piatok 1. júna 2012

Moje papuľky predbehli leto

Už som tu zase s témou, na ktorú som na tomto blogu písala viackrát. Sú to moje vďačné kvety papuľky. Vlani v októbri som zverejnila článok, v ktorom som uviedla niekoľko údajov o papuľkách. V tom istom mesiaci ste mohli  vidieť, ako krásne mi papuľky zdobili lodžiu , mohli ste tiež vidieť, ako mi stále kvitli začiatkom novembra a moji facebookoví priatelia si možno pamätajú, keď som 25. januára dala na nástenku fotku kvitnúcich papuliek zo záhonu pri dome.To nestačilo, tieto papuľky nezmary sa nevzdali ani tej veľkej zime, ktorú sme tu mali vo februári. Už prvého mája som na blogu Zrkadlenie priniesla trošičku umelecké fotky papuliek, ktoré prežili zimu a už mi znovu kvitli na balkóne.

Vždy som si myslela, že tento kvet je letničkou. Aj na internete som našla informácie, že kvitne takmer vo všetkých farbách od júna do začiatku prvých mrazov.  No moje skúsenosti hovoria o tom, že táto rastlina dokáže byť aj dvojročnou. Už som si myslela, že som takúto papuľku našla aj na internete, no to si ju len niektorí "odborníci" zmýlili s pupalkou dvojročnou, čo je úplne iná rastlina. To, že je to kvet, ktorý dokáže prežiť aj zimu, som našla v popise k semenám papuliek na stránke jedného zásielkového obchodu, hoci tej vete veľmi nerozumiem: 

"Najznámejšia papuľka je krátko žijúca trvalka a zvyčajne sa pestuje ako jednoročka na záhonoch."

Som rada, že som si pred dvomi rokmi kúpila na trhu dve priesady tohto kvetu, ktorý kedysi zdobil každú vidiecku záhradu. Z kvetov, ktoré vyrástli zo semien týchto dvoch priesad a zo semien, ktoré som si odtrhla z papuliek kvitnúcich na parkovisku za starým národným divadlom, mám radosť až doteraz. Tú radosť z nádherných kvetov môžete zdieľať so mnou. Týmto vám sľubujem, že s papuľkami končím a že vás nimi už viac obťažovať nebudem.

Najprv fotografia z januára


A toto sú už kvety z mája

10 komentárov:

 1. WOW....WHAT A LOVELY FLOWERS....I LIKE THE COLORS SO VERY MUCH.

  GREETINGS, JOOP

  OdpovedaťOdstrániť
 2. No, ale to byla velká škoda, kdybys nám už papuľky neukázala, protože jsou moc krásné. To by mě zajímalo, jestli je toto jen lidový název, nebo jestli si pro papuľky můžeš jít i do obchodu. U nás se této hezké kytičce správně říká Hledík. Ale musím uznat, že papuľka, je mnohem hezčí. :-))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jarka, už som uvažovala o tom, či som to neprepapuľkovala :-) Neviem, či si klikala aj na všetky linky, ktoré som dala do textu. Ak áno, tak si mohla zistiť, že tých papuliek tam bolo dosť :-) Musím ti povedať, že na Slovensku si v obchode môžeš pýtať papuľky, ovšem ak by si si ich nechcela pýtať po latinsky - Antirrhinum
   http://www.zahrada-sk.com/e/sk/1022-papu%C4%BEka-v%C3%A4%C4%8D%C5%A1ia-antirrhinum-majus/
   Nedávno som zisťovala český názov, pretože Naďa D. nevedela z mojich "umeleckých" fotiek na Zrkadlení zistiť, o aký kvet ide :-)

   Odstrániť
 3. You don't need to stop writing about snapdragons. TI like all the different colors that you photographed. They are a biannual and last two years. I took some photos a few weeks ago and might include them in a post.

  Nemusíte prestať písať o snapdragons. TI rovnako ako u všetkých rôznych farieb, ktoré ste fotografoval. Sú to dvakrát ročne a posledné dva roky. Vzal som si pár fotiek pred niekoľkými týždňami a môže zahrnúť ich do príspevku.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som rada, že ťa moje časté príspevky o papuľkách ešte nenudia. Rozumela som to správne, že chceš použiť moje fotografie v tvojom príspevku? Ak áno, súhlasím.

   I am glad that my frequent posts about snapdragon still you not bored. Uderstood I it correctly, that you want to use my photo in your post? If so, I agree.

   Odstrániť
 4. Pekné farebné potešenie na okne alebo balkóne... Čo je pekné sa dá pozrieť aj viac krát...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mala som obavy, že vás už budem s papuľkami otravovať :-) Sú pekné, chodím sa na ne často pozerať na balkón.

   Odstrániť
 5. Tak to je teda super kvetina kdyz ti kvetla i v lednu,asi se ji u tebe libi .Ja si pamatuji ze jsme tomu rikali pantoflicek snad je to ona ale nejsem si jista.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jarka mi písala, že to volajú hledík. Možno má táto kvetina u vás viac názvov.

   Odstrániť