štvrtok 26. januára 2012

Veľmi sa mi páči váš blog... ale naozaj

Som si vedomá toho, že s názorom, ktorý tu teraz vyslovím, zostanem osamotená. Na blogovej scéne totiž znovu vypukla davová psychóza, ktorej sa nemienim zúčastňovať. O čo ide? O oceňovanie blogov. Ty  mne, ja tebe a on zase ďalším. Aký to má význam? 

Už viackrát som vyslovila, že ocenenie blogu vyjadrujem tak, že na ten konkrétny blog chodievam a že tam napíšem k článku, prípadne k  fotografiám komentár. Napíšem, keď ma to zaujme, odídem bez stopy v prípade, keď ma téma nezaujala. Pritom to môžu byť u toho istého blogera na tom istom blogu články, pri ktorých chcem nechať svoj názor, prípadne len pozdrav a na druhej strane sú u toho istého blogera príspevky, ku ktorým sa nedokážem donútiť, aby som tam nechala pár slov. Keď raz niekto napríklad vyrába gýče a píše o nich, naozaj sa neviem pretvarovať a napísať nejaké slovo, radšej odtiaľ rýchlo utekám preč.  Ak sa mi nejaký blog páči, som ochotná o ňom napísať, prelinkovať ho. Ale načo je dobré to davové oceňovanie?

Nedávno som môj názor na tento spôsob spamovania už vyjadrila na jednom blogu. To isté by som chcela napísať aj tu. Prirovnávam to k reťazovým mailom, ktoré niektorí s radosťou šíria po internete a z ktorých ma ide trafiť. Už som vysvetľovala iksypsilonom ľudí, že ja si takéto maily neprosím, že ich ďalej nebudem posielať a ani ja nie som na ne zvedavá. Ak si chcem na nejakú tému niečo pozrieť - či sú to články alebo fotografie, dokážem si vyhľadať veci aj sama. 

Preto som na môj blog dala prosbu, aby mi nikto žiadne ocenenia neposielal. Ak sa mu môj blog páči, nech ho chodí čítať a nech sa prípadne aj zapojí do komentovania. Zo skúsenosti viem, že mnohí na môj blog pravidelne chodia a nikdy tu po sebe nenechali ani slovko. Veľakrát, len čo mi vybehne nový článok, okamžite sa mi niekto unúva na návštevu, no komentár tu nikdy nezanechá. Tomu rozumiem tak, že môj blog sa mu automaticky načítava a chodí sem len preto, že nevie, ako ináč zabiť svoj nudný čas. No čo s takými? Dôkazom podobného správania je napríklad aj štatistika, ktorú robí blogger na našich blogoch. Na môj blog chodí najviac ľudí z google a na druhom mieste je to jeden konkrétny blog, ktorý ja pravidelne navštevujem a občas tam zanechám komentár. No ešte sa nestalo, že by aspoň raz  z tých 13 248 návštev k dnešnému dňu, ktoré prišli z uvedeného blogu,  napísal niekto komentár. Aj to je na zamyslenie.

Moje prvé a jediné ocenenie ma vlastne zaskočilo. Tento názor som mala už aj vtedy, no nečakala som, že by mi raz niekto ocenenie poslal. Slušnosť mi nedala odmietnuť ho, ale hneď vtedy som dala na môj blog prosbu, že si ďalšie ocenenia neželám. Priznám sa, ani to prvé ocenenie som ďalej neposlala. Bude ma niekto nasledovať?

Teraz by som mala navštíviť množstvo blogov a nechať tam odkaz: Zastav sa u mňa, máš tam prekvapenie :-)

15 komentárov:

