utorok 31. januára 2012

Nájde sa niekto, kto ju vyslobodí zo zajatia ľadu?

Náhodou som dnes cestovala električkou cez Štrkovec. Napadlo mi, že vystúpim na zastávke Pri jazere a pôjdem sa pozrieť, ako vyzerá pri nízkych teplotách posledných dní Štrkovecké jazero. Bolo zamrznuté. Ľad nie je hladký, na hladine sú namrznuté kusy ľadu.  Vyzerá to tak, ako keby boli na povrchu rozhádzané sklené črepy. Na opačnom konci jazera som videla, že kúsok vody pri brehu ešte nezamrzol. Tam sa zhromaždilo veľa vodných vtákov. Labute, kačice, potápky, čajky a aj holuby. Toto všetko tam kŕmili ľudia, aj keď som si hneď na začiatku areálu všimla tabuľu, ktorá kŕmenie zakazuje. Dôvod? Neviem. U nás v Petržalke som takú tabuľu nikde nevidela.

Ako som prichádzala bližšie k nezamrznutej časti jazera, videla som už z diaľky, že na hladine kúsok odtiaľ sa trápi jedna labuť. Až keď som prišla bližšie, som zistila, že je svojím bruchom primrznutá o hladinu jazera. Zo všetkých možných síl sa snažila z tohto zajatia vyslobodiť, no nedarilo sa jej. Sama si nepomôže. Meteorológovia hlásia ešte silnejšie mrazy, ako sú teraz. Keď som prechádzala okolo jedného staršieho pána, počula som, ako niekomu do mobilu hovorí, aby mu vyhľadal číslo telefónu na Slobodu zvierat. Keďže som sa postavila neďaleko od neho, počula som, ako primrznutú labuť nahlásil tomuto združeniu. Aj mi o tom neskôr povedal, podišiel totiž  bližšie ku mne. Ja som ho po krátkom rozhovore opustila, išla som si fotiť kačice s bielou náprsenkou, ktoré som ešte v našich petržalských vodách nevidela. Keď som sa vracala k električke, počula som tohto pána rozčúlene hovoriť ďalšej staršej pani, že mu v Slobode zvierat poradili, aby volal hasičov. Bol rozčarovaný z toho, že im posiela každý rok 2 percentá z dane a keď chcel ich pomoc, tak mu poradili hasičov.

Čo si myslíte? Pomôže niekto tejto labuti? Z fotografií je zrejmé, ako sa tam trápi.12 komentárov:

 1. Ale né, to jsou smutné snímky. Ta labuť je asi letošní, není úplně bílá, udělala velkou chybu, že nezůstala s ostatními a ulehla na ledě. Nemám tušení jak se dá v tomto případě pomoct, určitě ne silou, kdyby nebyly tak kruté mrazy, pomohlo by jí denní sluníčko. Ten pán byl moc hodný, že zavolal o pomoc, ale zdá, že jeho snaha byla marná. Je mi z toho smutno. :-((

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi by ma zaujímalo, či ju prišiel niekto vyslobodiť. Vo večerných správach na TV JOJ bola tiež správa o tom, že počas dňa boli kvôli inej labuti na opačnom konci tohto istého jazera, ale že sa nakoniec ukázalo, že labuť nie je primrznutá. To bola už biela labuť, teda staršia. Táto je tohoročná a určite bola primrznutá. Ale nechápem, ako sa to mohlo stať. Nohy má voľné na ľade, iba spodnou časťou tela bola v ľade. Nebol to dobrý pohľad, ako sa snažila dostať odtiaľ preč.

   Odstrániť
 2. To przykre patrzeć na meczącego się łabędzia, a jeszcze bardziej smutne jeśli mu nikt nie pomógł :-(. Pozdrawiam

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Zdravím
  To je divné,mě nepřipadá přimrzlá,ale není zraněná a nemůže na nohy,není schopna vzlétnout?Nebo tam přistála po letu a nejde jí se vznést,klouže to.....

