nedeľa 5. júna 2011

Vlčie maky červenou farbou zakvitli


Priznám sa, doteraz som nevedela, že vlčí mak je tiež liečivá rastlina. Pre mňa je to rastlinka, ktorá sa mi  spája s letom, ktorá sa mi veľmi páči a ktorá sa mi aj zle fotí. Tento rok som ju skúšala odfotiť už viackrát, ale asi až včera sa mi podarili fotografie, s ktorými som ako-tak spokojná. Na mojej cyklistickej túre som v Maďarsku videla jedno pole, na ktorom rástlo asi viac divého maku ako obilia. Lenže vtedy som nemala možnosť zastať a ísť fotiť. Myslela som, že sa tam niekedy vyberiem len kvôli foteniu, no uplynuli už dva týždne a ja som si stále nenašla čas, aby som tam išla. Včera popoludní som sa vybrala aspoň do Čunova a cestou tam som si všimla jedno miesto, kvôli ktorému sa mi oplatilo zísť z bicykla a urobiť si niekoľko záberov.
Časom krásna červená farba kvetov vybledne a postupne okvetné lístky opadávajú.


O vlčom maku som už písala dávnejšie na mojom prvom blogu

 


4 komentáre:

 1. Krásné fotografie vlčího máku jen je škoda že tak rychle odkvétají.
  Krásnou pohodovou neděli.Marťa

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Veľmi pekné. Keď moja stará mama mala ešte pole, na jeho kraji rástli vlčí mak, nevädza, harmanček. Doteraz mám rada tieto kvietka, aj keď nevädzu som už riadne dlho nevidela. Mám ju síce v záhrade, ale to je taká šľachtená.
  Daniela

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak teď se přiznám, že moje slovenština není zase tak dobrá, musela jsem si najít na googlu, co znamená nevädza - a je to chrpa! Ještěže ten strejda google umí všechno najít :). Fotky se ti podařily úžasně!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Marťa:Tiež si myslím, že by vlčí mak mohol kvitnúť aj dlhšie. Mne sa páčia aj jeho maličké makovičky, ale tých sa väčšinou už nikdy nedočkám, lebo pole sa pokosí skôr, ako tie makovičky dozrejú.
  @Daniela: Nevädza, kúkoľ, vlčie maky. Život je taký! To ti tiež vždy príde na rozum, keď vidíš vlčí mak? :-) Ešte v tom prvom blogu som chcela napísať článok práve s týmto názvom, no ja som asi nikdy nevidela rásť kúkoľ. Aj som vtedy googlila, no nepamätám si, žeby som niekedy takú rastlinu videla naživo. Ak niekde uvidím nevädzu, odfotím len pre teba :-)
  @babi Maňasová: Babi, keby si ty na svojom blogu použila slovo chrpa, netuším ani zďaleko, o čom píšeš :-) Takže sme na tom rovnako. Dnes som tiež natrafila na jedno české slovo, ktoré som nepoznala, lenže moja hlava si ho nezapamätala. Ani som ho nehľadala v slovníkoch, lebo som text pochopila aj bez neho :-)

  OdpovedaťOdstrániť