streda 11. januára 2012

Výlet na hrad Červený Kameň

Dnes som si urobila výlet. Ako dopravný prostriedok som použila autobus, električku a vlak. Doma som si vyhľadala cestovné spojenia do dvoch miest v blízkom okolí. Až cestou na stanicu som sa rozhodla, kam vlastne idem. Rozhodli o tom dve veci. 

Moje dva ciele boli Senec a Pezinok. V Senci som bola v lete na bicykli, ale v meste sme sa vtedy vôbec nezastavili, tak som si myslela, že tak urobím dnes. No potom som si uvedomila, že železničná stanica je v tomto meste dobre ďaleko vzdialená od centra, tak to bol dôvod, prečo som Senec zrušila. Vyberiem sa tam inokedy, no nie vlakom, ale autobusom. Aj keby som bola chcela Senec dnes navštíviť, asi by som vlak nestihla, lebo pri výdajni lístkov som čakala dlho kvôli tomu, že nejaký starý ujo sa prišiel povypytovať na vlakové spojenie kdesi na východ republiky a okrem ceny cestovného lístka pre seniora potreboval vedieť aj ceny ležadiel, lôžok, či spacích vagónov a mal kopu ďalších nezmyselných otázok. Nakúkala som spoza neho na pani sediacu za okienkom. Vyzeralo to tak, že vypytovanie starého pána nikdy neskončí. Vlak do Senca už odišiel a ja som tam ešte stále čakala. Keď pani za okienkom videla, že začínam byť  nervózna, milého pána na chvíľu odstavila a predala mi lístok.

Tak som sa teda vybrala vlakom smer Pezinok. Odtiaľ som chcela ísť ďalej na hrad Červený Kameň. Počas štyridsiatich minút, ktoré som mala po príchode vlaku do odchodu autobusu, som stihla nájsť turistické   informačné centrum a prebehnúť jednu ulicu v centre mesta. Potom som sa už na námestí postavila na zastávku autobusu a s milou pani, ktorú som tam oslovila, som sa vybrala do cieľa. Aj ona vystupovala z autobusu na tej istej zastávke, takže sme potom spolu kráčali ďalej. Ona domov a ja na hrad. Mohla som počkať štvrť hodinky na ďalší autobus, ale k hradu som prišla zároveň s autobusom. Dostihol ma  práve vtedy, keď sa pred mojimi očami otvorila panorána s hradom.

Na hrade Červený Kameň som doteraz nebola, poznala som ho len z fotografií. Nemala som v pláne prehliadku interiéru, zaujímal ma zatiaľ iba zvonku. Na podrobnú prehliadku hradu je treba viac času, to si nechám na obdobie, kedy budú dni dlhšie. Dnes som bola vlastne len na predbežnom prieskume. Okrem mňa  a nejakého záhradného robotníka nebolo na hrade ani živej duše.

Dnes ukážem fotky hradu a Pezinok, do ktorého som sa z Červeného Kameňa znovu vrátila, si nechám na ďalšie pokračovanie.


13 komentárov:

 1. Nádherné fotky, hned bych jela taky na výlet.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, verím ti to :-) A ty tiež nemôžeš v noci spávať? Bola som hore, keď som dostala správu o tom, že mi prišiel od teba komentár. Len som sa nechcela ešte viac rozptyľovať, potrebovala som čo najskôr zaspať. Ale ako vidím, ukazuje mi nejaký blbý čas, idem sa pozrieť, čo sa to tu porobilo. Bolo to tu aj doteraz, že je pod každým komentárom možnosť odpovedať? Určite nebolo. Tak to je krok k lepšiemu.

   Odstrániť
 2. I love the next to the last photo with the dark sky and the contrast of the roofs of the buildings and the branches of the trees.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Včera sa slnko ukazovalo len občas a na oblohe zostalo vždy len pár sekúnd. Som rada, že sa mi ho podarilo zachytiť aj na fotografii.

