nedeľa 12. júna 2011

Blogeri

Nie som sama, čo sa zaoberám tým, či som svojou tvorbou na internete niekoho zaujala. Či moje fotografie a písanie k nim niekoho oslovilo. Na internete som našla viac článkov na túto tému. Aj keď mám jednu osobnú skúsenosť s vyjadrením, že osoba síce počítadlo na svojej stránke má, no ona si vôbec nevšíma to, či a kto jej na stránku chodí, väčšina si počítadla inštaluje hlavne kvôli tomu, aby vedeli, kto ich stránku navštevuje. Tomu vyjadreniu o nezáujme štatistík a počítadiel ja vôbec neverím. A myslím si to, že to  nebol  pravdivý výrok.  

Ja skoro každý deň špehujem moje dve počítadla a premýšľam nad tým, kto môže byť za ktorou návštevou. Či toho človeka osobne poznám, či si s ním vymieňam elektronickú poštu, či si vzájomne píšeme komentáre k blogom. Rada by som vedela, kto je ukrytý za návštevami zo Šenkvíc, z Nitry, z Prahy Južného mesta, zo Vsetína,  kto je zo Žiliny, či iných miest Slovenska, kto všetko je ukrytý za návštevami z Bratislavy, ktorých je najviac,  ale zaujímalo by ma aj to, kto sú tí, čo sem chodia v hojnom počte z Čiech, ale aj iných krajín a svetadielov. Je mnoho miest odkiaľ podľa štatistík chodia ľudia  na moje stránky. Veľmi často to nie  sú len  náhodné návštevy cez vyhľadávače, o tých sa teraz nezmieňujem. Ale aj tých je dosť. Možno aj mnohí moji návštevníci majú svoje blogy, ktoré by som si rada pozrela, ale kým sa neozvú, neviem, ktoré sú to. Škoda.

K dnešnej úvahe ma priviedol môj včerajší návštevník a zároveň aj človek, ktorý mi zanechal komentár k článku. Prekvapilo ma, že je to muž. Nemyslela som, že chodia ku mne aj muži. Ja síce na pár blogov, ktorých majiteľmi sú muži chodím, na niektoré som v minulosti chodila, aj som nechala zopár komentárov. No keď dotyční nedokázali ani raz zareagovať, prestala som im komentáre písať. Nečakám, že mi bude každý reagovať na môj komentár, no sú aj takí, ktorým nestojí môj komentár ani zato, aby ich zaujímalo, kto je za menom Mimi Tulipánová. 

Druhá kategória blogerov je zase tá, ktorá ku mne príde len vtedy, keď nechám na tom ich blogu  komentár. Nie, ani to nesledujem tým, keď niekomu niečo napíšem. Keď ma niektorý blog zaujme, nechám si ho načítavať RSS systémom. Takže tieto sledujem pravidelne, aj keď dotyční o tom nemusia vôbec vedieť, lebo nie všetky blogy sledujem verejne. Preto odkazujem tým, ktorí si myslia, že za mojím komentárom očakávam recipročne ten ich, pritom viem aj o takých, ktorí sa zdržia pár sekúnd na mojom poslednom článku a napíšu pár slov, že to nevyžadujem. Ďakujem, to naozaj  nemusí byť. Neznásilňujme sa, robme veci úprimne a nepretvarujme sa. Toto je tu všetko o tom, že je to  na báze dobrovoľnosti. A na druhej strane, nechcem si tu z komentárov urobiť ani chatovaciu miestnosť.

Neviem, koľkí z vás si prečítajú moje dnešné riadky. Budem veľmi rada, keď sa zviditeľníte. Možno sa vám moje stránky páčia a možno aj nie. Možno s mojou dnešnou úvahou súhlasíte, možno nie. Nech sa páči, nechajte mi o tom odkaz. Ďakujem vám a ďakujem aj všetkým tým, ktorí to urobili doteraz. 

Prajem vám všetkým krásnu nedeľu!


