štvrtok 5. januára 2012

V nákupnom centre

Možno nám ešte niektorým hučia v ušiach výbuchy petárd a ohňostrojov, no v kalendári sme už dnes obrátili list s menom Andrea. Také meno dostal aj orkán, ktorý sa v týchto dňoch ženie Európou. Svet sa úplne zbláznil, pretože tu v Bratislave sa teploty začiatkom januára pohybujú v rozmedzí 5 až 10 stupňov a v správach som videla, že na teplej Floride sú pomaranče a jahody obalené ľadom. No "vďaka" orkánu, ktorý som už spomenula vyššie, rúti sa aj na naše územie silný vietor a sneženie. Uvidíme, čo z toho sa nám z toho ujde tu, na juhu krajiny. A keďže je počasie také o ničom, slniečko svietilo v tomto roku tuším len jeden deň, nie sú ani podmienky na fotografovanie. Ak to takto bude pokračovať, budem musieť vytiahnuť fotky, ktoré som urobila na silvestrovskej prechádzke na Devíne. 

Dnes sem dám niekoľko fotografií z mojej cesty za nákupmi. Nakoniec z toho žiadne nákupy neboli, lebo moje odhodlanie, že si idem kúpiť nejakú zimnú bundu vo výpredaji, stroskotalo po návšteve prvého obchodu v najväčšom petržalskom nákupnom centre. Nemôžem za to, ale ja s v tých obchodoch necítim dobre a zase tam dobre dlhý čas nevkročím. K môjmu rozhodnutiu prispela aj príhoda, ktorá sa mi tam stala. Slušným spôsobom som bola pracovníkom strážnej služby upozornená, že pán riaditeľ Auparku si fotografovanie priestorov nákupného centra neželá. Tak som teda nechcela tigra dráždiť, fotoaparát som zbalila a ja som  vypadla odtiaľ do Sadu Janka Kráľa. Po prechádzke v Sade a pri Dunaji, som po hrádzi odkráčala peši až domov.

Takže tu sú fotografie ešte vianočne vyzdobeného  nákupného centra, ktoré som stihla urobiť skôr, ako som bola upozornená na zákaz fotografovania. Keď si spomeniem, koľko fotografií z rôznych obchodov som na blogoch videla, tak nechápem, ako sa to  tým blogerkám podarilo v obchodoch nafotiť. A ja som vlastne v priestoroch žiadneho obchodu ani nefotila, čo dokazujú moje fotografie.Deň, kedy som sa vybrala na nákupy, bol tuším tým jediným tohoročným dňom, kedy svietilo slnko a nado mnou bola modrá obloha.
Hľadala som zábery, ktoré by spĺňali názov témy januárovej súťaže ...fotíme spolu... na facebooku. Ale schody budem musieť ísť hľadať inokedy a cieľom bude musieť byť mesto.  Takže teraz len jeden pohľad od Nového mosta smerom na Most Lafranconi, jeden pohľad smerom na Starý most a potom ešte pohľad na spadnutý lampión šťastia, ktorý preletel len šírku Dunaja a zostal ležať na zemi. Túto tému už rozoberať nechcem, venovala som jej článok začiatkom minulého roku.

Niekoľko fotografií z tejto fotoprechádzky som uverejnila aj na mojom blogu

8 komentárov:

 1. Liebe Daniela, dieses Kaufzentrum ist sehr schön und ich hoffe du hast eine Winterjacke gefunden!
  Wunderschön und man sollte nicht denken dass Winter ist eher zum Frühling hin!

  Lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nie bardzo rozumiem, dlaczego nie można robić zdjęć w centrum handlowym. Przecież tam nie powinno być żadnych "tajemnic". Pogoda jest faktycznie okropna, zdjęcia nie wychodzą :-). Pozdrawiam.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. @schöngeist for two: Elka, danke, dass du mich besuchte. Die Jacke habe ich bis jetzt noch nicht gekauft, ich muss ein anderes Einkaufzentrum besuchen. Bei uns war noch kein Winter, auf den Fruehling werden wir noch ein paar Wochen warten.

  @Giga: Ani ja tomu nerozumiem. Pomaly sa dožijem aj toho, že nebudem môcť fotiť ani v meste. Včera a dnes nám prší, ani do konca týždňa to na pekné počasie nevyzerá.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. V obchodních střediscích se fotit ostýchám, troufnu si jen v místech, jako je spojovací chodba, nebo jezdicí schody. Tys ale taky fotila jen tato místa a přesto jsi byla pokárána, ostraha se asi nudila, protože nevím, co jí mohlo vadit. Ta výzdoba, je ale moc krásná. ;-) A co se focení a snímků týče, jsem na tom taky bledě, zima není a už nevím, co by stálo za pěkný snímek. :-((

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @Jarka: Dnes som trošku googlila a zistila som, že nemám takú skúsenosť sama. Väčšinou sa jednalo o to isté nákupné centrum. Mám ho síce v Petržalke, ale nechodievam tam často. Naposledy som tam bola niekedy v septembri, aj to len kvôli tomu, že sme si tam s priateľkou potrebovali "odskočiť".

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Jak se dívám na tvé hezké fota,budu se muset opravdu podívat do Bratislavy, když vždy jen projíždím. Ale to už jsem tu asi jednou psal.
  Pochopil jsem, že máme společné fotografovat na místech, kde se to nesmí. Pro mě je to takový sport, ale když mě upozorní, že jeto nežádoucí, tak jsem poslušný. V Monte Carlu si mě v Casinu všiml recepční a po jeho výkřiku: Monseigneur non! - jsem fotoaparát bez řečí schoval. No v galeriích a na zámcích to bývá horší, ale to si mě všímají a pohoršují se víc návštěvníci, než průvodci. Na průvodcovskou prosbu nebo výtku vmžiku ukládám fotopřístroje.
  Vše nejlepší do roku 2012!

  OdpovedaťOdstrániť
 7. U mňa býva zvykom si všímať keď vstupujem do objektu či je dovolené fotiť... stalo sa to aj mne v Žiline v Mirage . Slušne som im povedala ,že je to súkromná fotka ktorú nebudem zverejňovať a neboli proti...
  Ale viem že niektorí ľudia nerešpektujú ani to, že je tam zákaz a napriek tomu fotia , napr. v Prahe v kostoloch i počas bohoslužby ...

  OdpovedaťOdstrániť
 8. @EvaMaria: Nezvyknem často chodiť do nákupných centier, nie to ešte fotiť. Moje návštevy za rok sa dajú zrátať na prstoch jednej ruky. Preto si ani nevšímam, čo majú na dverách, ktoré sa aj tak väčšinou pred tebou samé otvárajú. Konkrétne do tohto nákupného centra ani nevchádzam nikdy hlavným vchodom, ale tým, kde sú tie točiace sa dvere. Neviem si predstaviť, kde by na nich bol oznam o zákaze fotografovania. Už sa tým nezaoberám, nákupné centrum je vraj súkromný majetok. Aké šťastie, že nám majitelia dovolia, aby sme tam chodili míňať naše peniaze :-)

  OdpovedaťOdstrániť