sobota 7. januára 2012

Čo bolo a čo je teraz

Vďaka facebooku som sa dnes dostala na webovú stránku ba.foxy.sk, na ktorej je množstvo fotografií Bratislavy. Nie len tej súčasnej, ale hlavne fotografií z minulosti. Ešte som si stránku zďaleka nepreklikala celú. Zastavila som sa na fotografii, na ktorej je bývalý nákladný prístav s budovami skladov. Dnes už z tých skladov stojí len jeden. Krásne zrekonštruovaný. Tie ostatné boli zbúrané, pretože boli v dezolátnom stave. 

Poslednú spomienku na tieto miesta mám z jednej relácie TV Markíza. Išlo o zábavnú reláciu so skrytou kamerou s názvom Čo dokáže ulica. Vtedajší a aj terajší redaktor Markízy Jano Tribula si určite dodnes spomína na to, ako ho tam  Jožo Pročko nachytal. Veľmi som sem chcela vložiť to video, ale ani pri mojej veľkej snahe sa mi ho nepodarilo na internete nájsť. No ja sa smejem vždy, keď si spomeniem na to, ako Jano utekal z týchto už polorozpadnutých skladov, gate plné strachu preto, lebo ho prenasledoval zamaskovaný Pročko so zbraňou. Zastavil sa až na ministerstve vnútra odkiaľ chcel zavolať na políciu.. Detaily si už presne nepamätám, ale je to jedna z mála častí tejto relácie, na ktorú si spomínam.

Ale to som trošku odbočila. Zo spomínanej stránky som si dovolila požičať fotografiu prístavu, aby som ju uverejnila na porovnanie toho, čo stálo na tých miestach kedysi a čo tam stojí teraz. Medzi starou fotografiou a tými súčasnými ubehlo možno aj 50 rokov.

Takto vyzeral  kedysi nákladný prístav na Dunaji.


Dnes je nákladný prístav posunutý ďalej smerom na juh a uvažuje sa o jeho znovupremiestnení, pretože sa nachádza vlastne v centre mesta. 


Na mieste, kde kotvili tieto lode, dnes lode nestoja a na brehu vyrástlo nové nákupné centrum Eurovea. Budova s kupolou, ktorá je na fotke, zostala ako jediná stáť a dnes nesie názov Sklad č. 7. Je zaradená medzi národné kultúrne pamiatky ako technická pamiatka. Bola postavená v rokoch 1921-1922. Dnes  v podstate uzatvára promenádu v Eurovei a slúži ako priestor na rôzne eventy.


***

Aj na blogu Na krásnom modrom Dunaji si môžete nájsť fotografie z tohto miesta Bratislavy.
9 komentárov:

 1. Historické snímky, které se dají porovnat se součastností, mě hrozně baví. Je zajímavé, jak se ten dům s kupolí krásně začlenil mezi novou výstavbu a nepůsobí rušivě ani on, ani ty nově postavené domy. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tyto weby s historií mám rád. Před časem jsem objevil stránku "Historické fotografie"!
  http://www.fotohistorie.cz/Default.aspx
  Udělal jsem potom tchánovi radost, že jsem mu vytiskl historické pohlednice jeho rodné Soběslavi a to od roku 1897 až do 1952.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. A co třeba tohle?
  https://www.facebook.com/group.php?gid=92185414426&v=photos#!/slovakia.history

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Jarka: Máš pravdu, Jarka. Aj mne sa ten zrekonštruovaný sklad veľmi páči.

  @Odowakar: Pozriem si aj tú históriu cz a ďakujem za link, ktorý si mi poslal na facebookovú stránku. Už som sa tam bola pozrieť.
  Ja som si raz od mamy doniesla kalendár s historickými fotografiami Topoľčian - okresné mesto, odkiaľ pochádzam - a neviem, kam som ho dala. Mám obavy, že som ho pri niektorom upratovaní vyhodila. Tiež som chcela porovnať minulosť s fotkami zo súčasnosti.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. It's interesting to see the changes that have occurred in Bratislava. New Mexico just celebrated its 100 anniversary (centennial) as a state, which is very young by European standards. Have a good week!

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @GirlSprout: Yes, I found that New Mexico in 1912 admitted to the Union as the 47th state. Slovakia is even younger. Before we were a part of Czechoslovakia. The Constitution of the Slovak Republic was ratified 1 September 1992 and became effective 1 January 1993. Have a good week!

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Mimi, to je moc pěkné strovnání. Moc se mi líbí, když jsou k dispozici staré fotky nějakého místa a stejné místo se vyfotí v současnosti. Na některých webovkách jsem pár takových snímků viděla. Tvoje fotky jsou překrásné!

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Líbí se mi, jak krásně ten dům s kupolí ladí s okolními domy, vůbec to neruší dojem.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Mala som v úmysle, že odpoviem na všetky komentáre, na ktoré som v posledných dňoch nemala čas odpovedať. Ale až potom, keď sa vrátim z optiky. Spadli mi totiž okuliare a vypadlo mi z nich sklíčko. S tými druhými nerada píšem, asi som nesprávne odhadla dioptrie pri meraní u očného. Sú mi silné a bolí ma z nich hlava.

  OdpovedaťOdstrániť