 1. Heh! 9 minút po zverejnení je tu prvý čitateľ. Rada by som už raz konečne trafila tému, ku ktorej by sa bol ochotný aj vyjadriť. Pre takýchto mám už aj názov: blogoví voyeri.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Danielo,
  tvuj nazor respektuji, presto jsem rada, ze jsi oceneni tehdy ode mne prevzala. Me blogove ohodnoceni tesi, ale jsem i rada, kdyz lide napisi proc mi jej udelili. Sama se o to snazim taky. Na techto avards mi jedno ale taky vadi, myslim, ze byt ocenen si zaslouzi kazdy, kdo blog pise. A to se prave nestava. Pro kazdeho z nas znamena krasa neco jineho a ne kazdy ji dokaze vykouzlit. Presto si myslim, ze je spravne ocenit i ty mene perfektni. Napriklad tve fotky, umis krasne fotografovat, to je dar od boha - me fotografie nikdy tak krasne nebudou, nemam na to oko. Ale snazim se fotit a ani nevis jak me tesi, kdyz mi nekdo rekne ze se mu ta ci ona fotka libi, vse je zkratka relativni.
  A v jednom s tebou urcite souhlasim, jsem moc rada, kdyz mi zanechaji lide komentare. Preji ti krasny den, Katerina

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Katka, som rada, že si sa ozvala. Nesklamala si ma, lebo si ochotná povedať svoj názor. Tento môj najnovší príspevok je aj o tom, že keď niekde píšem komentáre, že tak robím úprimne, že sa mi na blogu naozaj páči. Nepotrebujem k tomu žiadne prepožičané ocenenia. Aj nedávno sa mi jednom blogu veľmi zapáčili ručne šité bábiky. Napísala som o tom článok (Zrkadlenie, Wordpress). Myslím si, že to je to správne ocenenie. Určite sa dostane takého uznania raz aj tebe, len čakám na vhodnú príležitosť :-) Ale aj prelinkovanie na blog je už spôsob ocenenia.

   Odstrániť
 3. Danielko, musím ti dát za pravdu. Sama jsem nikdy žádné ocenění nevymyslela, ale nemám to srdce, když mi od někoho přijde, ho odmítnout. Někdo si dal tu práci a ocenění vyrobil a někdo si na mě vzpomněl, když přemýšlel, komu ho poslat dál. Na druhou stranu, se tato ocenění šíří po blozích geometrickou řadou a během dvou dní, už ho mají takřka všichni a pak už asi ztrácí, na svém původním významu. :-)))Raději toto neřeším, ocenění prolétnou blogy a bude zase klid. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ten text, ktorý som si dala do záhlavia blogu, nevzišiel z mojej vlastnej hlavy. Videla som veľa takých blogov, hlavne zahraničných, kde je takáto žiadosť. To moje prvé ocenenie som dostala od Katky, ktorú mám tak rada, že som jej nemohla urobiť to, že ho odmietnem. Ale chcem oponovať tomu, čo píšeš. Tie ocenenia nevyrobila tá osoba, od ktorej si to dostala, dotyčná si nerobila žiadnu námahu. Kopíruje sa to na internete a šíri sa to ako mor :-) Ocenenie sa posiela v jazyku, ktorému možno väčšina obdarovaných ani nerozumie. Radšej už nechcem rozoberať to, aké ocenenie som našla šíriť. Dúfam, že si ho nedostala aj ty. Jedno slovo a ešte aj v ňom bola chyba :-(

   Odstrániť
 4. Ja teda veľmi nechápem, o čom to tu píšete.. o oceneniach... , lebo podľa mňa je tiež ocenenií to, že niekto, kto si blogový príspevok prečíta, napíša komentár... tak ako si to Danka napísala... Ale na druhej strane, keď ťa chvália, tak sa daj :-)
  Katarína V.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aby si bola v obraze, pošlem ti zopár linkov :-) Verím, že netušíš, o čom sa tu píše. Na našich starých Windows Live Spaces sme také nepoznali. Mimochodom, trošku ma to mrzí, že si sa nepresťahovala so svojím blogom. Ani si si ho neuložila do svojho počítača? Rada som čítala tvoje príspevky. Aj ocenenie by som ti dala :-)