 

12 komentárov:

 1. ja die Bloggerwelt, manchmal ist es schon ein komisches Volk. Selstame Menschen *zwinker*
  Hiermit bedanke auch ich mich herzlichst über deine Kommnater bei mir.
  diese Deutschübersetzung ist furchtbar doch ich studiere es gerne bei dir um zu wissen was du schreibst..
  Schöne Pfingsten wünsche ich dir
  Liebe Grüsse Elke

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Zajímavé čtení Danka.Od jisté doby si moc ráda přečtu Tvoje příspěvky i když né vždy zanechám komentář.Naposledy jsem četla o Tvojem klavíru.....zajímavé co článek o člověku prozradí a zvlášť když je to tak pěkně napsané.Ale nakonec je příjemné poznávat lidi i virtuálně a poznávat se i blíže.Marťa

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Opravdu se tímto tématem zaobíralo už více blogerů. Také nevěřím, že když mají počítadlo na stránkách, že ho vlastně ani nesledují.Já ho například sleduji a zjišťuji stejnou věc, jako Vy. Jsou stálí návštěvníci, kteří zavítají sami od sebe, ale většina je .... jak bych to řekl.... oko za oko, zub za zub. Zanechám-li já komentář na jeho (jejím) blogu, honem ze "slušnosti" on (ona) navštíví můj blog a zanechá na oplátku jakýs-takýs komentář. Jinak se u mne neobjeví jak je rok dlouhý.Pokud jste již navštívila moje stránky, zjistila jste, že to není "psací" blog, psaní v poslední době hodně zanedbávám, ale spíše "poslouchací".Mnozí si na to už zvykli a dokonce mi občas přijde e-mail, kdy tam dám zase novou věc, že už jsem třeba týden nic nenahrál.Jakožto ryze amatérského muzikanta mne takové reakce těší a i když není moje produkce profesionální výkon, je moc milé, že mám pár "věrných" posluchačů.
  Ale abych se vrátil k Vašemu tématu.Lépe bych to asi nenapsal a plně s tím souhlasím.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tak já počitadlo sleduji, taky jsem někdy překvapená nad návštěvami z ciziny - naposledy jsem si lámala hlavu, kde je vlastně Montenegro a jak se u všech všudy někdo odtud ocitl u mě na blogu. Dnes to zase byl někdo z Kuwajtu. Škoda, že se nezobrazí adresa návštěvníka, docela ráda bych se k nim taky podívala. Jinak mám v oblíbených blogy, které sleduji pravidelně, no a když mám někdy náladu, nakukuji zase na jejich oblíbené, někdy tam objevím hotový poklad - jako třeba Evika z Jetelíčkova. Taky mě někdy zaujme komentář, ať už u mě nebo u přátel, tak se ze zvědavosti taky podívám.Na co nereaguji, jsou komentáře typu "Máš hezu blogísek, zajdi se podívat ke mně a nech tam taky komentář." To vím přesně, že ta dotyčná nepřečetla ani větu z článku a naprosto ji nezajímám - chce jen návštěvu - jakoukoliv. To považuju za ztrátu času.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @schöngeist for two: Elke, du hast Recht, Google Deutschübersetzung ist furchtbar. Der Mensch muss viel Fantasie haben, um den übersetzten Text zu verstehen. Und du musst auch viel Fantasie haben, um zu meine deutsche Texte zu verstehen :-)) Danke dir für deine Kommentare und wünsche dir ein guten Start in die neue Woche!

  @Marťa: Aj ja som na tom tak, že nie vždy všade zanechám komentár, hoci na niektoré blogy chodím pravidelne. Ten tvoj som si veľmi obľúbila, je mi strašne ľúto aj za tým pôvodným. Som rada, že som ťa objavila :-)

  @Kelyš: Včera neskoro v noci som bola na tvojom blogu. Zatiaľ som si pozrela pár posledných príspevkov a vypočula tvoje nahrávky. Máš peknú záľubu a na rozdiel odo mňa sa hudbe venuješ aj naďalej. Prepáč, že tykám, až teraz som si to uvedomila. Myslím si, že nakoniec tak bude lepšie, veď virtuálna komunita si poväčšine tyká. Páčilo sa mi to prirovnanie - oko za oko, zub za zub...presne tak to u niektorých funguje :-)

  @babi Maňasová: Tvoj blog je jeden z tých, ktoré poznám už pomaly naspamäť. Pamätám si, kedy si o čom písala. Myslím, že viem odhadnúť úprimný záujem a úprimné slová, ktoré nachádzam v tvojich komentároch. Na tvojom blogu som si všimla tie pozvania na iné blogýsky a už viackrát som sa čudovala, prečo ich nevymažeš. Ale myslím, že stačí aj to, že ich ignoruješ.

