-(

   Odstrániť
 5. Jůů, ještě jsem žádný na vlastní oči neviděla. Super fotky.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Amelie, ty v noci nespíš? Kedy naberáš sily do ďalšieho dňa? Všimla som si to už dávnejšie, že často ponocuješ. Rozmýšľam, kedy som ja prvý raz videla hausbót. Asi to bolo až na dunajských ramenách. Zo začiatku to boli naozaj obydlia vytvorené na starých lodiach, no dnes si to ľudia zmýlili a na pontónoch začali stavať škaredé veľké domiská. Na mojich fotografiách ich nevidno, lebo také opachy nemienim ani fotiť.

   Odstrániť
 6. Tak tyhle se mi taky nelíbí. V Amsterodamu jsem viděla klasické hausboty na kanálech, byly jich tam spousty, ale byly to malé, vkusné domečky na lodích, jaksi se to tam hodilo. Tohle je hybrid, nevypadá to hezky.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pôvodné hausbóty, ktorých bolo len niekoľko, boli na lodiach, ale v posledných asi dvoch rokoch sa začalo kšeftovať s pozemkami pri dunajských ramenách a vyrástli tam katastrofálne obludy. Bez ladu a skladu, bez vkusu. Z môjho poznania je to totiž väčšinou tak, že tým, ktorí oplývajú peniazmi, chýba vkus.

   Odstrániť