   Odstrániť
 3. My sme tam boli na jeseň v rámci oprašovania spomienok:-)) Mám rada tento hrad a jeho okolie. Keby si išla od prvej hradnej brány smerom dole po lúke sledujúc sv. sochy, tak pod lesom by si našla malý kostolík, ktorý ale žiaľbohu veľmi chátra a za ním v lese na kopci kalváriu (aspoň myslím, že sa to tak volá).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Našla som ho, mám ho aj na fotkách, ale keďže som nešla bližšie k nemu, tak som ho sem nedala. Vieš, čo bolo zaujímavé? Tie sochy, ktoré viedli k tomu kostolíku, boli obalené vo fólii. Netuším prečo.
   Ďakujem za radu, keď tam pôjdem niekedy v lete, tak sa vyberiem aj tým smerom. Dokonca nemám ani fotku hradu z tej strany, z ktorej som ho doteraz poznala. Ísť vlastným autom alebo na bicykli je predsa len trošku lepšie, ako sa tam odviezť hromadnou dopravou. Tá ti hocikde nezastaví, aby si si mohla urobiť fotografiu :-(

   Odstrániť
 4. Danielko, to je prima, že už jsi letos začala s výlety. Počasí to dovoluje, tak je potřeba využít každé příležitosti. Hrad vypadá dobře, jen mi není jasné, proč se jmenuje Červený kameň, když na něm nic červeného není.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nemysli si, že som taká múdra a že som to vedela. Ale načo máme googla? povedala by tvoja 5-ročná vnučka :-)
   Našla som ti odpoveď, že toto zafarbenie mal iba pôvodný stredoveký hrad, ktorý už dávno neexistuje. Na jeho mieste postavila významná európska rodina Fuggerovcov od základov nový a elegantný hrad, ktorý mal slúžiť ako bezpečné prekladisko medi a výrobkov z nej z hornouhorských banských miest. Mimochodom, Albrecht Dürer bol dôležitým inšpirátorom jeho podoby, ktorú mu vtlačili práve Fuggerovci. Hrad sa neskôr stal najdôležitejším sídlom iného významného rodu Uhorska - Pálffyovcov, a to až do roku 1945.

   Odstrániť
 5. Nepáči sa mi, že mi pri komentároch nahadzuje úplne iný čas, aký v skutočnosti je. Pritom v nastaveniach článkov a komentárov mi čas ukazuje správne. Rada by som vedela, kde to mám opraviť. A ešte jedna vec, od dnešného dňa mám možnosť písať reakcie na komentáre spôsobom odpovedať. Len neviem, či je to biele písmo na tom bledom podklade dosť viditeľné. Asi sa budem musieť zase dobre prekopať nastaveniami.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ten hrad mě překvapil svou velikostí a nádherou, skoro bych řekla, že to není hrad, ale zámek. Má krásné nádvoří i zeleň okolo a chvílemi ti svítilo i sluníčko, takže snímky jsou moc krásné. :-) Obdivuji i to, že ses vypravila na takový výlet sama, já sama chodím nerada, to raději sedím doma. ;-)))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ako píšem v niektorej odpovedi vyššie, nemám fotku hradu tak, aby bolo vidieť, že je to vlastne pevnosť na vyvýšenom mieste. To je charakteristika hradu. Zámky si šľachta stavala v podhradí, teda nižšie. Holky, dnes som kvôli vám získala nové informácie :-) A čo sa týka chodenia sama? Keby som sa mala spoliehať na to, že s niekým, tak to sedím skoro celý rok doma. Život by ťa Jarka naučil :-) Ale to bola hneď aj otázka tej pani, s ktorou som sa zoznámila na zastávke autobusu, ktorým sme potom spolu cestovali do dediny pod hradom. Asi som divná. Začala som chodiť sama po viacerých skúsenostiach, keď som moje kamošky niekde volala a im sa nikdy buď nechcelo, alebo mali iný program. Od toho istého času som tiež prestala chodiť po návštevách, vysedávať u niektorej z kamošiek na kávičke v obývačke či v kuchyni. Radšej idem von, aj keď sama.

   Odstrániť
 7. Sporo czasu straciłaś na podróż, ale warto było , bo zamek jest ciekawy i duży. Ogród wiosną pewno będzie kolorowy. Ładnie tam. Pozdrawiam

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Povedala som si, že tam pôjdem znovu niekedy na jar alebo v lete, potom uvidíme, aké to tam bude. Môj syn tam pred časom strávil pracovne niekoľko dní zime, keď to tam bolo zasnežené. Má pekné fotky z toho obdobia.

   Odstrániť