  Ďakujem vám za vaše dnešné príspevky!

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ahoj, po dlhšej dobe zanechávam komentár. Trošku sa mi dvihol tlak. Tie slová som napísala ja. A ja neklamem.
  Kedysi som si dala to počítadlo, čo máš aj Ty v tom malom fialovom pásiku, kvôli istej skupine ľudí. Ak niečo vieš o internetovom terore, vydieraní... Bolo to kvôli tomu. Je to už viac ako dva roky, dva a pol. Po spolupráci s viacerími z netu sa ich podarilo polícii vypátrať. Nevieš si predstaviť, koľko zla napáchali. Vtedy som náhodou natrafila na tento typ počítadla. Áno, vtedy som sledovala, kedy a z akej IP-čky ma navštívili. Mala som ich všade bloknutých, adries mali niekoľko.
  Teraz to počítadlo mám zo zotrvačnosti. Počítadlo, ktoré nám dáva k dispozícii náš blogový systém, neumožňuje sledovať, kto odkiaľ prišiel. Máme len možnosť nastavenia zobraziť všetky prístupy, alebo z jednej IP adresy len jeden prístup za 24 hodín. Ja mám ten "prísnejší", nenaháňam návštevnosť.
  Len toľko. Zarmútilo ma veľmi toto Tvoje konštatovanie.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Danielko, nejak tak jak jsi to napsala to citim i ja. Myslim, ze vetsina lidi, kteri pisi blogy, chteji aby je jini cetli. To je tak nejak smysl te veci. Clovek timto zpusobem hleda kontakt s jinyma. Pro me je ale dulezijesi nez nejaka statistika kdo odkud je ty osobni komentare, od lidi kteri ten clanek i cetli. Ale i me zarazilo, ze nekteri blogeri na muj/me komentare naprosto nereagovali. Je to skoda, ja do nich taky vlozila cas a precetla si to, co oni napsali. Na druhou stranu jsem poznala par lidi, na jejichz komentare se vzycky tesim, o kterych pres jejich blogy uz i nec vim. K nim patri i ty tve. Krasny tyden, Katerina

  OdpovedaťOdstrániť
 8. @Katerina: Vďaka tomuto blogu som aj ja spoznala množstvo príjemných ľudí (medzi nich patríš aj TY). Spomínam si, keď som ti prvý raz písala komentár. Ani som nečakala, že naše návštevy budú aj v budúcnosti, pretože máš blog úplne z iného súdka. Ja naň chodím veľmi rada preto, že to tam srší optimizmom a elánom. Naopak, preto som prestala chodiť na iné blogy, z ktorých som nemala dobrý pocit, lebo v nich bolo plno negativizmu. K tejto úvahe som prišla dlhším sledovaním môjho počítadla, kde vidím mestá a krajiny, odkiaľ ľudia prišli. Nezaujímalo by aj teba, kto ti chodí pravidelne na blog z Kanady z toho istého mesta, keď tam ty nikoho nepoznáš? Nechcela by si, aby sa ti ten človek odtajnil? Ja áno. Veď keď sa jeho návštevy opakujú, asi má ten dotyčný dôvod, prečo ku mne chodí. Vybrala som si len jedného návštevníka, ale takých tu mám oveľa viac. Som rada, že aj v tomto prípade máme podobné názory na vec. Prajem ti úspešný začiatok nového týždňa!