   Odstrániť
 5. Souhlasím s věcmi okolo oceňování blogů a diplomů, že je to móda a patrně k ničemu. A když už se nakously kritické věci, trápí mě občas okolo blogů takovéto pochybnosti. Jestli mohu věřit tomu, když někdo chválí každý příspěvek každý den. Myslím tím frekventované blogy s velkým společenstvím diskutérů. Připadá mě to až takové nasládlé.
  Asi mám kolem sebe ne zrovna dobré lidi a tak jsem nedůvěřivý...
  Ručím za sebe, že když pochválím, tak se mi to opravdu líbí a za tím si stojím. Když ne, jdu pryč. A mám pochybnosti a nevím jak by se tito lidé chválící za každých okolností tvářili při osobním setkání bez internetové anonymity, za kterou je možno skrýt vše...
  Omlouvám se, asi mám špatný den. Ale chtěl jsem být upřímný, chtěl jsem vyslovit názor a svěřit se. Nevím.
  Mám trochu pravdu, nebo ne?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neomlouvej se, tak to ja mám potom špatné dny celý život :-( Presne si vyjadril to, čo cítim aj ja. Som rada, že nie som s takým názorom sama, aj keď viem, že skôr vládne tá pretvárka, tá presládlosť.
   Prajem pekný deň!

   Odstrániť
 6. Aj ja tak citim. Uz som vela raz chcela napisat ten text co si dala na zahlavia blogu ...

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Danielo, pod tvůj článek se podepíšu, souhlasím s ním na 100%!
  Sama jsem dostala ocenění už několikrát, a nemám srdce ho odmítnout (stejně, jako asi všichni ostatní), ovšem dál jsem ho poslala jen jednou, protože jsem vůbec netušila, o co vlastně jde. Podle mě si tahle ocenění někdo vymyslí jen tak z dlouhé chvíle a pak je posílá po síti. Pravdu máš i s návštěvami blogů a psaním komentářů a souhlasím i s tím, co napsal Odowakar.
  Nejsem z těch, kdo by někomu kazil radost, aspoň doufám, ale chválit za každou cenu mi taky nepřipadá správné, i když zastávám názor, že pochvala je podnět k lepšímu výkonu. Ke kritice se necítím povolaná, proto se občas raději k danému tématu nevyjadřuji.
  Možná tím někoho naštvu, ale tak to prostě je! Hanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nakoniec vidím, že som s mojím názorom nezostala vôbec sama. Tak, ako som pred rokmi začala prevýchovu mojich e-mailových kontaktov a snažila som sa im vysvetliť, aby neposielali reťazové e-maily, možno sa mi takýmto spôsobom podarí, aby sa niektorí aspoň zamysleli nad tým, či má tento spôsob oceňovania blogov význam. Ďakujem aj tebe. Rada by som sa vyjadrila aj k hodnoteniu fotografií na rôznych stránkach. Na Slovensku si fotky dávajú hlavne na Vivo.sk, Ephoto.sk a na Sme.sk. Ja svoje fotky na takéto stránky nedávam z dvoch dôvodov. Nemyslím si, že moje fotky sú také dobré, aby som ich vešala na takéto stránky a po druhé, neznášam to, keď vidím, akí mudrci sa dokážu vyjadrovať k jednotlivým fotkám. Chodievam sa tam iba zabaviť na tých komentároch :-) Kvôli tomu istému ani nikomu fotky nekritizujem. Keď sa mi niektorá páči, poviem, ale nič viac.

   Odstrániť
 8. Nevěděla jsem, že nějaká ocenění existují, dokud náš blog jedno nedostal. ;) Jenže jsem nedokázala označit další blogy, tak jsem se přeposlání ocenění dál (zatím?) zdržela. Ale přivedlo mě to k jednomu - víc jsem se koukala na ostatní blogy a to mě přivedlo i sem a jsem za to ráda. :) Pěkný večer. Lenka.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A ja som zase rada tomu, že ste sa objavili - vy dvojica :-) u mňa, lebo váš blog patrí do kategórie, ktorá sa mi páči. Čo sa týka ocenení, vedela som o nich oveľa skôr, ako som dostala to prvé a ktoré som tiež ďalej neposlala. Odmietnuť som ho nedokázala len preto, že ma to zaskočilo, nečakala som to a že mi ho poslala majiteľka blogu, ktorý sa mi tiež veľmi páči a aj ona mi je veľmi sympatická. Predtým som navštevovala veľa nemecky písaných blogov a tam som sa stretla s oceneniammi aj s prosbami o ich neposielanie. Pekný večer aj vám.

   Odstrániť