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som už dospela k tomu, ako sa jej to pravdepodobne mohlo stať, že tam primrzla. Chodím často k vodným plochám, na ktorých tu u nás žije veľa labutí. Mnohokrát som videla, že labuť sedí na vode a nohy má von z vody, sú priložené po stranách tela. Takto sa to asi stalo aj tejto nešťastnici. Keby nebola primrznutá, tak by sa jej aspoň trošku podarilo nadvihnúť telo, ale jej telo zostávalo bez pohnutia, hýbala iba nohami a krídlami.

   Odstrániť
 4. Danielo, to je hrozné! Jeden rok v únoru zamrzla labuť u nás na řece, zavolala jsem na městskou policii a počkala, až labuť osvobodí, netrvalo to ani moc dlouho.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Keby to bolo niekde bližšie k môjmu bydlisku, tak by som sa tam išla dnes pozrieť. Dúfam, že labuti nejako z ľadu pomohli.

   Odstrániť
 5. I hope the swan was able to get free. It's very sad.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ahoj Danielo, Vy jste se ukázala jak ozdatný rádce kolem plánování mé trasy na kole v místech, které znáte, já Vám na oplátku napíšu příspěvek, jenž má s tím Vašim mnoho společného. Dnes, i když bylo venku -14°C se již dostavila abstinence z dlouho odkládaného focení a tak jsem se se syny vybral něco nafotit do přírody.
  Cílem byl splav, kde jsem očekával padající vodu, ozdobenou ledovými "cencúli". Po dojítí na místo se ukázalo, že je komplet zamrzlý a z focení nebude nic, synové pokračovali dál. Já si všiml, že nahoře nad splavem leží na ledu srnka, první moment byl, že budu mít srnku zblízka, což jsem i vyfotil.
  Bylo mi divné, že neutíká i když mne vidí a nebyl jsem od ní více jak 7 metrů. Ale říkám si, je mráz, šetří síly a možná jich už ani nemá tolik, aby utíkala. Nechám ji raději tak, má sama svých starostí dost. Ještě si rychle obhlížím místo, kde leží, plné stop na ledu, ale takových zvláštních, jakoby rozjetých. Břeh kolem byl vysoký asi metr a téměř kolmý, na srnku nic moc. Určitě by se odsud dostala, kdyby potřebovala.

  Jdu tedy od ní pryč, abych ji nerušil, ale vrtalo mi to hlavou. Asi za 5 minut jsem se vratil zpátky a srnka byla na stejném místě, jdu blíže, úplně zapomínám na focení i když jsem od ní sotva 2 metry, ona jen civí na mne a já na ni, co udělá. Nic. Pak si více všimnu stejných klouzavých stop v okruhu asi 10 metrů a taky stejné výšky kolmého břehu, jak jsem napsal výše.
  Bylo to jasné, chtěla nicnetušíc projít bílou plochu, skočila dole, ale díky ledu ji podklouzávaly neustále nohy a nebyla schopná se odrazit a vyskočit na břeh. Přesvědčila mne o tomto hned, jak jsem po ní natáhl ruku, že ji pomůžu nahoru. Až to ji přimělo k pohybu, jenže docela marnému, co se trošku zvedla, tak hned padla. Nebylo těžké ji pevně chytit a zvednout nahoru nad úroveň břehu.
  Až mne překvapilo, jak je strašně lehká. Měl jsem obavy, aby neměla nic polámaného, ale po tom, jak se po postavení na pevnou zem vydala na útěk, bylo po pochybách. U mne zůstal moc dobrý pocit, že jsem pomohl němému tvoru a zas můžu dál vymýšlet finty, jak se příště dostat srnkám "na dostřel" pro pěknou fotku, bohužel vždy mi utečeou dříve, než se dostanu do slibné pozice. Tahle neutekla, přesto mi přišlo zvláštní ji fotit, když už jsem tušil, co se asi s ní děje.
  ledu ji podklouzávaly nohy

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Smutný príbeh, ale zdá sa, že s dobrým koncom. Vlani sa aj mne skoro podarilo odfotiť srnky, no zlyhal fotoaparát, teda baterky v ňom :-(

   Odstrániť