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Tak já tedy nějaké počitadlo na blogu mám a myslím, že mi jen počítá návštěvníky bez určení místa, anebo s ním ani neumím zacházet. To počitadlo mi tenkrát na blog, nainstalovala jedna hodná blogerka, spolu s knihou návštěv. Přiznávám, že dodnes neumím do KN posílat obrázky a to počitadlo skoro nesleduji. Ale fakt a nekacám. Není pro mě důležité kolik lidí je na počitadle, ale s kolika jsem si mohla, prostřednictvím komentářů, popovídat. :-))

  OdpovedaťOdstrániť
 10. @Jarka: Jarka, presne na úrovni tvojho príspevku je na pravej strane počítadlo, ktoré mi ukazuje, z akého mesta návštevník prišiel. Okrem neho mám o kúsok vyššie ešte jedno. Tieto dve počítadlá neukazujú vždy rovnaké údaje. Niektorá návšteva sa ukáže na jednom, na ďalšom nie, alebo na jednom ukáže toho istého návštevníka ako Nitra a na tom druhom napr. ako Vráble. Ale to neriešim. Moja úvaha sa uberala tým smerom, čo si vlastne naznačila aj ty sama vo svojom komentári. Podľa mňa nie je dôležité ani to, s koľkými som si na blogu "popovídala", ani to, koľko ich tam za deň bolo. Len by som rada vedela, kto je za návštevami, ktoré sa pravidelne opakujú a nikdy sa ani slovíčkom neozvú. Čo sa knihy návštev týka a skutočného popovídania, nechcem mať na svojom blogu ani knihu návštev, ani chatovaciu miestnosť. Mne totiž moje kamarátky a známe píšu komentáre veľakrát aj do mailu alebo na facebooku. Žiadna moja kamarátka svoj blog nemá, ja som sa učila všetko sama, nikto mi nič na blogu neurobil. Preto, keď som na zahraničných blogoch našla tie počítadlá, bola to pre mňa aj výzva, či si to dokážem sama na blog umiestniť. Zo začiatku som totiž ani nevedela, ako mám vyhľadávať iné blogy. Trvalo mi dosť dlho, kým som na to prišla. Dokonca som o tom písala aj jeden článok, ale na moje otázky v ňom mi nikto neodpovedal. Ani tých pár ľudí, ktorým som dovtedy na ich blogy chodila, sa mi s odpoveďou neozvalo. Totiž na Slovensku nie je blogovanie rozšírené tak, ako je v Čechách. Píšem teraz o blogovaní zrelých žien, ako sme my :-) Ja som nezačala blogovať kvôli sebe, vlastne sa to ani nevolalo blog, ale SPACE, ktorý bol na windows live, kde som mala mailový účet. Až neskôr som to začala skúšať aj tu na blogspote. Hoci som o niekoľko riadkov vyššie napísala, že tu nechcem mať chatovaciu miestnosť, tebe som tu napísala celý elaborát :-). Tvoj blog ma zaujal preto, že sa venuje hlavne fotografii, tak aj môj. A chodievam naň aj preto, že som tam nikdy nenašla nič negatívne, že svojimi článkami a fotkami navodzuješ pozitívnu atmosféru. Maj sa pekne!

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Taky já mám počítadlo. Dříve jsem taktéž sledoval pohyby čtenářů, poslední dobou se již ani nekoukám na stav.
  ps: na tomto blogu jsem poprvé náhodou, a překvapilo mi, kolik známých blogerů ke kterým chodím okukovat jejich písmenka či písničky, sem napsalo koment.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. @Tenisak: Ďakujem ti, že si náhodou zablúdil na môj blog. Na tvoj komentár reagujem úvahou, že to počítadlo by si teda z tvojej stránky mohol zrušiť. A tak by to mohli urobiť všetci tí, ktorým počítadlá zbytočne na blogoch zavadzajú. Alebo tam majú tie počítadlá ešte nejaký iný význam?

  P.S. Na tvojom blogu som doteraz nebola, ani som si nevšimla tvoje meno v komentároch na tých blogoch, na ktoré chodievam ja. No keď som pozrela na stránku môjho Live Traffic, zistila som, že si sem prišiel z blogu, na ktorý ja nechodievam (niektorým blogom sa zámerne vyhýbam), takže to potom vysvetľuje fakt, že tvoj blog nepoznám. Ani tých pre teba známych blogerov tu u mňa až tak veľa nemôže byť, pretože ani samotných komentárov tu veľa nie je. A ešte čosi - znelku si pamätám - Přes spáleniště - stanica Hvězda. Počúvala som ju.

  OdpovedaťOdstrániť